Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Przedstawiamy nowy podcast – CORDIScovery – który będzie prezentował wyniki badań finansowanych przez UE

Serwis CORDIS z dumą prezentuje CORDIScovery: nowy, comiesięczny podcast, który będzie się skupiał na wybranych osiągnięciach naukowców finansowanych ze środków UE oraz na rozwiązaniach istotnych problemów społecznych, z którymi borykamy się na co dzień.

Zmiana klimatu i środowisko

Co miesiąc w podcaście CORDIScovery będzie można znaleźć ciekawe dyskusje panelowe z udziałem nawet trzech znakomitych gości. Dadzą one słuchaczom lepszy wgląd w najpilniejsze wyzwania społeczne, które stanowią przedmiot bieżących, innowacyjnych badań naukowych finansowanych ze środków UE. Dyskusje prowadzić będzie Abigail Acton – mamy nadzieję, że jej głos będzie stale towarzyszył miłośnikom podcastów w nadchodzących tygodniach i miesiącach. W pierwszym odcinku Abigail przedstawi troje naukowców korzystających z unijnego wsparcia finansowego, którzy przewodzą walce o ochronę i zachowanie cennej bioróżnorodności na całym świecie. Problemy, z którymi się zmagają, to nasilająca się ingerencja człowieka w środowisko, a także zanieczyszczenie, niszczenie siedlisk i urbanizacja. Pedro Cardoso z Fińskiego Muzeum Historii Naturalnej, Rosaleen Duffy z University of Sheffield i Jonas Geldmann z Uniwersytetu Kopenhaskiego będą przede wszystkim dyskutować o tym, jak izolacja geograficzna, gatunki inwazyjne i działalność człowieka kształtują bioróżnorodność wysp. Skupią się też na wpływie redukcji populacji dzikich gatunków (w tym w wyniku nielegalnego handlu dziką fauną i florą) na bioróżnorodność, degradację ekosystemów i zdrowie ludzi. Odpowiedzą również na pytanie, czy tworzenie obszarów chronionych może być skuteczną metodą walki z negatywnym oddziaływaniem człowieka na środowisko naturalne.

Pierwszy odcinek podcastu CORDIScovery jest dostępny już teraz

Powyższe kwestie i inne fascynujące tematy poruszane przez naszych gości można znaleźć w pierwszym odcinku podcastu, który jest już dostępny na Anchor.fm, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i innych platformach. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast. Mamy nadzieję, że premierowy odcinek podcastu CORDIScovery spodoba się słuchaczom. Tak jak w przypadku wszystkich naszych publikacji, czekamy na konstruktywne opinie. Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, podcast, bioróżnorodność, siedlisko, ekosystem, CORDIS