European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Accelerated DAC transformation to full digital rail freight operations in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Towarowy transport kolejowy wkracza na cyfrowe tory

Wiele operacji związanych transportem kolejowym jest wciąż prowadzonych manualnie, jednak nacisk na nowe technologiczne rozwiązania może wprowadzić ten sektor do ery cyfrowej, nadając europejskiemu przemysłowi transportowemu nowego impetu.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Komisja Europejska wyznaczyła cel, jakim jest zwiększenie udziału towarowego transportu kolejowego w Europie o 50 % do 2030 roku. Aby ten cel zrealizować, należy zmodernizować prowadzone w jego ramach operacje. Jednym z kluczowych obszarów zwiększania produktywności, wydajności i niezawodności europejskiego kolejnictwa jest jego cyfryzacja i automatyzacja, a jednym z elementów tego procesu jest wdrożenie na szeroką skalę cyfrowego sprzęgu automatycznego (ang. Digital Automatic Coupling, DAC). Jest to technologia, która może pomóc w przeniesieniu europejskiego transportu towarowego z dróg na tory i pozwolić kolejnictwu wejść do nowych segmentów rynku lub odzyskać te utracone. Przygotowanie pociągów wymaga przeprowadzenia testów hamulców, inspekcji wagonów i wielu innych operacji. A ponieważ większość z nich wciąż jest prowadzona ręcznie, zadanie to zajmuje zwykle od dwóch do trzech godzin. „DAC zwiększy wydajność poprzez zautomatyzowanie procesów w stacjach rozrządowych i terminalach oraz umożliwi wdrażanie dalszych innowacji, w tym zapewni wystarczające dostawy energii do różnych zastosowań i przekazywanie danych o bezpieczeństwie w całym pociągu”, wyjaśnia Peter Perstel, kierownik ds. rozwoju biznesu i programów w systemach kolejnictwa z centrum badań i rozwoju Virtual Vehicle Research oraz lider konsorcjum wchodzącego w skład finansowanego ze środków UE projektu DACcelerate. Celem projektu DACcelerate było zapewnienie bezpośredniego wsparcia dla Europejskiego Programu Wdrożenia DAC (ang. European DAC Delivery Programme, EDDP) poprzez opracowanie strategii i wytycznych niezbędnych do wejścia tej nowej technologii w życie. „W ramach projektu DACcelerate powstała kompleksowa dokumentacja na temat obecnego stanu DAC”, mówi Jens Engelmann, założyciel i dyrektor generalny firmy railiable, członek zespołu projektu DACcelerate i jeden z kierowników programu EDDP. „Na postawie zebranych informacji możliwe jest opracowanie strategii wdrożenia i wykonanie analizy stosunku kosztów do korzyści”. Projekt zapewnił zasoby do skutecznej realizacji programu EDDP, w którym udział bierze ponad 80 firm i niemal 300 uczestników.

Automatyzacja operacji transportu towarowego

Jednym z przykładów potencjału DAC jest automatyczny test hamulców w całym pociągu, co skraca czas potrzebny na wykonanie tej operacji z godziny do zaledwie kilku minut. „Ponadto DAC dostarcza informacji o składzie pociągu w formie elektronicznej, co w przyszłości umożliwi automatyczną inspekcję techniczną wagonów”, zauważa Perstel. „Będzie również pełnił funkcję, którą nazywamy »integralnością pociągu«, także w przypadku pociągów towarowych”, co oznacza ciągłe monitorowanie łączności pociągu. „To również pozwala na znaczne zmniejszenie czasu realizacji procesów”, dodaje Perstel.

Nawiązywanie kontaktów przyspieszy wdrożenie DAC

W ramach projektu DACcelerate zespół angażował ekspertów i decydentów europejskich na poziomie unijnym i w poszczególnych państwach członkowskich. Zilustrował, jak wyglądać będzie przyszła technologia niezbędna do urzeczywistnienia DAC oraz stworzył ramy do identyfikacji potencjalnych wąskich gardeł. Dzięki bliskiej współpracy z interesariuszami zespół projektu opracował strategie, metody i wytyczne dotyczące skutecznego i opłacalnego przechodzenia na w pełni zautomatyzowany i cyfrowy towarowy transport kolejowy. Opracowane zostały również specyfikacje techniczne dla DAC oraz system energii i danych, a także dokonano ostatecznego wyboru typu DAC do wdrożenia w Europie. Ponadto projekt DACcelerate pogłębił naukowe spojrzenie na korzyści operacyjne i społeczne wdrożenia DAC.

Przyszłość cyfrowej kolei

Po sukcesie projektu DACcelerate, zespół projektu DACcord ma wkrótce otrzymać wsparcie finansowe w celu kontynuowania prac rozpoczętych przez poprzedników. „W ramach projektu przygotowane zostaną niezbędne dalsze kroki migracji, a także koncepcje powołania instytucji będącej jednostką ds. zarządzania wdrożeniem, tak aby transformacja europejskiego kolejnictwa towarowego mogła rozpocząć się około roku 2028”, mówi Perstel.

Słowa kluczowe

DACcelerate, transport, pociąg, ręczny, automatyczny, DAC, hamulec, testy, operacje, przyszłość, cyfrowy, kolej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania