Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Na sali są lekarze… i dobrze, bo można już wysłuchać najnowszego odcinka podcastu CORDIScovery!

Wydaje się, że akcja masowych szczepień prowadzona w zawrotnym tempie w całej Europie przynosi efekty i COVID-19 wreszcie znajduje się w odwrocie. Dlatego też najnowszy odcinek podcastu CORDIScovery poświęcony będzie przyszłości w świecie po pandemii, a w szczególności niesamowitym innowacjom technologicznym, które dają sposobność całkowitej odmiany systemu opieki zdrowotnej w Europie w najbliższych latach.

Zdrowie

Pracownicy systemu opieki zdrowotnej pracowali przez miniony rok bez wytchnienia, zmagając się z problemami, na które w żaden sposób nie mogli być przygotowani. Sam system niemal załamał się pod ciężarem tej pandemii, a ludzie musieli zmierzyć się ze strachem, poczuciem braku bezpieczeństwa i żalem bez wsparcia ze strony innych, które zwykle sprawia, że jesteśmy w stanie radzić sobie w takich sytuacjach. Pandemia COVID-19 niewątpliwie położyła się cieniem na naszych życiach i nawet akcja szczepienia, która nabiera tempa w całej Europie i zdaje się być tym oczekiwanym światełkiem w tunelu, nie może tego zmienić. W tym odcinku podcastu CORDIScovery Abigail Acton poprowadzi rozmowę z czterema znamienitymi gośćmi, by dowiedzieć się czegoś o innowacjach, dzięki którym opieka zdrowotna w post-pandemicznej Europie przyjmie zupełnie inną postać niż dotychczas. Lars Montelius jest dyrektorem generalnym Międzynarodowego Iberyjskiego Laboratorium Nanotechnologii i profesorem nanotechnologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. W rozmowie opowie, jak nanotechnologia przyczyni się do poprawy zdrowia. Corina Sas, profesor interakcji człowiek–komputer i zdrowia cyfrowego na Uniwersytecie Lancaster, zajmuje się urządzeniami, które odegrają znaczną rolę w radzeniu sobie z problemami psychicznymi. Ale czy ludzie, niezależnie od oferowanych im możliwości technologicznych, nie będą zawsze woleli rozmowy z psychiatrą w cztery oczy? Dr Elena Phillips z Hamburskiego Centrum Ekonomii Zdrowia, postara się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wreszcie rozmówcy pochylą się też nad organami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną, które musiały szybko podjąć decyzje dotyczące tego, które z najnowszych osiągnięć techniki należy sfinansować w pierwszej kolejności. Czy ten proces można było uprościć? Pani prezes Włoskiego Stowarzyszenia Ekonomiki Zdrowia Aleksandra Torbica powie nam więcej na ten temat.

Skąd pobrać nasz podcast?

Nowy odcinek jest dostępny do wysłuchania i pobrania na Anchor.fm Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i innych platformach. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem https://cordis.europa.eu/podcast. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, podcast, opieka zdrowotna, COVID-19, systemy zdrowia, zdrowie psychiczne