European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Measures for behaving safely in traffic

Article Category

Article available in the following languages:

Zachęty i szkolenie w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego

Naukowcy z UE opracowali nowatorskie rozwiązania, które przyczyniają się do realizacji unijnego celu, jakim jest zbliżenie się do zerowej liczby ofiar śmiertelnych w transporcie drogowym do 2050 roku.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Obecne środki w zakresie bezpieczeństwa drogowego mają na celu zmniejszenie skutków wypadków lub pomoc kierowcom w unikaniu niebezpiecznych sytuacji poprzez zachęcanie ich do bezpieczniejszych zachowań. Wiele z nich odwołuje się do świadomego podejmowania decyzji, tymczasem poruszając się w ruchu ulicznym, często stosujemy wyuczone nawyki. Wykorzystując podejście alternatywne wobec obecnych środków, zespół finansowanego przez UE projektu MeBeSafe postawił sobie za cel wpłynięcie na nawykowe zachowania w ruchu drogowym. Stefan Ladwig, koordynator projektu z Instytutu Inżynierii Motoryzacyjnej (IKA) na Politechnice w Akwizgranie, wyjaśnia: „Aby ograniczyć ryzykowne sytuacje i sytuacje bliskie wypadkom, opracowaliśmy i przetestowaliśmy impulsy (ang. „nudge”), które skłonią kierowców i rowerzystów do bezpieczniejszych zachowań w częstych sytuacjach drogowych, niosących ze sobą podwyższone ryzyko. Przygotowaliśmy też nowe sposoby szkolenia”.

Osiem dobrze ocenionych środków zwiększających bezpieczeństwo

Impuls kierujący uwagą kierowcy MeBeSafe, opracowany przez partnera projektu firmę TNO, podnosi poziom świadomości kierowców w odniesieniu do zbliżających się potencjalnych zagrożeń. „Gdy samochód zbliża się do skrzyżowania, przez które mają na przykład przejechać rowerzyści, ikona na wyświetlaczu przeziernym wskazuje kierunek, z którego prawdopodobnie zbliża się rowerzysta. Kolor ikony zmienia na zielony, pomarańczowy lub czerwony w zależności od stopnia krytyczności sytuacji”, mówi Ladwig. Koncentrujący się na prędkości, opracowany w projekcie impuls dotyczący infrastruktury skłania kierowców do zwolnienia w miejscach najbardziej narażonych na wypadki. Na wyświetlaczu kierowcy, który jedzie zbyt szybko, pojawiają się wzory świetlne na poboczach drogi. Anna-Lena Köhler z IKA tłumaczy: „W badaniu terenowym przeprowadzonym w projekcie środek ten zmniejszył o 40 % liczbę pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość”. Ponadto zespół kierowany przez Chalmers/SAFER opracował impuls dla rowerzystów, która składnia rowerzystów do zmniejszenia prędkości. „Płaskie pasy biegnące w poprzek drogi zbliżają się do rowerzysty, dając wrażenie, że jedzie szybciej niż w rzeczywistości. W rezultacie taki rowerzysta zwalnia”, mówi Ladwig. Ważnym aspektem jest zachęcanie zmęczonych kierowców do robienia sobie przerw na odpoczynek. W oparciu o istniejący algorytm, opracowany po raz pierwszy przez Volvo Cars, impuls zwiększający czujność kierowców nagradza zmęczonych kierowców, którzy się zatrzymają. „W testach terenowych 87 % kierowców zatrzymało się w ciągu 20 minut”, mówi Ladwig. Systemy bezpieczeństwa, takie jak tempomat aktywny (ACC), mogą zapobiegać nadmiernemu zbliżaniu się kierowców do innych pojazdów. Zespół kierowany przez Volvo Cars opracował dwa projekty, których celem jest skłonienie kierowców do częstszego korzystania z tempomatu aktywnego. W ramach projektu powstała również cyfrowa aplikacja szkoleniowa, która informuje kierowców o tempomacie i jego działaniu. Innym środkiem szkoleniowym jest aplikacja DriveMate MeBeSafe, opracowana przez zespół pod kierunkiem koncernu Shell. Zbiera ona dane, np. dotyczące przyspieszenia, i pozwala na korzystanie z informacji zwrotnych oraz materiałów szkoleniowych. Następnie sugeruje spotkanie szkoleniowe poświęcone sugerowanym zagadnieniom.

Dążenie do zera wypadków śmiertelnych

Ladwig dodaje na koniec: „W 2030 roku rozwiązania MeBeSafe powinny uratować życie 366 osobom i pozwolić uniknąć 40 000 obrażeń. Efektem mogą być oszczędności rzędu 24,9 mln EUR do roku 2030”. Uczestnicy projektu będą nadal rozpowszechniać informacje o tych rozwiązaniach, a jego partnerzy szukają sposobów na ich dalszych rozwój, aby zwiększyć poziom gotowości technologicznej opracowanych środków. Będzie to wymagało przeprowadzenia dodatkowych testów i dopracowania technologii, wprowadzania środków infrastrukturalnych w kolejnych lokalizacjach oraz prac nad kolejnymi obszarami zastosowania wszystkich środków.

Słowa kluczowe

MeBeSafe, kierowcy, rowerzyści, bezpieczeństwo drogowe, impulsy i szkolenia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania