European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovative railway sleeper design increasing track lateral resistance, reducing significantly costs related to track misalignment events

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczeństwo globalnej sieci kolejowej na właściwych torach

Nieprawidłowe ustawienie szyn pozostaje jedną z głównych przyczyn wykolejeń pociągów na całym świecie – zjawiska prowadzącego do obrażeń, śmierci i strat gospodarczych. Zespół pewnego europejskiego projektu opracował nowatorskie pokłady kolejowe, które zrewolucjonizują przyszłość transportu kolejowego.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu DiNTRA, którego celem było zmniejszenie liczby czynności związanych z utrzymaniem torów kolejowych przy jednoczesnym zwiększeniu stabilności bocznej drabiny torowej, powstał nowatorski podkład kolejowy. Dzięki swojej stabilności i lepszym osiągom mechanicznym, to innowacyjne rozwiązanie w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko wystąpienia wyboczeń torów. Do zalet nowego rozwiązania można zaliczyć między innymi niższe koszty utrzymania samych torów oraz zmniejszenie liczby ograniczeń prędkości jazdy w ruchu towarowym i pasażerskim, a także mniejsze ryzyko wykolejenia.

Usuwanie przeszkód

Europejska sieć kolejowa jest wysoce zróżnicowana, co wynika z połączenia różnych systemów krajowych. Pokłady kolejowe DiNTRA opracowane z myślą o standardzie metrycznym mogą być stosowane ze wszystkimi rodzajami torów ze względu na to, że obejmują kompleksowo rozwiązania stworzone dla różnych torów. Zwiększona odporność boczna oferowana przez nowe podkłady stanowi korzyść, którą można wykorzystać niezależnie od rozstawu szyn, dzięki czemu są prawdziwie wszechstronnym produktem. Opracowanie rozwiązania mającego na celu poprawę stanu szyn i torów było dużym wyzwaniem. „Jednym z największych problemów był dobór miejsc, w których możliwa byłaby weryfikacja prototypów, zwłaszcza na odcinkach o rozstawie szyn zgodnych z międzynarodowym standardem”, wyjaśnia koordynator projektu Francisco J. Fernández Martínez. „Udało nam się to osiągnąć dzięki wsparciu i współpracy dyrektora projektu z administracją infrastruktur kolejowych – ETS, ADIF oraz administracją portu w Santander, gdzie opracowywaliśmy nasze scenariusze testowe. Duży wkład w sukces projektu wniosła administracja torów o rozstawie w standardzie metrycznym w Kraju Basków, ETS, której przedstawiciele pomogli w wyborze najlepszego odcinka testowego, a także we wdrożeniu rozwiązania na potrzeby testów. Ich zaangażowanie okazało się kluczem do uzyskania pozwoleń na przeprowadzenie testów prototypu na torach w standardzie iberyjskim i międzynarodowym.

Nowe informacje

Proces badań zaowocował dwoma rezultatami, które zaskoczyły badaczy. „Podczas licznych testów przeprowadzonych na torach wykorzystujących trzy standardy rozstawu szyn odkryliśmy nowe zjawisko, które występuje w przypadku torów kolejowych poddanych oddziaływaniu wysokich temperatur – nazwaliśmy je odwróconą siłą odśrodkową”, wyjaśnia Fernández Martínez. „To odkrycie pozwoli nam na publikację artykułów naukowych i technicznych, dzięki którym będziemy mogli jeszcze lepiej podkreślić korzyści płynące z zastosowania podkładu DiNTRA”. Badacze zaobserwowali także, że zwiększenie oporu poprzecznego wytwarzanego przez podkład DiNTRA pozwala na obniżenie dolnej warstwy podsypki o około 5 centymetrów względem górnej warstwy. Odkrycie to może być przydatne w celu rozwiązania problemu przemieszczania się podsypki na liniach dużych prędkości – zespół projektu zamierza przeprowadzić dalsze badania tego zjawiska w tunelach aerodynamicznych.

Szturmem na tory

Po dopuszczeniu rozwiązania przez hiszpańskiego zarządcę infrastruktury kolejowej ADIF, rozwiązanie DiNTRA jest gotowe do podboju Półwyspu Iberyjskiego. Zespół podpisał już kontrakty na dostawę podkładów DiNTRA na potrzeby kolei w Kraju Basków (ETS) i Katalonii (FGC). Obecnie zespół negocjuje warunki włączenia nowych podkładów do projektów remontów torów na odcinkach Cabezón-Santander i Santander-Hoz de Anero w Kantabrii, a także na odcinku Gijón-Laviana w Asturii. Intensyfikacja działań promocyjnych i handlowych związanych z nowym produktem już wkrótce obejmie pozostałych hiszpańskich zarządców infrastruktur kolejowych, w tym metro w Bilbao, koleje publiczne Walencji, FGV oraz koleje na Balearach. Zespół projektu DiNTRA zamierza również wykorzystać kontakty komercyjne zdobyte w czasie projektu, aby wprowadzić swoje produkty na rynki w Argentynie, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Danii, Francji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Zjednoczonym Królestwie, a także w innych krajach, które planują modernizację swoich sieci kolejowych.

Słowa kluczowe

DiNTRA, tory, kolej, podkład, rozstaw szyn, opór poprzeczny, sieć, wykolejenie, podsypka, boczny, odwrócona siła odśrodkowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania