Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of a Novel Medical Device to Remove Air Bubbles from Medicines, Which Will Improve Patient Safety and Reduce Costs of IV Infusion

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjny zawór rozwiązaniem na problem z pęcherzykami powietrza w medycynie

Nowatorskie urządzenie do usuwania pęcherzyków z linii do wlewu dożylnego oznacza bezpieczniejsze wizyty w szpitalu dla niemal każdego pacjenta.

Zdrowie icon Zdrowie

Wlew dożylny płynów i leków jest najczęściej stosowaną inwazyjną procedurą medyczną – otrzymuje go 90 % pacjentów szpitalnych, a na całym świecie wykonuje się go każdego roku ponad 2 miliardy razy. Jednak każdy przypadek jego użycia niesie ze sobą poważne zagrożenie dla zdrowia – pęcherzyki gazu z podanego płynu mogą dostać się do organizmu pacjenta. Zator gazowy występuje, gdy pęcherzyki powietrza przedostają się do krwiobiegu pacjenta i zaburzają przepływ krwi, co prowadzi do niepożądanych zdarzeń, w tym powikłań w obrębie układu naczyniowego, serca lub mózgu. Określa się go mianem zdarzenia typu „never event” – w dużej mierze możliwego do uniknięcia błędu medycznego, który nigdy nie powinien się zdarzyć.

Bezobsługowe rozwiązanie

Mimo starannego oczyszczenia linii podczas przygotowywania kroplowego wlewu dożylnego po jej otwarciu, na przykład w celu wstrzyknięcia leku, może dostać się do niej powietrze. W ramach finansowanego ze środków UE projektu Gasgon zbadano wykonalność rynkową nowego urządzenia, które może zapobiegać przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do krwiobiegu pacjenta i tym samym zapobiegać powikłaniom. „W zależności od rodzaju płynu niektóre z nich mogą ulegać odgazowaniu w wyniku reakcji pomiędzy lekiem a płynem”, dodaje koordynator projektu Gasgon, Vincent Forde. „Zimne płyny z lodówki ulegają odgazowaniu łatwiej, analogicznie do uwalniania pęcherzyków powietrza w wodzie, gdy rozgrzewa się czajnik”. Istniejące rozwiązania obejmują: „Obserwacyjne systemy alarmowe do pomp infuzyjnych, które wykrywają pęcherzyki, zatrzymują przepływ płynu i aktywują alarm”, mówi Forde, dyrektor firmy Gasgon Medical, będącej gospodarzem projektu. Jak wyjaśnia, problem ze stosowaniem ich polega na tym, że wymagają one interwencji lekarza lub pielęgniarki w celu oczyszczenia linii, co czyni je zasobochłonnymi rozwiązaniami.

Toksyczne leki

Niskobudżetowe rozwiązanie Forde’a nie wymaga obserwacji ani interwencji. „Stworzyliśmy urządzenie jednorazowego użytku, które podłącza się do dowolnej linii do wlewu dożylnego. Jest ono w pełni mechaniczne, nie wymaga zasilania, działa we wszystkich pozycjach i orientacjach i współgra z ruchami pacjenta”, mówi. Wsparcie ze strony UE pozwoliło Forde’owi i jego współpracownikom na zbadanie najskuteczniejszego sposobu wprowadzenia rozwiązania Gasgon na rynek. „Dało nam to możliwość współpracy z większą liczbą pielęgniarek i lekarzy, identyfikując obszary wysokiego ryzyka. Dostrzegliśmy szansę we wlewach niebezpiecznych leków, takich jak chemioterapia stosowana w onkologii”. Podczas instalacji i obsługi linii do wlewu dożylnego zawierających chemioterapeutyki pracownicy kliniczni narażeni są kontakt z niewielkimi ilościami toksycznych substancji chemicznych. To zagrożenie zawodowe skutkuje poważnymi problemami z płodnością, nowotworami, a nawet może prowadzić do śmierci. W UE wprowadzono nową dyrektywę w sprawie substancji rakotwórczych i mutagennych, która ma na celu ochronę pracowników przed narażeniem na działanie tych niebezpiecznych leków.

Badania kliniczne

„Nasze urządzenie odsysające o zamkniętym układzie może wychwytywać opary chemiczne w szczelnej komorze, dzięki czemu pielęgniarka nie musi otwierać linii, a pacjent otrzymuje pełną zaplanowaną dawkę bez konieczności jej przerywania”, wyjaśnia Forde. „Nasza technologia może zmniejszyć narażenie pielęgniarek na kontakt z substancjami, jednocześnie zwiększając dokładność dawek podawanych pacjentom i przynosząc znaczne oszczędności świadczeniodawcom opieki zdrowotnej”. W następnej kolejności firma planuje zebrać więcej środków finansowych, a jednocześnie przetestować odpowietrznik bezpieczeństwa w szpitalach w Portugalii i Hiszpanii, dążąc do uzyskania znaku CE dla tego rozwiązania. Ponieważ każdego dnia przeprowadzanych jest ponad milion wlewów niebezpiecznych środków chemioterapeutycznych, projekt może mieć ogromny wpływ na medycynę. „Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozwiązanie wejdzie na rynek w 2022 roku”, mówi Forde.

Słowa kluczowe

Gasgon, powietrze, zator, wlew dożylny, kroplówka, chemioterapia, toksyczne, naczyniowe, płodność, śmierć, never event

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania