Skip to main content

PISPA – Plytix Information Sharing Platform and Analytics – Testing product market fit for a disruptive Information sharing platform for brands and resellers

Article Category

Article available in the folowing languages:

Plytix: sklep internetowy, który nie ma sobie równych

Sprzedawanie produktów na różnych platformach odsprzedawców, rynkach i aukcjach to wspaniała okazja – w ten sposób można dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że znacznie trudniej jest śledzić popularność i rentowność produktu niż w przypadku pojedynczego sklepu internetowego. Firma Plytix zdołała rozwiązać ten problem, projektując inteligentną platformę do zarządzania informacjami o produkcie.

Gospodarka cyfrowa

Handel elektroniczny przeszedł ogromne zmiany od czasów uruchomienia platform takich jak eBay czy Amazon w połowie lat 90. XX wieku. Liczba sprzedawców internetowych walczących o zainteresowanie użytkowników internetu gwałtownie wzrosła, a w dodatku wszyscy dysponują teraz dostępem do wielu platform internetowych, na których mogą sprzedawać swoje produkty. Wciąż jednak pozostaje pewna nierozwiązana kwestia: choć usługi analityczne również nie pozostały w miejscu przez ten czas, nie istnieje niezawodne rozwiązanie umożliwiające monitorowanie sukcesów w sprzedaży produktów na różnych platformach. Jak stwierdził Morten Poulsen, dyrektor generalny i współzałożyciel duńskiego start-upu Plytix: „Obecnie marki mogą sprzedawać swoje produkty na Amazonie i innych stronach z aukcjami, takich jak Google Shopping czy katalogi Facebooka, a dodatkowo korzystać z usług zewnętrznych odsprzedawców prowadzących sklepy internetowe. Nigdy wcześniej możliwość sprawdzenia wyników sprzedaży produktów w różnych kanałach nie była aż tak istotna, niemniej obecnie nie ma sposobu gromadzenia i łączenia takich danych”. Tę lukę chce wypełnić firma Plytix, udostępniając markom platformę do zarządzania produktami, na której można przechowywać informacje na temat produktów i zarządzać nimi. Z poziomu platformy sprzedawcy mogą przesyłać i modyfikować wszystkie informacje na temat ich produktów, wykorzystując przy tym bezpośrednią synchronizację z witrynami Amazon, Walmart, Google Shopping i Facebook. Dodatkowo rozwiązanie to pełni funkcję portalu ich marki, na którym odsprzedawcy mogą składać zamówienia. „Plytix to platforma, z której bardzo łatwo się korzysta”, wyjaśnia Poulsen. „Użytkownik musi wejść na stronę Plytix.com i powiązać ją ze swoim kontem Google Analytics. Wystarczą trzy kliknięcia, nic więcej. Plytix pobierze dane bezpośrednio z Google Analytics poprzez API (również dane z przeszłości) i wyświetli je na platformie Plytix wraz ze wszystkimi pozostałymi informacjami na temat produktów. Umożliwi to wyświetlanie danych skategoryzowanych pod kątem wszystkich atrybutów produktu”.

Ogrom nowych możliwości

Bezpośrednie połączenie z Google Analytics jest rzeczywiście użyteczne. Zapewnia dostęp do wszystkich danych analitycznych na poziomie produktu bezpośrednio z platformy Plytix, gdzie można je przeglądać wraz z innymi informacjami dotyczącymi produktu. Marki mogą wyświetlać nie tylko dane na temat sprzedaży z własnego sklepu internetowego, ale też odpowiadające im dane ze sklepów podmiotów zewnętrznych sprzedających ich produkty. Jest to możliwe dzięki funkcji dopasowania produktów z wykorzystaniem globalnych numerów identyfikacji handlowej, opracowanych tak, by każdy prefiks był unikatowy dla danej marki. Firma Plytix otrzymała wsparcie z Unii Europejskiej w ramach projektu PISPA (Plytix Information Sharing Platform and Analytics – Testing product market fit for a disruptive Information sharing platform for brands and resellers). Poulsen stwierdza, że właśnie dzięki temu wsparciu jego start-upowi udało się wprowadzić na rynek technologię, która w przeciwnym razie nie byłaby wystarczająco istotna, aby tak się stało. W cztery lata po rozpoczęciu projektu technologia analityczna firmy Plytix umożliwia gromadzenie danych z tysięcy marek i odsprzedawców na całym świecie. Każdego dnia ta baza danych się rozrasta.

Plany na przyszłość

W najbliższej przyszłości działania firmy będą koncentrować się na pozyskaniu większej ilości danych. „Wtedy zaczniemy wykorzystywać analitykę predykcyjną, co pozwoli naszej platformie na dotarcie do puli zagregowanych danych setek tysięcy marek oraz umożliwi tym markom działanie w oparciu na informacje bazujące na big data”, zauważa Poulsen. Następnie Plytix będzie w stanie zapewnić małym i średnim firmom dostęp do zaawansowanego silnika rekomendacji, który mogą połączyć ze swoją stroną internetową. Silnik ten będzie przekazywać rekomendacje w oparciu o zagregowaną pulę danych pochodzących z globalnej sieci sklepów internetowych i platform. Poulsen przewidział nawet rozwiązanie umożliwiające deweloperom stworzenie pierwszych na świecie dynamicznych sklepów internetowych: zamiast sortować produkty alfabetycznie, według ceny lub według daty, sklepy będą mogły sortować je według prognozowanych preferencji każdego odwiedzającego.

Słowa kluczowe

Plytix, handel elektroniczny, odsprzedawca, rynek, platforma, zarządzanie produktami, Google Analytics

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania