European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Video Optical See-Through Augmented Reality surgical System

Article Category

Article available in the following languages:

Rzeczywistość rozszerzona przyszłością zabiegów chirurgicznych

Obrazowanie medyczne, na przykład procedury TK czy MRI, to nie tylko narzędzie diagnostyczne, lecz także pomoc w planowaniu przedoperacyjnym oraz źródło wskazówek podczas samego zabiegu. Europejscy naukowcy wprowadzili do nowatorskiego projektu mocowanego na głowie wyświetlacza (ang. head-mounted display, HMD) system rzeczywistości rozszerzonej, który będzie oferować chirurgom pomoc w czasie rzeczywistym w zakresie działań rzędu poniżej jednego milimetra.

Zdrowie icon Zdrowie

Koncepcja stosowania modułów wizualizacji rzeczywistości rozszerzonej w celu poprawy możliwości percepcyjnych podczas zabiegów chirurgicznych nie jest nowa. Zastosowanie systemu rzeczywistości rozszerzonej umożliwia użytkownikowi obserwację prawdziwego świata z dodatkowymi informacjami wyświetlanymi na odpowiednim wyświetlaczu. Zestawy HMD to najbardziej ergonomiczne i łatwe w przełożeniu rozwiązanie, lecz o sprawności przeprowadzania procedur chirurgicznych w oparciu o tak generowane obrazy decyduje jakość treści wirtualnych. W systemach HMD wykorzystuje się rozwiązania z przezroczystym elementem optycznym (ang. optical see-through, OST) oraz umożliwiające obserwację przez kamerę wideo (ang. video see-through, VST). Wyświetlacze OST łączą świat rzeczywisty z wirtualnym za pomocą odpowiednich elementów optycznych. Informacje wirtualne są wyświetlane na linii wzroku użytkownika, rozszerzając tym samym obraz obserwowany przez niego naprawdę. W systemach VST kamera rejestruje cyfrowy obraz rzeczywistego świata i łączy go z elementami graficznymi generowanymi komputerowo (zawartością wirtualną).

Połączenie technologii OST i VST w jednym układzie HMD

Głównym celem finansowanego ze środków UE projektu VOSTARS było rozbudowanie „świata” chirurga przez dodanie do niego dostępnych informacji, które ułatwiałyby prowadzenie zabiegu. Zespół badawczy, w którego skład weszli między innymi specjaliści w zakresie chirurgii wspomaganej komputerowo, grafiki komputerowej, optyki i elektroniki, opracował przełomową hybrydę HMD, łączącą w sobie technologie OST i VST. VOSTARS jest jedynym systemem HMD rzeczywistości rozszerzonej zdolnym oferować możliwości planowania działań w ciele pacjenta z dokładnością poniżej jednego milimetra. Badacze wbudowali w system HMD dwie bardzo małe kamery, dzięki którym uzyskuje się wysoce dokładny i zsynchronizowany obraz VST. Moduł VST podnosi też dokładność prowadzenia zabiegu chirurgicznego dzięki łączeniu ze sobą wielu klatek wideo. Hybrydowy system HMD umożliwia obserwowanie organizmu pacjenta w trzech wymiarach i współpracuje z bardzo elastycznym oprogramowaniem zdolnym łączyć rozwiązania OST i VST. Vincenzo Ferrari, koordynator projektu VOSTARS oraz profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie w Pizie, wyjaśnia: „Przy zastosowaniu systemu VOSTARS planowanie zabiegu chirurgicznego odbywa się w czasie rzeczywistym, a dzięki połączeniu różnych rozwiązań użytkownik otrzymuje do dyspozycji ulepszony obraz rzeczywistości rozszerzonej”. Naukowcy przetestowali system HMD VOSTARS w działaniach klinicznych, a ich wyniki okazały się bardzo obiecujące. Ferrari mówi: „Najważniejszym osiągnięciem tego projektu jest niewątpliwie zaprezentowanie dokładności, z jaką systemy rzeczywistości rozszerzonej mogą prowadzić rękę chirurga, dając tym samym nadzieję na podniesienie możliwości w zakresie zabiegów chirurgicznych”.

Czy system HMD VOSTARS to przyszłość chirurgii w rzeczywistości rozszerzonej?

Zabiegi chirurgiczne prowadzone na podstawie generowanych obrazów z wykorzystaniem informacji o anatomii pacjenta i strukturach patologicznych w jego ciele sprawią, że chirurg zyska możliwość planowania zabiegu i podejmowania decyzji, na przykład dotyczących optymalnych trajektorii cięcia w celu zmniejszenia inwazyjności procedury i zwiększenia jej skutków klinicznych. System HMD VOSTARS to przełomowe narzędzie w zakresie chirurgii bazującej na generowaniu obrazów, ponieważ umożliwia planowanie zabiegów w czasie rzeczywistym, dokładnie przed oczyma chirurga. Obecnie rynek narzędzi nawigacji chirurgicznej nie oferuje żadnych podobnych rozwiązań. Dzięki tej technologii chirurdzy będą mogli wizualizować anatomię wewnętrzną ciała pacjenta również w tych fragmentach, które są niewidoczne gołym okiem. Rozwiązanie to będzie niezwykle przydatne podczas różnorakich zabiegów chirurgicznych, w tym pozycjonowania implantów. Ponadto system HMD stanowi alternatywę dla dostępnych w obrocie produktów z obszaru rzeczywistości rozszerzonej stosowanych w innych dziedzinach, w tym w przemyśle lotniczym i samochodowym. Trwające obecnie wysiłki projektowe mające na celu optymalizację prototypu opracowanego podczas trwania projektu VOSTARS i przystosowania do go stosowania w zabiegach chirurgicznych są wspierane z projektu ARTS4.0 finansowanego z europejskiego programu grantów Por Fesr.

Słowa kluczowe

VOSTARS, HMD, VST, OST, chirurgia bazująca na obrazach, rzeczywistość rozszerzona, mocowany na głowie wyświetlacz, obserwacja przez kamerę wideo, obserwacja przez przezroczysty element optyczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania