CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Accelerate the commercialization of RARX technology process in the global markets of ECOLOGICALLY FRIENDLY SILENT RUBBER PAVEMENTS

Article Category

Article available in the following languages:

Lepsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne drogi dzięki nowemu dodatkowi do asfaltu

Branża drogowa stoi przed różnymi wyzwaniami związanymi z dostarczaniem cichszych i bardziej ekologicznych nawierzchni, które wymagają mniejszych nakładów na utrzymanie. Granulat kauczukowy uzyskiwany ze starych opon lub innych produktów gumowych stanowi obiecujące rozwiązanie, ale na drodze do jego wdrożenia stoi kilka przeszkód.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Granulat kauczukowy powstaje z miału gumowego, który jest produktem ubocznym bieżnikowania opon lub powstaje z już zużytych opon, głównie samochodowych. Z jednej opony można uzyskać średnio 5 kg granulatu kauczukowego. Zastosowanie granulatu kauczukowego pochodzącego ze zużytych opon w mieszance bitumicznej (asfalcie) może wyeliminować wiele problemów branży drogowej. Rozwiązanie to nie jest jednak jeszcze powszechnie używane, co wynika głównie z trzech powodów. „Granulatu kauczukowego nie można dodać bezpośrednio do mieszanki asfaltowej, ponieważ napęcznieje on i pochłonie bitumen, przez co dojdzie do erozji i zniszczenia nawierzchni”, wyjaśnia Maria de la O Terciado, koordynatorka finansowanego przez UE projektu SILENT RUBBER PAVE. „Metoda mokra sprawdza się dobrze, ale wymaga od wykonawcy zakupu drogiego sprzętu. Zastosowanie granulatu kauczukowego w asfalcie modyfikowanym polimerem i gumą jest zwykłym marnotrawieniem materiału, ponieważ wraz z czasem dochodzi do jego całkowitego wchłonięcia”.

Guma i zaawansowane technologie

Uczestnicy projektu SILENT RUBBER PAVE stworzyli rozwiązanie RARx, czyli innowacyjny produkt, za sprawą którego ogromne ilości sproszkowanego granulatu ze zużytych opon będą wykorzystywane do budowy dróg. Cała koncepcja polega na dodaniu do mieszanki asfaltowej sproszkowanej gumy. Taki proszek, który stanowi około 60 % tego rozwiązania, jest wcześniej wzbogacany o bitumen i inne dodatki mineralne. RARx zmienia parametry bitumenu, poprawiając jego jakość, odporność i właściwości regeneracyjne. Produkt ten można dodać do dowolnej gorącej mieszanki asfaltowej w różnych proporcjach, zastępując nim bitumen. Jest on łatwy w przechowywaniu i transporcie, a także w obróbce w wytwórniach asfaltu. Parametry techniczne rozwiązania RARx są lepsze niż innych produktów dostępnych już na rynku produkcji asfaltu i budowy dróg. Na tle konkurencji wyróżnia się ono także atrakcyjną ceną. RARx zapewnia nawet 50-procentową optymalizację pakietów mieszanki asfaltowej, przynosząc znaczące oszczędności na miejscu inwestycji. Zastosowanie RARx w mieszance pozwala obniżyć koszty o nawet 46 %, co oznacza oszczędność nawet 50 000 euro na kilometr wybudowanej drogi. Analiza kosztu eksploatacji wykazała, że RARx umożliwia wyprodukowanie i położenie bardziej wytrzymałej mieszanki asfaltowej o dużo lepszej nośności. Wprowadzenie sproszkowanego granulatu kauczukowego do użytku w branży drogowej było trudne, ponieważ mieszanki asfaltowe na całym świecie są objęte normalizacją i standaryzacją. „Trudno znaleźć kraj, który nie miałby własnych regulacji w tym obszarze”, tłumaczy de la O Terciado. „W tym kontekście wprowadzenie RARx na rynek tak, by produkt ten mógł być powszechnie używany, wymaga przeanalizowania przepisów i dostosowania go do określonych norm”.

Globalna ekspansja

Zespół projektu SILENT RUBBER PAVE ubiega się o zgody niezbędne do wprowadzenia produktu RARx do sprzedaży w Hiszpanii. Kolejnym krokiem będą inne europejskie rynki, a następnie Azja i Stany Zjednoczone. Dążenia te doprowadziły do utworzenia firmy CIRTEC, hiszpańskiej spółki joint venture, która jest głównym motorem komercjalizacji RARx. Produkt jest obecnie eksploatowany na ulicach Madrytu. „RARx pozwoli zakładom wytwarzać wysokiej jakości mieszanki asfaltowe w dużych i małych ilościach bez ponoszenia wyższych kosztów zużycia energii”, podsumowuje de la O Terciado. „Efektem projektu SILENT RUBBER PAVE będą drogi o lepszych parametrach technicznych, ponowne wykorzystywanie zużytych opon, niższe koszty budowy dróg i realne wdrożenie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w branży drogowej”.

Słowa kluczowe

SILENT RUBBER PAVE, asfalt, RARx, granulat kauczukowy, droga, opona, nawierzchnia, opony ELT, zużyte opony

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania