Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Ultra-secure data storage - and long-term preservation of digital and analogue data

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona współczesnych danych z myślą o przyszłości

Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu proponuje nowatorskie rozwiązanie, które pomoże zachować przeszłość żywą w pamięci przyszłych pokoleń.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Technologia zmieniła świat, w którym żyjemy, a dane stanowią jego nowy fundament. Według prognoz ilość danych na całym świecie w najbliższych latach będzie stale rosnąć – z 33 zetabajtów w 2018 roku do blisko 175 zetabajtów w 2025 roku. Z tego powodu Unia Europejska wyznaczyła szereg priorytetów dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa danych, opracowania innowacyjnych narzędzi do zarządzania stale rosnącą ich ilością, a także ograniczenia kosztów przechowywania danych przez użytkowników i śladu węglowego związanego z ich wykorzystywaniem. Priorytety te wziął sobie do serca zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Piql-GO, którego celem było zwiększenie skali przełomowego systemu Piql – pozwalającego na bezpieczne przechowywanie i długoterminową ochronę danych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych – przeprowadzenie badań pilotażowych tego systemu i jego komercjalizacja. „Świat stoi obecnie na progu sytuacji, w której era cyfrowa stanie się cyfrową czarną dziurą. Które spośród współczesnych informacji cyfrowych przetrwają następne 20, 50 czy 100 lat? Co się z nimi stanie? Które informacje będą uznawane za prawdę w erze fałszywych wiadomości?”, pyta Katrine Loen, koordynatorka projektu. „Autentyczne informacje cyfrowe stanowią cenny zasób dla społeczeństwa”, dodaje Loen.

Pionierski system

System Piql oparty jest na przełomowej technologii pozwalającej na przetwarzanie światłoczułego filmu 35 mm na cyfrowe nośniki pamięci, w których nie występuje zjawisko migracji bitów. Ponadto tego rodzaju nośniki pozwalają na odczyt danych, ale nie umożliwiają ich zmiany, usuwania, manipulacji nimi czy ich hakowania. „Stało się to możliwe dzięki zapisywaniu informacji binarnych na kliszy za pomocą kodów Quick Response (QR) o bardzo wysokiej rozdzielczości”, wyjaśnia Loen. Nowatorska technologia oferuje wiele korzyści dla klientów dzięki temu, że gwarantuje autentyczność i integralność danych, dodatkowo umożliwiając ich przechowywanie przez wiele stuleci. Do odtworzenia danych wymagane jest odpowiednie oprogramowanie, co stanowi duże wyzwanie ze względu na błyskawiczny rozwój zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. „Naszym zdaniem rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie, by zarówno pliki, jak i kod źródłowy i specyfikacja formatu były przechowywane na tym samym nośniku. Co więcej, dostęp do danych musi być możliwy niezależnie od sprzętu bądź oprogramowania”, dodaje Loen. To właśnie ta zasada przyświecała twórcom technologii Piql – zapewnienie użytkownikom możliwości dostępu do plików i wszystkich narzędzi, które są wymagane do ich odtworzenia. Obecnie na rynku nie istnieje tego rodzaju rozwiązanie.

Przełom

„Projekt walnie przyczynił się do komercjalizacji naszej technologii i możliwości sprawdzenia jej działania”, potwierdza Loen. Rozwijając opracowane rozwiązanie, zespół projektu opracował nową platformę programową służącą do ochrony danych, a także zapewniania dostępu do informacji przechowywanych na nośniku piqlFilm – 35-milimetrowych nanokliszach o ultrawysokiej rozdzielczości. Zespół zajął się także zaprojektowaniem i opracowaniem czytnika piqlReader, który pozwala odczytywać zawartość klisz piqlFilm. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu może być zainstalowane u klienta. W ramach projektu było również rozwijane archiwum Arctic World Archive (AWA), w którym znajduje się kolekcja najcenniejszych cyfrowych artefaktów i informacji z całego świata. „Jednym z celów projektu było zwiększanie świadomości na temat naszej inicjatywy, dzięki czemu udało nam się zainteresować wielu znanych klientów”, dodaje Loen. Dzięki rozszerzeniu zasięgu rynkowego technologii i usług Piql zespołowi udało się zdobyć nowych partnerów z ośmiu krajów. Dzięki działaniom pilotażowym udało się także pozyskać nowych klientów, wśród których można wymienić firmy takie jak GitHub (Stany Zjednoczone), Europejska Agencja Kosmiczna (Włochy), Enresa (Hiszpania) oraz Norweskie Muzeum Sił Zbrojnych. Obecnie działania podejmowane w ramach projektu koncentrują się na rozbudowie platformy programowej. „Pracujemy także nad interfejsem użytkownika na potrzeby AWA, który umożliwi klientom samoobsługę, a także nad innowacjami z myślą o zrównoważonym rozwoju i ulepszaniu technologii – chcemy, by stała się lepsza, tańsza i bardziej dostępna dla klientów na całym świecie”, podsumowuje Loen.

Słowa kluczowe

Piql-GO, dane, ochrona, system Piql, dane analogowe i cyfrowe, magazynowanie danych, bezpieczne przechowywanie danych, bezpieczeństwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania