European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Converting DCs in Energy Flexibility Ecosystems (CATALYST)

Article Category

Article available in the following languages:

Niskoemisyjna platforma umożliwia kształtowanie zrównoważonej przyszłości centrom danych

Centra danych oferują wiele możliwości wykraczających poza magazynowanie danych i obliczenia. Między innymi mogą wykorzystywać energię odnawialną do przenoszenia obliczeń pomiędzy wieloma centrami danych w celu obniżenia kosztów oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Co więcej, wszystkie elementy wyposażenia zbierające kurz, takie jak systemy podtrzymania zasilania, mogą stać się przyjaznymi dla środowiska zasobami wytwarzającymi wartość.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Energia icon Energia

Centra danych – olbrzymie, pozbawione okien i jakichkolwiek cech charakterystycznych budynki wypełnione serwerami gromadzącymi, przetwarzającymi, magazynującymi i przesyłającymi dane są fabrykami nowoczesnej gospodarki cyfrowej. Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego globalnego zapotrzebowania na dane, w wyniku którego rośnie ich wpływ na środowisko – według prognoz w najbliższej przyszłości ich obsługa może zużywać nawet przeszło 20 % całości energii wytwarzanej na świecie. Przełączanie centrów danych na odnawialne źródła energii stanowi niezwykle ważny krok na naszej drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. „Operatorzy centrów danych poszukują nowych źródeł przychodów, zwłaszcza wychodzących poza ramy podstawowej działalności biznesowej. W związku z tym muszą wykorzystać nowe możliwości wynikające z rozwoju odnawialnych źródeł energii i inwestować w nie w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego”, zauważa Diego Arnone, koordynator finansowanego przez Unię Europejską projektu CATALYST.

Niewidoczny klucz do inteligentnych miast

Centra danych już dawno przestały być wyłącznie magazynami, jakie znaliśmy w przeszłości. Obecnie mogą bowiem odgrywać znacznie ważniejszą rolę w sieciach inteligentnych miast. „Centra danych mogą służyć jako kluczowe węzły oferujące zróżnicowane, elastyczne usługi kluczowym interesariuszom inteligentnego miasta, między innymi operatorom sieci dystrybucyjnych oraz innym prosumentom energii. Odpowiednie technologie, które wykorzystują typową dla wyposażenia centrów danych redundancję, mogą umożliwić świadczenie innowacyjnych usług energetycznych bez negatywnego wpływu na ich podstawową działalność. Ta nowatorska koncepcja oferuje operatorom centrów danych możliwość zarabiania na inwestycjach w energię odnawialną”, dodaje Arnone. Do tej pory w centrach danych trudno znaleźć praktyczne rozwiązania charakteryzujące się osiągami zbliżonymi do tych, które udało się uzyskać w laboratoriach. Fragmentacja technologii, olbrzymie nakłady inwestycyjne i brak stosownych modeli biznesowych utrudniają transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. W oparciu o dotychczasowe działania, które zakończyły się sukcesem, zespół projektu CATALYST opracował i zaprezentował nowatorską platformę pozwalającą na przekształcanie istniejących i budowanych w przyszłości centrów danych w elastyczne węzły wykorzystujące wiele rodzajów energii.

Ekosystem elastyczności energetycznej

Nowatorska koncepcja rozwiązania CATALYST sprawia, że centra danych przestają być wyłącznie konsumentami energii dostarczanej z sieci, a zamiast tego zaczynają generować wartość. Platforma ocenia różne rodzaje elastycznych usług, takie jak dostawy energii elektrycznej, ogrzewanie oraz udostępnianie mocy obliczeniowej, a także umożliwia handel nimi na specjalnym rynku. Dzięki bliższej współpracy z operatorami bezemisyjnych źródeł energii, w tym elektrowniami wiatrowymi i słonecznymi, zadania obliczeniowe mogą być przenoszone do innych centrów danych – tam, gdzie cena energii odnawialnej będzie najniższa. „Wynikający z tych ruchów paradygmat podążania za energią pozwoli centrom danych na wykorzystanie różnic w cenach energii i przenoszenie obciążenia do innych obszarów geograficznych obsługiwanych przez inne centra danych i innych dostawców energii. Z kolei obszary, w których wytwarza się zbyt dużą ilość energii odnawialnej wymagają zastosowania innej strategii – odwróconej reakcji na zapotrzebowanie, w wyniku której pojawia się zachęta do zwiększania zapotrzebowania”, wyjaśnia Arnone. Celem badaczy jest doprowadzenie do sytuacji, w której energia będzie zużywana bliżej miejsca jej wytwarzania, a dodatkowo 100 % zapotrzebowania będzie zaspokajane ze źródeł odnawialnych. Systemy podtrzymywania zasilania, które zwykle nie są wykorzystywane, mogą również stanowić źródło usług dla sieci. Według badaczy mogą na przykład zabezpieczać dostawy energii elektrycznej, wyrównywać niewielkie skoki oraz spadki zapotrzebowania, a także zapobiegać odchyleniom od częstotliwości znamionowej inteligentnej sieci. Platforma CATALYST może pozwolić na wdrożenie nowatorskich mechanizmów rynków cyfrowych w postaci narzędzi opartych na koncepcji „rynek jako usługa” (ang. marketplace-as-a-service) w celu wspierania nowych modeli biznesowych. Co więcej, z założenia rozwiązanie może zostać dostosowane do dowolnego rodzaju centrum danych – rozproszonego, obliczeń o wysokiej wydajności, kolokacyjnego i starego typu – a także do dowolnej architektury.

Słowa kluczowe

CATALYST, centrum danych, energia odnawialna, sieć energetyczna, inteligentne miasto, zasilanie awaryjne, rynek jako usługa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania