Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Personalised ICT-tools for the Active Engagement of Consumers Towards Sustainable Energy

Article Category

Article available in the following languages:

Spersonalizowany wirtualny asystent pomaga w poprawie efektywności energetycznej w domu

Nowy spersonalizowany wirtualny asystent energetyczny przedstawia indywidualne zalecenia dotyczące potencjału w zakresie energooszczędności urządzeń elektrycznych i dostarcza zrozumiałych informacji na temat najlepszych sposobów zarządzania zużyciem energii.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Małe oszczędności energii mogą w dużym stopniu pomóc w przeciwdziałaniu zmianie klimatu. Pozornie nieistotne działania, takie jak ustawianie termostatu na wyższą temperaturę latem i niższą zimą lub odłączanie urządzeń elektrycznych po zakończeniu korzystania z nich, może nie tylko przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla i obciążenia sieci elektrycznej, ale także zmniejszenia rachunków za energię.

Chatboty mogą zachęcać do wdrożenia energooszczędnych nawyków

Zespół finansowanego przez UE projektu Eco-Bot opracował innowacyjny chatbot, który zachęca konsumentów do bardziej wydajnego zarządzania energią, dostarczając spersonalizowanych informacji dotyczących zużycia. „Atrakcyjny interfejs typu front-end pozwala na niezakłóconą komunikację w bardziej naturalny i interakcyjny sposób niż dotychczas dostępne tradycyjne aplikacje mobilne”, mówi koordynator projektu Stephanos Camarinopoulos. Pomimo szans na zwiększenie świadomości konsumentów na temat urządzeń zużywających najwięcej energii i energooszczędnych zachowań na rynku energetycznym wciąż brakuje chatbotów zorientowanych na promowanie oszczędzania energii. Zmienić to chce zespół projektu Eco-Bot, wykorzystując istniejące nieinwazyjne metody monitorowania obciążeń (zwanego także dezagregacją energii) i zaawansowaną analitykę danych energetycznych w celu analizy zużycia energii przez poszczególne urządzenia i przedstawiania wyników w interfejsie chatbota.

Zrozumieć energooszczędne nawyki

Ważnym elementem technologii Eco-Bot jest model odpowiedzialny za klasyfikację klientów na podstawie ich chęci wprowadzenia energooszczędnych nawyków. Model ten wykorzystuje techniki wielowymiarowej eksploracji danych: informacje zebrane od istniejących użytkowników pozwalają na stworzenie zestawu danych w celu nauczenia modelu przeprowadzania prawidłowej klasyfikacji nowych użytkowników i przypisywania ich do odpowiednich segmentów. Chcąc zapewnić prawidłowe funkcjonowanie modelu w aplikacji, naukowcy przygotowali strategie angażowania różnych typów konsumentów. Użytkownicy dzieleni są na następujące grupy: ekologiczni idealiści, aspirujący ekolodzy, zaangażowani oszczędzacze, oportuniści i obojętni. „Przypisanie użytkownika do danego segmentu jest równoznaczne z doborem indywidualnych zaleceń dotyczących oszczędzania energii i poprawy efektywności energetycznej”, zauważa Camarinopoulos. „Im lepiej Eco-Bot pozna użytkownika, tym większa szansa na uzyskanie cennych, zindywidualizowanych zaleceń dotyczących poprawy zachowań energetycznych”. Chcąc zagwarantować jeszcze więcej zindywidualizowanych zaleceń, twórcy połączyli model zachowań z dodatkowymi czynnikami, takimi jak zarobki użytkownika i rodzaj lokalu mieszkalnego. „Konsumenci, którzy rozumieją swoje zużycie energii, są bardziej skłonni utrzymać energooszczędne nawyki. Większa świadomość może wytyczyć drogę do bardziej energooszczędnego stylu życia”, dodaje Camarinopoulos.

Wiele zaleceń i ostrzeżeń dotyczących zużycia energii

Eco-Bot dostarcza licznych zaleceń, które uwzględniają różne aspekty i urządzenia domowe. System wykorzystuje na przykład dane zebrane przez inteligentny licznik, by poinformować użytkownika o obecnym zużyciu energii i prognozowanej wysokości rachunku w oparciu o dotychczasowy wzorzec, a ponadto wskazuje kluczowe obszary zużycia energii. Dane te dają użytkownikowi wgląd w zmiany w zużyciu energii na przestrzeni czasu. Konsument otrzymuje także zalecenia pomagające w wyborze energooszczędnych urządzeń oraz informacje dotyczące oszczędności, jakie przyniesie nowe urządzenie, i czasu zwrotu inwestycji w jego zakup. System pozwala na ustawienie celów w zakresie efektywności energetycznej, pomagając użytkownikowi śledzić postęp ich realizacji. Skuteczność technologii została sprawdzona w ramach szeroko zakrojonych badań pilotażowych realizowanych w całej Europie. „Chociaż w przypadku każdego badania pandemia COVID-19 wpłynęła na zużycie energii przez użytkowników, wyniki potwierdzają, że Eco-Bot skutecznie zachęcał użytkowników prywatnych i komercyjnych do zmiany zachowań w zakresie zużycia energii poprzez wprowadzenie proponowanych zaleceń i inwestycję w bardziej energooszczędne urządzenia”, podsumowuje Camarinopoulos.

Słowa kluczowe

Eco-Bot, zużycie energii, zalecenia, urządzenia, chatbot, efektywność energetyczna, eksploracja danych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania