European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-22

Article available in the following languages:

Kawa szkodzi czy pomaga?

Wyniki zaprezentowane na największym światowym kongresie kardiologów mogą zaskakiwać.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Picie kawy najpierw uważano za szkodliwe, potem stwierdzono, że jednak jest korzystne, następnie… kawę uznano praktycznie za zdrową żywność! Wszystko wskazuje na to, że może mieć pozytywny wpływ na serce. Chcesz zmniejszyć długoterminowe ryzyko niewydolności serca? Wypij kilka filiżanek kawy – pamiętaj jednak, że musi być czarna. Czy udało się zatem uzyskać ostateczną odpowiedź na odwieczne pytanie?

Kolejny argument za piciem kawy

Wyniki badania zaprezentowanego na corocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który odbył się 27 sierpnia, wskazują, że picie maksymalnie trzech filiżanek kawy dziennie może pozytywnie wpływać na zdrowie serca. Badacze przeanalizowali dane dotyczące 468 000 brytyjskich uczestników bez objawów choroby serca, pochodzące z Biobanku Zjednoczonego Królestwa. Średnia wieku wyniosła 56 lat, a prawie 56 % badanych osób stanowiły kobiety. Aby zbadać zwyczaje uczestników związane z piciem kawy, podzielono ich na trzy grupy: osoby, które nie piją regularnie kawy, osoby, które piją maksymalnie trzy filiżanki dziennie, oraz osoby pijące więcej niż trzy filiżanki kawy każdego dnia. Zespół badawczy wziął pod uwagę czynniki, takie jak wiek, płeć, masa ciała, wzrost, palenie papierosów, aktywność fizyczna i historia chorób. Okazało się, że u uczestników pijących umiarkowane ilości kawy ryzyko przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było niższe w porównaniu do osób niepijących kawy. U uczestników, którzy pili nie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny było o 12 % niższe niż u osób niepijących kawy, ryzyko zgonu wywołanego chorobą układu krążenia było o 17 % niższe, a ryzyko udaru – o 21 % niższe.

Dobre wiadomości dla miłośników kawy

„Z tego, co wiemy, jest to największe badanie, w ramach którego systematycznie oceniano wpływ regularnego picia kawy na układ sercowo-naczyniowy osób bez choroby serca”, powiedziała dr Judit Simon z Kliniki Chorób Serca i Układu Krążenia przy budapesztańskim Uniwersytecie Semmelweisa w komunikacie prasowym opublikowanym przez ESC. „Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że regularne picie kawy jest bezpieczne, ponieważ spożywanie nawet dużych jej ilości nie przekładało się na negatywne skutki dla układu sercowo-naczyniowego i nie wpływało na ogólną śmiertelność w okresie 10–15 lat”. Dr Simon, która zaprezentowała wyniki badania podczas kongresu ESC, dodała: „Co więcej, wypijanie od 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie powiązano niezależnie ze zmniejszonym ryzykiem udaru, śmierci wywołanej chorobą układu krążenia, a także zgonu z jakiejkolwiek przyczyny”. Używając skanów z obrazowania serca metodą rezonansu magnetycznego pochodzących od ponad 30 000 badanych, naukowcy przeanalizowali także związek między piciem kawy a budową serca. „Analiza obrazów wykazała, że u osób, które piją kawę codziennie, rozmiary i funkcja serca były poprawniejsze niż u uczestników, którzy nie piją jej regularnie”, wyjaśniła dr Simon. „Było to zbieżne z odwróceniem niekorzystnych skutków starzenia się serca”. Dr Simon podsumowała: „Wyniki naszego badania wskazują, że picie nie więcej niż 3 filiżanek kawy dziennie pozytywnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Choć zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska wymagać będzie dalszych badań, zaobserwowane korzyści można częściowo wyjaśnić pozytywnymi zmianami w budowie i funkcjonowaniu serca”. Dzięki badaniu może uda się uzyskać „dodatkowe informacje […] na temat optymalnych rodzajów kawy i jej porcji, a być może także na temat mechanizmów, które odpowiadają za zmiany zachodzące w sercu”, powiedział Rob van Dam, profesor z amerykańskiego Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, zajmujący się odżywianiem i aktywnością fizyczną, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „USA Today”. „Mówiąc ogólnie, wpływ picia kawy jest dość korzystny, oczywiście jeśli nie używa się zbyt dużych ilości śmietanki lub cukru”.

Słowa kluczowe

kawa, serce, choroba serca, sercowo-naczyniowy, udar, Biobank Zjednoczonego Królestwa, picie kawy

Powiązane artykuły