Innowacyjne urządzenia laserowe zrewolucjonizują proces przemysłowego grawerowania i obróbki powierzchniowej
Rynek laserowej obróbki powierzchniowej form i matryc wykorzystywanych do produkcji wyrobów gumowych i produktów z tworzyw sztucznych charakteryzuje się wysokimi kosztami instalacji oraz eksploatacji, a także brakiem elastyczności. W związku z tym europejscy producenci wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy, a także firmy uzależnione od procesu obróbki powierzchniowej form, muszą stawiać czoła poważnym wyzwaniom. Próbę rozwiązania tego problemu podjął zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu INFINITE 2.0 opracowując nową generację maszyn laserowych do grawerowania form, matryc oraz innych elementów. „Celem projektu INFINITE 2.0 jest transformacja sektora form, narzędzi oraz matryc dzięki innowacyjnej i wysokowydajnej maszynie do laserowej obróbki powierzchniowej”, mówi Silvia Lodetti, kierowniczka ds. komunikacji i marketingu we włoskiej firmie ML Engraving, zajmującej się laserowym grawerowaniem i obróbką powierzchniową form.
Transformacja branży wyrobów z metalu i tworzyw sztucznych
W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku technologii grawerowania, które opierają się na adaptacji istniejących procesów, rozwiązanie INFINITE 2.0 zostało opracowane z myślą o zaspokojeniu rzeczywistych potrzeb klientów. „Dzięki rozmowom z naszymi klientami dowiedzieliśmy się, że najbardziej potrzebują szybkiego, elastycznego i dokładnego rozwiązania, które pozwoli im zarazem na oszczędzanie pieniędzy”, wyjaśnia Lodetti. W celu zaspokojenia tej potrzeby badacze skupieni wokół projektu wykorzystali wyjątkowe połączenie rozwiązań sprzętowych i oprogramowania w celu zwiększenia szybkości, dokładności i powtarzalności odwzorowywania drobnych szczegółów na trójwymiarowych obiektach o złożonych kształtach. Rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane, łatwe w obsłudze i zapewnia stuprocentową powtarzalność wzorów. Studium wykonalności technicznej, komercyjnej i finansowej przeprowadzone w ramach projektu INFINITE 2.0 wykazało, że rozwiązanie jest dwukrotnie szybsze od innych technologii dostępnych obecnie na rynku, a dodatkowo można je nabyć w cenie o połowę niższej niż w przypadku maszyn innych dostawców. „Wysoka precyzja, wydajność oraz elastyczność rozwiązania INFINITE 2.0 umożliwiają użytkownikom końcowym uzyskiwanie doskonałych wyników z punktu widzenia dokładności i szybkości działania, jednocześnie pozwalając im na zachowanie pełnej kontroli nad tarciem, przyczepnością i zwilżalnością materiału”, dodaje Lodetti. „Dzięki wszystkim zintegrowanym funkcjom oraz szeregowi nowych osiągnięć technologicznych rozwiązanie INFINITE 2.0 może zmienić oblicze europejskiego sektora wyrobów z metali i tworzyw sztucznych”.
Od deski kreślarskiej do produkcji
Po potwierdzeniu wykonalności i opłacalności rozwiązania spółka ML Engraving jest gotowa do przeniesienia swojego pomysłu z deski kreślarskiej do rzeczywistości. Jak twierdzi Lodetti, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej pozwoliło firmie udowodnić, że opracowane przez nią innowacyjne rozwiązanie jest wykonalne i zająć bardzo dogodną pozycję, która może pozwolić jej trafić do czołówki sektora, w którym działa. „Rozwiązanie INFINITE 2.0 stanowi kluczowy punkt naszej strategii, której realizacja pozwoli naszej firmie stać się światowym liderem w sektorze laserowego grawerowania i obróbki powierzchniowej”, dodaje. „Sukces tego projektu pozwoli nam umocnić naszą pozycję w sektorze grawerowania form i matryc, a także zaznaczyć swoją obecność na lukratywnym rynku przemysłowej obróbki laserowej”. Firma stara się obecnie o uzyskanie dofinansowania na drugi etap projektu, który zamierza przeznaczyć na zbudowanie urządzenia INFINITE 2.0.
Słowa kluczowe
INFINITE 2.0, maszyna laserowa, urządzenie do laserowej obróbki powierzchni, obróbka, grawerowanie, obróbka powierzchni, forma, narzędzia, matryca, laserowa obróbka powierzchni