Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Na sali są lekarze… i dobrze, bo można już wysłuchać najnowszego odcinka podcastu CORDIScovery!

Wydaje się, że akcja masowych szczepień prowadzona w zawrotnym tempie w całej Europie przynosi efekty i COVID-19 wreszcie znajduje się w odwrocie. Dlatego też najnowszy odcinek podcastu CORDIScovery poświęcony będzie przyszłości w świecie po pandemii, a w szczególności niesamowitym innowacjom technologicznym, które dają sposobność całkowitej odmiany systemu opieki zdrowotnej w Europie w najbliższych latach.

Zdrowie icon Zdrowie

Pracownicy systemu opieki zdrowotnej pracowali przez miniony rok bez wytchnienia, zmagając się z problemami, na które w żaden sposób nie mogli być przygotowani. Sam system niemal załamał się pod ciężarem tej pandemii, a ludzie musieli zmierzyć się ze strachem, poczuciem braku bezpieczeństwa i żalem bez wsparcia ze strony innych, które zwykle sprawia, że jesteśmy w stanie radzić sobie w takich sytuacjach. Pandemia COVID-19 niewątpliwie położyła się cieniem na naszych życiach i nawet akcja szczepienia, która nabiera tempa w całej Europie i zdaje się być tym oczekiwanym światełkiem w tunelu, nie może tego zmienić. W tym odcinku podcastu CORDIScovery Abigail Acton poprowadzi rozmowę z czterema znamienitymi gośćmi, by dowiedzieć się czegoś o innowacjach, dzięki którym opieka zdrowotna w post-pandemicznej Europie przyjmie zupełnie inną postać niż dotychczas. Lars Montelius jest dyrektorem generalnym Międzynarodowego Iberyjskiego Laboratorium Nanotechnologii i profesorem nanotechnologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji. W rozmowie opowie, jak nanotechnologia przyczyni się do poprawy zdrowia. Corina Sas, profesor interakcji człowiek–komputer i zdrowia cyfrowego na Uniwersytecie Lancaster, zajmuje się urządzeniami, które odegrają znaczną rolę w radzeniu sobie z problemami psychicznymi. Ale czy ludzie, niezależnie od oferowanych im możliwości technologicznych, nie będą zawsze woleli rozmowy z psychiatrą w cztery oczy? Dr Elena Phillips z Hamburskiego Centrum Ekonomii Zdrowia, postara się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wreszcie rozmówcy pochylą się też nad organami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną, które musiały szybko podjąć decyzje dotyczące tego, które z najnowszych osiągnięć techniki należy sfinansować w pierwszej kolejności. Czy ten proces można było uprościć? Pani prezes Włoskiego Stowarzyszenia Ekonomiki Zdrowia Aleksandra Torbica powie nam więcej na ten temat.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, podcast, opieka zdrowotna, COVID-19, systemy zdrowia, zdrowie psychiczne