European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Anti-lock braking system for e-bikes able to avoid the front wheel locking and the rear wheel lifting increasing cyclist safety during braking

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne rowery zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów

Technologia ABS zyskała olbrzymią popularność w samochodach, a nawet motocyklach. Obecnie prowadzone są prace nad zastosowaniem jej również w rowerach elektrycznych, gdyż jest to najbardziej obiecująca technologia zapewniająca kontrolę nad przednim kołem roweru w przypadku awaryjnego hamowania lub częściowej utraty przyczepności.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Nagłe i niekontrolowane hamowanie na rowerze może spowodować zablokowanie kół, a w konsekwencji wypadek. Niebezpieczne jest na przykład zablokowanie przedniego koła, które powoduje oderwanie tylnej części roweru od jezdni i wyrzucenie rowerzysty z siodełka przez kierownicę. Widać więc wyraźnie, że technologia ABS powinna dołączyć do standardowych funkcji bezpieczeństwa stosowanych w rowerach elektrycznych , co potwierdzają nabywcy gotowi płacić za takie rozwiązanie. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu BB6S Active opracował, wyprodukował i wprowadził na rynek system ABS dla rowerów elektrycznych, który zapobiega blokowaniu przedniego koła, zapewniając tym samym bezpieczeństwo rowerzysty w czasie hamowania. „Rowery elektryczne stanowią przyszłość mobilności jako ekologiczne i zdrowe rozwiązanie – kluczem jest jedynie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa ich użytkownikom”, zauważa Fabio Todeschini, koordynator projektu i założyciel firmy technologicznej blubrake – europejskiego MŚP specjalizującego się w systemach aktywnej kontroli hamowania w pojazdach jednośladowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku naukowcy opracowali najlżejszy system ABS dla rowerów elektrycznych, nawiązując w tym celu ścisłą współpracę z producentami układów hamulcowych, którym udało się skutecznie zaimplementować tę technologię w swoich produktach. „Udało nam się zweryfikować możliwości systemu, testując go w realnych warunkach na różnych nawierzchniach, między innymi na mokrym i suchym asfalcie, na żwirze oraz w warunkach terenowych”, wyjaśnia Todeschini.

Promowanie zrównoważonego transportu

Poza opracowaniem systemu ABS na potrzeby rowerów elektrycznych firma blubrake przygotowała jedyny dostępny na rynku system ABS dla elektrycznych rowerów towarowych. „Tego rodzaju rowery zyskały w ostatnich latach dużą popularność wśród rodzin, dostawców oraz użytkowników komercyjnych”, zauważa Todeschini. „Biorąc pod uwagę fakt, że mają służyć do transportowania ciężkich ładunków, a zarazem osiągać duże prędkości, bezpieczeństwo jest w ich przypadku jednym z kluczowych czynników”. Oferowany przez blubrake system ABS dla elektrycznych rowerów terenowych został opracowany od podstaw z myślą o tych pojazdach. Dwie najważniejsze cechy nowego systemu to przede wszystkim jego otwarty charakter i uniwersalność – każdy producent rowerów może z łatwością włączyć go do konstrukcji dowolnego modelu, ponieważ jest kompatybilny z dowolnym układem hamulcowym, jego działanie nie jest również zależne od akumulatora czy rozmiaru koła. Ponadto rozwiązanie ABS firmy blubrake może zostać umieszczone w ramie dowolnego roweru elektrycznego, więc każdy producent może je bez konieczności zmieniania kształtu i konstrukcji pojazdu.

Zastosowanie technologii

Drugim kluczowym czynnikiem jest fakt, że opracowany przez firmę blubrake system jest inteligentny – jego zaawansowane algorytmy są w stanie przewidzieć różnego rodzaju sytuacje, dzięki czemu sprawdzi się w każdym terenie, na każdej nawierzchni, z obciążeniem i bez niego. Jak uważa Todeschini: „Obecnie nasze rozwiązanie trafiło do rowerów elektrycznych trzech czołowych producentów, co oznacza, że klienci mogą kupić pojazdy z układem ABS firmy blubrake w przeszło 1 500 sklepach w całej Europie”. Lata badań oraz poświęcenie utalentowanego zespołu firmy blubrake pozwoliły na opracowanie i wyprodukowanie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa na rynku. „Układ ABS zwiększa bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy na rowerze elektrycznym. Tak naprawdę każdy rowerzysta lub potencjalny użytkownik może czerpać korzyści z tej technologii. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasza koncepcja może przyczynić się do przechodzenia na bardziej ekologiczne i zrównoważone rozwiązania w zakresie mobilności”.

Słowa kluczowe

BB6S Active, rower elektryczny, ABS, hamowanie, elektryczny rower towarowy, bezpieczeństwo, mobilność, przeciwblokujący układ hamowania, jazda na rowerze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania