European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

DIgitalization of ground-testing Life cycle with ECO design criteria

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe narzędzia i metody przyspieszające wdrożenie automatyzacji w produkcji samolotów

Przyszłość przemysłu lotniczego jest nierozerwalnie związana z postępami w powiązanych technologiach prorozwojowych i realizacją koncepcji fabryki przyszłości. Jednak przemysł ten niechętnie wprowadza rewolucyjne technologie w procesach produkcyjnych.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Postępy w zakresie inżynierii systemów opartej na modelach (MBSE) oraz narzędzi i procesów zarządzania cyklem życia produktów (PLM), a także cyfryzacja fabryk mają coraz większy wpływ na tę branżę. Odgrywają one istotną rolę we wdrażaniu w tym sektorze bardziej wydajnych i zrównoważonych procesów. Wiele czynności wykonywanych na stanowisku prób naziemnych (ang. ground system test, GST), które jest częścią linii montażu końcowego samolotów, nie jest zautomatyzowanych. Potrzebne są także udoskonalenia w zakresie cyfryzacji i integracji procesów PLM. „Wdrożenie technologii takich jak MBSE w nowoczesnych liniach montażu końcowego może bez wątpienia przyczynić się do odchudzenia produkcji i zrównoważenia środowiskowego całego procesu”, mówi Álvaro Fernández, koordynator projektu.

Zwiększanie ekoefektywności linii montażowych

W ramach finansowanego ze środków UE projektu DILECO opracowano i udostępniono narzędzia PLM do naziemnego testowania funkcjonalnego z uwzględnieniem kryteriów ekoprojektu. „Rozwiązania te pozwolą zwiększyć zrównoważoność linii montażu końcowego i efektywność całej procedury przeprowadzania testów GST”, wyjaśnia Fernández. Głównymi korzyściami będą: zwiększenie zdolności w zakresie spełniania specyfikacji wymogów dotyczących prób naziemnych (ang. ground test requirement, GTR), zmniejszenie roboczochłonności powtarzalnych zadań bez wartości dodanej, poprawa spójności GTR dzięki PLM oraz wykorzystanie inżynierii rozproszonej w procesach GST. Partnerzy projektu postawili sobie za cel optymalizację zarządzania GTR i instrukcjami testów naziemnych na linii montażu końcowego, by uzyskać niezawodne i sprawnie działające środowisko. Prace rozpoczęły się od opracowania i przetestowania modelu opisującego wszystkie istotne parametry wpływające na ekoefektywność montażu samolotów, z uwzględnieniem zużycia zarówno energii, jak i zasobów. W tym celu zastosowano architekturę kompatybilną ze środowiskiem PLM. Model zrównoważonej produkcji umożliwi obliczenie ekoefektywności nowego produktu lub procesu. Zespół projektu DILECO przygotował nową, udoskonaloną metodę obliczania delty. Delta to różnica między oczekiwanymi wartościami GTR a wartościami uzyskiwanymi w procesie przemysłowym. Jest ona istotnym parametrem procesu GST, ponieważ pozwala zapewnić jakość procesu testowania. Członkowie zespołu zaproponowali nowe rozwiązanie, które poprawia tę procedurę, dopasowuje ją do nowych potrzeb użytkowników i integruje ze standardowym procesem testowania i powiązanymi narzędziami.

Korzyści związane z produkcją procesową

Dzięki modelowi ekoefektywności i odpowiednim narzędziom w procesie montażu na linii montażu końcowego będzie można uwzględnić jego energochłonność i wpływ na środowisko naturalne – do tej pory taka analiza nie była przeprowadzana na większą skalę. Co więcej, projekt stanowić będzie element ogólnych wysiłków podejmowanych w celu utrzymania silnej pozycji Europy w przemyśle lotniczym, zwiększenia jej konkurencyjności poprzez redukcję kosztów produkcji, a także zapewniania jakości i niezawodności procesów przemysłowych. „W ramach projektu DILECO udało się udoskonalić proces GST – zautomatyzowano procedury, które poprzednio były przeprowadzane ręcznie, oraz połączono funkcje, które były realizowane przez różne działy, w jeden, usprawniony proces”, podsumowuje Fernández. „Dodatkowo istniejące metodologie zostały poprawione i zaktualizowane tak, by zwiększyć ich efektywność i poprawić użyteczność w zakładzie produkcyjnym”. W rezultacie proces GST może być przeprowadzany bardziej wydajnie.

Słowa kluczowe

DILECO, PLM, samolot, produkcja samolotów, inżynieria systemów oparta na modelach, zarządzanie cyklem życia produktów, próba naziemna, linia montażu końcowego, wymóg dotyczący prób naziemnych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania