Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Co nowego w projekcie ITECCO Demo: Rozwiązanie z zakresu kolejowego transportu towarowego, które okazało się odporne na problemy gospodarcze roku 2020

Projekt ITECCO Demo był realizowany od października 2016 do marca 2019 roku i pozwolił Innofreight, innowacyjnemu austriackiemu MŚP, na opracowanie wagonów „InnoWaggon” przyczyniających się do poprawy wydajności transportu kolejowego, w szczególności w odniesieniu do transportu surowców, takich jak stal. O projekcie pisaliśmy w 88. wydaniu magazynu Research*eu. Aby dowiedzieć się o tym, co działo się po zakończeniu tego finansowanego przez UE projektu, rozmawiamy z Hannesem Pichlerem, logistykiem z Innofreight.

Transport i mobilność

Sercem rozwiązania Innofreight, opracowanego w ramach projektu ITECCO Demo (Demonstration and market replication of Innofreight’s innovative rail logistics equipment for the raw material supply of the steel industry), był system modułowych platform powiązanych z wagonem InnoWaggon, który umożliwia oddzielenie kontenera towarowego od ramy wagonu – w naszym pierwszym wywiadzie Pichler porównał tę koncepcję do ogromnego zestawu klocków LEGO DUPLO. Do końca 2019 roku firma Innofreight wyprodukowała i wprowadziła na rynek około 1 200 wagonów towarowych i 12 000 kontenerów – jak im poszło w 2020 roku?

Niezły rok

„Przygotowaliśmy się na trudności”, mówi Pichler. „Ale na szczęście nie dotknęły nas one, pomimo ogromnych ogólnych problemów ekonomicznych spowodowanych pandemią i jej negatywnego wpływu na cały przemysł”. Faktycznie, firma Innofreight miała szczęście i jej działalność nie ucierpiała aż tak bardzo w tym trudnym roku. „Naszym zdaniem stało się tak dlatego, że klienci jeszcze bardziej skupili się na nowoczesnych i wydajnych rozwiązaniach, które jesteśmy w stanie im zaoferować”, twierdzi. „Zaczęliśmy już nawet łączyć naszą konkretną ofertę opartą na wagonach InnoWaggon z uzupełniającymi je rozwiązaniami cyfrowymi. Dostrzegliśmy w tym tak duży potencjał, że założyliśmy zupełnie nową firmę, Innofreight IT-Solutions GmbH, która zajmuje się rozwijaniem tej koncepcji”. Jest to tylko jedna z dróg, którą podążają Pichler i jego koledzy, kładąc coraz większy nacisk na to, aby ich oferty i rozwiązania były jak najbardziej elastyczne i inteligentne. Aktualne dane dotyczące działania urządzeń Innofreight w całej Europie potwierdzają wzrost, jaki firma odnotowała od 2019 roku, startując z poziomu 15 000 kontenerów różnych typów i 2 000 wagonów InnoWaggon na torach.

Przemyślenia dotyczące pomocy unijnej

Zdaniem Pichlera wsparcie UE, które firma Innofreight otrzymała w ramach projektu ITECCO Demo, nadeszło w odpowiedniej chwili. „Był to moment, w którym przekształcaliśmy się z firmy średniej wielkości w większe przedsiębiorstwo. Środki unijne pomogły nam uniknąć ryzyka finansowego, co pozwoliło nam skoncentrować się na tworzeniu najlepszych rozwiązań dla naszych docelowych klientów i rynków”. Aby to podkreślić, Pichler tłumaczy, że wsparcie unijne pozwoliło jemu i jego współpracownikom wykonać w dwa i pół roku tyle pracy, ile w przeciwnym zajęłoby 4-6 lat. Na koniec dodaje: „Z perspektywy czasu było to zdecydowanie słuszne posunięcie, które pomogło nam wypracować sobie pozycję na wyższym poziomie biznesowym”.

Słowa kluczowe

ITECCO Demo, Innofreight, InnoWaggon, kolej, transport towarowy, MŚP, wsparcie UE