European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Residential Building Energy Renovations with On-Bill Financing

Article Category

Article available in the following languages:

Zmierzenie kosztów renowacji w zakresie efektywności energetycznej

Nowy mechanizm finansowania pomaga właścicielom w remontowaniu domów przy wsparciu przedsiębiorstwa energetycznego, co może przyczynić się do przeprowadzenia bardzo potrzebnych modernizacji w europejskich zasobach mieszkaniowych.

Energia icon Energia

Masowa renowacja zasobów mieszkaniowych ma kluczowe znaczenie dla realizacji unijnego celu dotyczącego neutralności klimatycznej. Potencjał w zakresie oszczędności energii jest ogromny, a większość rozwiązań technicznych już istnieje, trzeba je tylko wdrożyć na dużą skalę. Dlaczego więc tak się nie dzieje? „Remont domu przekracza możliwości finansowe wielu europejskich rodzin”, wyjaśnia Pablo González Reed, konsultant z firmy Creara Energy Experts (strona w języku hiszpańskim). „Chociaż w dłuższej perspektywie remonty takie przyniosą właścicielom domów oszczędności, wielu z nich nie ma wystarczających środków na pokrycie kosztów prac z góry”. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu są systemy finansowania rachunkowego. „Systemy finansowania rachunkowego to stosunkowo nowy mechanizm finansowania, w ramach którego przedsiębiorstwo energetyczne pokrywa z góry koszty renowacji”, mówi González. „Podobnie jak w przypadku pożyczki właściciel domu spłaca zobowiązanie wobec przedsiębiorstwa energetycznego w comiesięcznych rachunkach za energię”. Choć systemy finansowania rachunkowego mają potencjał, by sprawić, że renowacje energetyczne znajdą się w zasięgu ręki niemal każdego właściciela domu, to do ich prawidłowego działania potrzebne jest wsparcie zarówno ze strony przedsiębiorstw energetycznych, jak i podmiotów finansujących. Jak jednak tłumaczy González, przedsiębiorstwa energetyczne są sceptycznie nastawione do finansowania rachunkowego, a instytucje finansowe podchodzą do tego pomysłu z perspektywy wierzyciela. „Podmioty finansujące nie biorą pod uwagę oszczędności energii w ramach renowacji jako kluczowego miernika skuteczności tych mechanizmów finansowania”, mówi. „Jeśli systemy finansowania rachunkowego mają działać, potrzebujemy współpracy zarówno przedsiębiorstw energetycznych, jak i instytucji finansowych”. Tu kluczową rolę może odegrać finansowany przez UE projekt Ren-on-Bill (Residential Building Energy Renovations with On-Bill Financing). Koordynowany przez Creara Energy Experts projekt ma na celu opracowanie zestawu innowacyjnych, niezawodnych i powtarzalnych modeli biznesowych finansowania rachunkowego, uwzględniających różne potrzeby i sytuacje, w jakich mogą się znaleźć przedsiębiorstwa energetyczne zainteresowane komercjalizacją tego rodzaju usług. „Dostosowujemy ponadto te modele biznesowe tak, aby przyciągnąć inwestycje instytucji finansowych i znaleźć synergię między sektorem energetycznym oraz finansowym”, dodaje González.

Zestaw skutecznych rozwiązań

Podstawowym elementem projektu, za który zdobył on Nagrodę Obywateli w ramach Unijnych Nagród Zrównoważonej Energii 2021, jest utworzona w jego ramach sieć interesariuszy. Sieć zrzesza krajowe platformy energetyczne z Niemiec, Włoch, Litwy i Hiszpanii. „Nasze działania na rzecz zaangażowania interesariuszy pozwoliły nam zidentyfikować wszelkie potencjalne wyzwania związane z wdrażaniem systemów finansowania rachunkowego w każdym z krajów”, tłumaczy González. „Miało to kluczowe znaczenie dla zrozumienia specyficznej sytuacji każdego kraju i opracowania zestawu skutecznych rozwiązań”. Jednym z takich rozwiązań jest narzędzie wyceny renowacji energetycznych. „Pozwala ono w prosty sposób określić energetyczną i ekonomiczną wykonalność renowacji energetycznej w wybranej grupie budynków”, mówi González. Narzędzie, które ma wkrótce doczekać się wersji online, spotkało się z dużym uznaniem zarówno ze strony przedsiębiorstw energetycznych, jak i podmiotów finansujących.

Wejście na nowe rynki

Mimo że prace nad systemem Ren-on-Bill wciąż trwają, przyczynił się on już do wdrożenia finansowania rachunkowego na dużą skalę. „Udało się rozwiać wiele wątpliwości, jakie towarzyszyły tym mechanizmom finansowania na początku projektu”, dodaje González. Dzięki dołączeniu kolejnych przedsiębiorstw energetycznych i podmiotów finansujących projekt wykorzystuje obecnie swoją rozległą sieć, aby powtórzyć ten sukces na kolejnych rynkach. „Opracowane w projekcie rozwiązania są skonstruowane tak, aby można je było łatwo powielać”, twierdzi González. „W związku z tym będziemy nadal naciskać na wdrożenie systemów finansowania rachunkowego jako sposobu na zwiększenie bardzo potrzebnego wskaźnika renowacji europejskich zasobów budowlanych w zakresie efektywności energetycznej”.

Słowa kluczowe

Ren-on-Bill, systemy finansowania rachunkowego, efektywność energetyczna, dom, remont, finansowanie, właściciele domów, przedsiębiorstwa energetyczne, renowacja energetyczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania