Pomóc osobom starszym żyć samodzielnie
Starzenie się społeczeństw stanowi wyzwanie w wielu krajach zachodnich, między innymi ze względu na wpływ tego zjawiska na systemy opieki zdrowotnej. Te zmiany demograficzne zwiększają zapotrzebowanie na wcześniejszą diagnozę i wykrywanie chorób, a także na rozwiązania w zakresie monitorowania i obserwacji chorych przewlekle, tak aby umożliwić osobom starszym bardziej samodzielne życie. „Ogólnie rzecz biorąc, aktywne i zdrowe starzenie się oznacza optymalizację możliwości w zakresie zdrowia, uczestnictwa w życiu i zapewniania bezpieczeństwa w celu poprawy jakości życia osób starszych”, wyjaśnia koordynator naukowy projektu NESTORE(odnośnik otworzy się w nowym oknie) Giuseppe Andreoni z Politechniki Mediolańskiej(odnośnik otworzy się w nowym oknie) we Włoszech. „Obecnie stosowane rozwiązania obejmują technologię ubieralną oraz urządzenia przeznaczone do pomiaru różnych funkcji organizmu”. Chociaż rozwiązania te pomagają starszym ludziom poprawić bezpieczeństwo życia w domach, to mają ograniczoną użyteczność, która utrudnia ich upowszechnienie. „Systemy te często są w większym stopniu ukierunkowane na technologię niż potrzeby użytkownika”, dodaje koordynator projektu NESTORE Cinzia Mambretti, również z Politechniki Mediolańskiej. „Efektem jest ich niska popularność. A to tylko pierwszy krok – konieczne są także motywacja i zaangażowanie”.
Podejścia oparte na współtworzeniu
Zespół finansowanego przez UE projektu NESTORE postawił sobie za cel upowszechnienie technologii wspierających aktywne i zdrowe starzenie się poprzez opracowanie innowacyjnego, wielowymiarowego, spersonalizowanego systemu coachingowego. Osiągnięcie tego celu okazało się możliwe dzięki zastosowaniu bardziej zintegrowanego i partycypacyjnego procesu projektowania. Zarówno w fazie projektowania, jak i walidacji wzięli udział potencjalni użytkownicy. Metody współtworzenia pozwoliły na zidentyfikowanie ich potrzeb. Za kluczowe wymagania uznano między innymi możliwość wyboru oraz prywatność danych. „Nasza technologia bazuje na doświadczeniach i rzeczywistych sytuacjach życiowych osób starszych”, mówi Andreoni. Aby poszerzyć grupę użytkowników, zespół skupił się następnie na opracowaniu wysoce modułowej platformy technologicznej. W tym przypadku chodziło o to, aby usługa stała się możliwie najbardziej spersonalizowana – również z wykorzystaniem opinii użytkowników. „Technologia powinna służyć spełnieniu oczekiwań indywidualnych użytkowników”, dodaje Andreoni.
Zachęcanie do aktywnego starzenia się
Prace te stały się zalążkiem NESTORE, inteligentnego systemu opartego na chmurze(odnośnik otworzy się w nowym oknie). System został zaprojektowany w taki sposób, aby przekazywać zindywidualizowane porady i zapewniać coaching zdrowym osobom starszym. Dyskretne czujniki ubieralne gromadzą informacje o emocjonalnym i fizycznym samopoczuciu użytkownika. Porady są następnie przekazywane do chmury za pośrednictwem smartfona lub podobnego inteligentnego urządzenia, zgodnie z preferencjami użytkownika. Mogą one obejmować sugestie dotyczące zdrowego odżywiania, coaching dotyczący aktywności fizycznej lub interakcję społeczną pomagającą zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych. Spersonalizowane porady i coaching opierają się na zrozumieniu preferencji użytkowników. W tym kontekście kluczową innowacją było zaprojektowanie tego, co zespół nazywa „ścieżkami zainteresowania”. Dostarczają one wskazówek i usług zgodnie z preferencjami użytkownika, przyczyniając się jednocześnie do maksymalnej poprawy jego ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Wiedza zgromadzona w projekcie NESTORE pomaga dokładniej zrozumieć, w jaki sposób można upowszechnić rozwiązania technologiczne w celu wspierania aktywnego i zdrowego starzenia się. Wyniki te są obecnie powszechnie dostępne i mogą być wykorzystywane do dalszych badań. Opracowanie i pomyślne przetestowanie systemu NESTORE pokazało również, że możliwe jest połączenie kilku urządzeń i funkcji w jedną usługę. Od tego czasu zespół bada, w jaki sposób można najlepiej wykorzystać wyniki naukowe i technologiczne projektu. „System NESTORE musi teraz przejść testy kliniczne w rzeczywistych warunkach i odpowiedniej skali”, mówi Mambretti. „Pomoże to potwierdzić skuteczność i zademonstrować wpływ tego innowacyjnego rozwiązania na społeczeństwo. Zidentyfikowaliśmy szereg konkretnych wyników, które można być wykorzystać w praktyce, a partnerzy projektu badają obecnie strategie, które pozwoliłyby tego dokonać”.
Słowa kluczowe
NESTORE, starzenie się, choroba, zdrowie, technologia, osoby starsze, oparte na chmurze, poznawcze