European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Nurturing Africa Digital Revolution for Agriculture

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązania cyfrowe pomagają w przekształcaniu sektora rolniczego w Afryce

Afryka przechodzi rewolucyjne zmiany, których siłą napędową są młode pokolenia, urbanizacja i technologie informacyjne. Ta społeczna i gospodarcza rewolucja wymaga zrównoważonych rozwiązań cyfrowych, które pozwolą wykorzystać potencjał Afryki w zakresie produkcji wysokiej jakości żywności przeznaczonej do konsumpcji krajowej, jak i na eksport na rynki światowe.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Afrykańscy rolnicy mają ziemię i wodę, ale dlaczego tak trudno jest im się z nich utrzymać? Odpowiedź jest prosta: nie mają pieniędzy. Brakuje im środków potrzebnych do prowadzenia prac rolnych, zwłaszcza w czasie żniw.

Rozwiązania cyfrowe dla afrykańskich rolników

Finansowany przez UE projekt NADiRA wnosi wkład w rozwój rolnictwa w Afryce przy pomocy cyfrowych rozwiązań. Oznacza to włączenie produktów obserwacji Ziemi pochodzących z danych z czujników Copernicus do internetu rzeczy i urządzeń mobilnych, co zapewni interesariuszom kluczowe informacje w kontekście inwestycji w małe gospodarstwa rolne. „Technologie cyfrowe dają wyjątkowe możliwości w zakresie zrewolucjonizowania rolnictwa w Afryce i uczynienia go bezpieczniejszym. Poprzez rozwój nowych ekosystemów w łańcuchach wartości drobnego rolnictwa zwiększa się przejrzystość, inkluzywność i wydajność systemu”, wyjaśnia Daniel Annerose, dyrektor generalny Manobi Africa, kluczowego partnera projektu. Ta cyfrowa innowacja zmniejszy ryzyko inwestycyjne dla interesariuszy z sektora rolno-przemysłowego, w szczególności bankierów, ubezpieczycieli, dostawców środków produkcji i przetwórców żywności, a jednocześnie pomoże zwiększyć dostępność kredytów i poprawić wydajność drobnych rolników. „Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w stanie obniżyć oprocentowanie pożyczek dla drobnych rolników, które obecnie w Afryce jest bardzo wysokie i wynosi od 20 do 30 %. Byłoby to niezwykle pomocne dla małych gospodarstw. To, czego naprawdę potrzebują, to przede wszystkim pieniądze”, mówi Pierre Sibiry Traoré, partner projektu.

Bliższe spojrzenie na narzędzia cyfrowe

Projekt wykorzystuje narzędzia cyfrowe partnerów (platformę dla przedsiębiorstw rolnych agCelerant™ i platformę Geospatial Exploitation Software Platform (GEP) firmy Spacebel), które zapewniają wyjątkową możliwość przekształcenia rolnictwa w Afryce w trzech ważnych obszarach: monitorowania rolnictwa w czasie rzeczywistym, innowacyjnego rozwoju rynku pracy na obszarach wiejskich i sprawiedliwego włączenia. Projekt NADiRA przyczynił się do połączenia GEP z agCelerant™, umożliwiając organizację, wyszukiwanie, gromadzenie i zarządzanie dużymi ilościami danych georeferencyjnych w ramach w pełni zautomatyzowanego systemu przetwarzania. To kompleksowe rozwiązanie łączące narzędzia cyfrowe z innowacyjnym modelem biznesowym umożliwia jednoczesne wykrywanie zdarzeń związanych z rolnictwem na poziomie pól oraz monitorowanie reakcji upraw i prognozowanie produkcji w oparciu o połączone strumienie danych z pól i obserwacji Ziemi. Oba strumienie danych mają zasadnicze znaczenie dla wykorzystania operacyjnego i skalowalności, zwłaszcza w zróżnicowanym drobnym rolnictwie.

Testy w ramach projektów pilotażowych

Konsorcjum wdrożyło trzy projekty pilotażowe w celu monitorowania sezonów upraw w 2018 i 2019 roku, aby przetestować swoją technologię cyfrową i model biznesowy. Zebrane dane pozwoliły na dostosowanie systemów i rozwiązanie zidentyfikowanych problemów. Dzięki eksperymentom terenowym w Nigerii i Senegalu projekt potwierdził kluczową rolę satelitów Copernicus w technicznym i ekonomicznym zarządzaniu łańcuchami wartości w drobnym rolnictwie. Powielenie rozwiązania zaproponowanego przez konsorcjum NADiRA w całej Afryce powinno mieć bezpośrednie skutki społeczno-ekonomiczne, a także polityczne, przynosząc korzyści strategicznym partnerstwom między Europą a Afryką. Przewidywane skutki społeczno-ekonomiczne obejmują wzrost wydajności o ponad 15 %, poprawę bezpieczeństwa żywnościowego oraz stworzenie możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi w rolnictwie. Rezultatem projektu będzie również zwiększenie potencjału w zakresie innowacyjności, ponieważ platforma cyfrowa NADiRA będzie otwarta dla naukowców i twórców usług. Dzięki zwiększeniu zdolności organizacyjnych oraz powiększeniu ilości danych i liczby narzędzi udostępnianych przez platformę naukowcy i twórcy usług będą mogli rozwijać własne możliwości – zarówno na etapie przedkonkurencyjnym, jak i konkurencyjnym. „Rozpoczniemy od rolnictwa i stopniowo zajmiemy się innymi dziedzinami, takimi jak leśnictwo, gospodarka wodna i monitoring środowiska”, podsumowuje koordynator projektu Bernard Stevenot.

Słowa kluczowe

NADiRA, Afryka, rolnictwo, obserwacja Ziemi, cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa, drobne rolnictwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania