Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Tissue-engineered oral mucosa cells for treatment of urethral strictures

Article Category

Article available in the following languages:

Sztuczna tkanka zastępcza pomaga w leczeniu zwężeń cewki moczowej

Leczenie zwężeń cewki moczowej często wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, a w wielu przypadkach następują nawroty choroby. Naukowcy opracowali nowatorską metodę rekonstrukcji uszkodzonej cewki moczowej przy pomocy wytwarzanych w laboratorium tkanek zastępczych.

Zwężenia w obrębie cewki moczowej(odnośnik otworzy się w nowym oknie) to schorzenia polegające na występowaniu przewężeń w przewodzie odprowadzającym mocz z pęcherza. Schorzenie utrudnia oddawanie moczu. Zwykle jego przyczyną jest przewlekłe zapalenie cewki moczowej lub powstanie tkanki bliznowatej w dowolnym jej punkcie. Obecnie stosowanym sposobem leczenia zwężeń cewki moczowej jest rekonstrukcja nazywana także uretroplastyką – zabieg, w ramach którego wykorzystuje się przeszczepy z wyściółki policzka pacjenta.

MukoCell® – sztucznie wytworzony autologiczny przeszczep śluzowej jamy ustnej

Możliwość wytwarzania sztucznych tkanek biologicznych dzięki hodowli komórek błony śluzowej jamy ustnej pobranych od pacjenta pozwala na stosowanie podejścia opartego na medycynie spersonalizowanej. Przeszczepy autologiczne są często dobrze przyjmowane przez organizmy pacjentów i pozwalają na wytworzenie w pełni funkcjonalnej tkanki cewki moczowej. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu TETUS opracował regeneracyjny przeszczep w postaci tkanki zastępczej. Mowa o produkcie MukoCell®, czyli pierwszym w historii urologii zaawansowanym produktem leczniczym. „Nasze innowacyjne rozwiązanie opiera się na wytwarzaniu zastępczych tkanek ludzkich pozwalających na rekonstrukcję narządów. Materiałem wyjściowym jest niewielki fragment błony śluzowej jamy ustnej pacjenta, z którego wytwarzamy produkt MukoCell®”, wyjaśnia Sören Liebig, koordynator projektu i dyrektor generalny firmy MukoCell(odnośnik otworzy się w nowym oknie). W przeciwieństwie do innych metod, komórki błony śluzowej jamy ustnej są hodowane w laboratorium na specjalnej membranie i w ciągu trzech tygodni są gotowe do przeszczepu. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje konieczność wycinania dużych fragmentów tkanek z jamy ustnej pacjenta w ramach zabiegu chirurgicznego, a jednocześnie minimalizuje powikłania towarzyszące zabiegowi, takie jak ból, krwawienie czy obrzęk jamy ustnej. Co ważniejsze, zastosowanie produktu MukoCell skraca czas zabiegu uretroplastyki o około godzinę w porównaniu z tradycyjną metodą. Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo produktu MukoCell® zostały potwierdzone klinicznie. Produkt uzyskał już dopuszczenie do obrotu w Niemczech, z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że jakość produktu MukoCell® jest zgodna z wymogami unijnymi. Wyniki badania obserwacyjnego przeprowadzonego w Niemczech, gdzie zabiegi z użyciem tkanek zastępczych są realizowane już od 2016 roku wykazują, że im szybciej zastosuje się leczenie z użyciem MukoCell®, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia pacjenta i uniknięcia nawrotu choroby w przyszłości. W przypadku tradycyjnych metod leczenia, jednym z powszechnie występujących skutków ubocznych jest konieczność przeprowadzania dodatkowych zabiegów w przyszłości.

Zalety produktu MukoCell® i perspektywy na przyszłość

Badaczom skupionym wokół projektu TETUS udało się opracować w laboratorium produkt w postaci tkanki regeneracyjnej, a także zrewolucjonizować technikę zabiegów chirurgicznych, które pozwalają na jej zastosowanie. Firma przewiduje, że produkt MukoCell® poprawi jakość życia pacjentów oraz znacząco skróci czas zabiegów chirurgicznych, jednocześnie zmniejszając ich koszty. Spółka MukoCell GMBH opracowała procedury badań analitycznych wymagane przez EMA, aby zapewnić odpowiednią jakość produktu MukoCell®. Po opatentowaniu procesu wytwarzania tkanek MukoCell®, zespół projektu zajmie się realizacją badań klinicznych III fazy w celu porównania bezpieczeństwa i skuteczności względem dotychczasowych sposobów leczenia zwężeń cewki moczowej. Projekt badania został opracowany we współpracy z Europejską Agencją Leków i został dopuszczony przez niemiecką komisję etyki. „Mamy nadzieję, że doprowadzimy do włączenia autogennego przeszczepu tkanek błony śluzowej jamy ustnej jako terapii pierwszego rzutu, w zależności od wskazania”, podsumowuje Liebig. Co więcej, uniwersalność opracowanego produktu sprawia, że może być stosowany w leczeniu innych schorzeń, w tym między innymi w rekonstrukcji rogówki.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania