100 sekund do zagłady ludzkości!
Przez ostatnie 75 lat symboliczny Zegar zagłady wywarł ogromny wpływ na naukę, politykę, politykę globalną, popkulturę, sztukę i rozrywkę. Ostatnio w swoim przemówieniu na Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu z roku 2021 do zegara odniósł się nawet sam premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. Każdego roku w tym czasie kultowy zegar przyciąga wiele uwagi.
Bezlitosne odliczanie
Zasadniczo zegar ten ostrzega nas o tym, jak blisko jesteśmy unicestwienia naszej planety za sprawą niebezpiecznych technologii będących dziełem człowieka. Ruch wskazówek zależy od tego, czy wydarzenia przybliżają, czy oddalają ludzkość od apokalipsy. Na osi czasu znajdują się wszystkie zmiany zegara od pierwszego roku jego istnienia. „To metafora, która ma pewne niedoskonałości”, powiedział w rozmowie z „CNN” Michael E. Mann, jeden z najbardziej wpływowych na świecie naukowców zajmujących się klimatem. Dodał on, że „zegar pozostaje ważnym narzędziem retorycznym, które rok po roku przypomina nam o niepewności naszej obecnej egzystencji na tej planecie”. Zegar zagłady stworzyli w 1947 roku amerykańscy naukowcy, którzy pracowali nad pierwszą bronią jądrową. Obawiali się oni katastrofy nuklearnej i chcieli przestrzec świat przed użyciem broni atomowej. Jego czas jest ustalany co roku w styczniu przez Radę Nauki i Bezpieczeństwa amerykańskiej organizacji Bulletin of the Atomic Scientists (SASB), w skład której wchodzą eksperci ds. ryzyka jądrowego, zmiany klimatu i przełomowych technologii, a także jej Radę Sponsorów, do której należy 11 laureatów Nagrody Nobla. Fizyczny zegar znajduje się w biurze organizacji w Chicago.
Czy zaraz wybije północ?
Od 2 lat wskazówki zegara dzieli od północy 100 sekund. Nigdy wcześniej nie były one od niej tak blisko. Na wirtualnej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 20 stycznia, zegar ponownie ustawiono na 100 sekund od północy. Kiedy był on najdalej północy? W 1991 roku, wraz z końcem zimnej wojny, kiedy to wskazówki zegara ustawiono na 17 minut do północy. „Zegar niebezpiecznie stanął w miejscu, przypominając nam o tym, jak wiele pracy trzeba włożyć w zapewnienie większego bezpieczeństwa i zdrowia planety”, skomentowała prezes i dyrektor generalna organizacji dr Rachel Bronson w informacji prasowej. „Musimy nadal starać się o to, by wskazówki zegara odsuwały się od północy”. Współprzewodnicząca SASB Sharon Squassoni dodała: „Sto sekund do północy odzwierciedla ocenę Rady, według której tkwimy w niebezpiecznym momencie – takim, który nie przynosi ani stabilności, ani bezpieczeństwa. Pozytywne zmiany w 2021 roku nie zdołały przeważyć negatywnych, długoterminowych tendencji”. Członkini SASB, dr Asha M. George, stwierdziła: „Nie możemy już sobie pozwolić na to, by skupiać wszystkie nasze działania na innych zagrożeniach z pominięciem zagrożeń biologicznych. W przeciwnym razie choroby i życia, które one zabierają, przesuną wskazówki zegara bliżej północy”. Zegar niebezpiecznie zbliża się do północy z powodu ryzyka jądrowego, zmian klimatu, szkodliwych technologii i innych współczesnych zagrożeń, czas więc zastanowić się, co możemy zrobić, aby cofnąć czas.
Słowa kluczowe
zegar, Zegar zagłady, Bulletin of Atomic Scientists, zmiana klimatu, jądrowy, technologia