European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Advanced Atmospheric Carbon Capture Technology

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa technologia wychwytująca CO2 z powietrza

Nowe urządzenie zaprojektowane przez unijnych naukowców niczym filtr powietrza absorbuje CO2 prosto z atmosfery w zakładach przemysłowych lub centrach danych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Unia Europejska ustanowiła ambitny cel zakładający ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 % do 2030 roku, co pozwoli na osiągnięcie neutralności dla klimatu do 2050 roku. W związku z tym UE nie tylko stara się ograniczyć emisje dwutlenku węgla, ale także bada możliwość wychwytywania dwutlenku węgla (CO2) z powietrza. „Wychwytywanie dwutlenku węgla to proces polegający na wychwytywaniu emisji CO2 u źródła, np. w zakładzie przemysłowym lub bezpośrednio z powietrza”, mówi Wolfgang Schmitt, profesor na Trinity College w Dublinie. „CO2 może następnie być zdeponowany pod ziemią, wykorzystany lub przekształcony”. Wychwytywanie dwutlenku węgla może być dodatkowym środkiem walki ze zmianą klimatu, ale na ten moment w dużej mierze tylko w teorii. Jednak wkrótce może się to zmienić, częściowo dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym takim jak te opracowane w ramach finansowanego przez UE projektu AACCT. Zespół projektu zaprojektował nowe urządzenie wychwytujące CO2 bezpośrednio z powietrza. „Rozwiązanie oparte jest na materiałach porowatych działających na zasadzie filtra powietrza, które absorbują CO2 z atmosfery”, wyjaśnia Sébastien Vaesen, inżynier ze stopniem doktora, który pracował ze Schmittem nad projektem.

Sukcesy i ograniczenia

Jak dowiadujemy się od Vaesena, rozwiązanie AACCT to cienki, pusty cylindryczny wkład wypełniony porowatymi materiałami. „Zainstalowane bezpośrednio w zakładzie produkcji lub centrum danych informatycznych rozwiązanie filtruje CO2 z powietrza oraz przy pomocy próżni i ciepła regeneruje materiały, produkując czysty CO2”, mówi badacz. W toku trwania projektu, który był wspierany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, naukowcy zbudowali i przetestowali niezależny prototyp i model demonstracyjny rozwiązania. „Przeprowadzając z powodzeniem ciągłe, cykliczne wychwytywanie i uwalnianie CO2 z powietrza, udowodniliśmy nie tylko, że technologia ta działa, ale, co ważniejsze, że można ją skalować”, dodaje Schmitt. Mimo to prototyp miał także pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o transfer ciepła wewnątrz wkładu. „Wykorzystanie zewnętrznego systemu ogrzewania spowolniło etap regeneracji, ograniczając ogólną wydajność systemu”, zauważą Vaesen. Aby rozwiązać ten problem, zespół wrócił do fazy projektowania i opracował nową wersję, która zawierała wewnętrzne elementy ogrzewania. „Zastosowanie wewnętrznych elementów ogrzewania nie tylko rozwiązało problem z transferem ciepła, ale także znacząco przyspieszyło etap regeneracji”, zauważa badacz. To innowacyjne rozwiązanie jest już opatentowane.

Plany komercjalizacji

Technologia, która kiedyś była prostym diagramem na ekranie komputera, dziś jest w pełni zaprojektowanym, zbudowanym i działającym rozwiązaniem do wychwytywania dwutlenku węgla. Schmitt jednak zaznacza, że przed zespołem wciąż sporo pracy. „Pracujemy obecnie nad rozwojem urządzenia demonstracyjnego na skalę przemysłową oraz prowadzimy rozmowy z międzynarodowymi firmami, które byłyby chętne udostępnić swoje obiekty na potrzeby testów rozwiązania”, mówi. Mając w planach komercjalizację technologii, twórcy projektu aktywnie szukają potencjalnych inwestorów. Niedawno zaczęli także poszukiwania najlepszych sposobów na wprowadzenie rozwiązania na rynek, między innymi poprzez utworzenie firmy typu spin-off. „Mamy nadzieję, ze niedługo nasza technologia będzie działać na dużą skalę, pomagając w walce ze zmiana klimatu”.

Słowa kluczowe

AACCT, emisje gazów cieplarnianych, emisje dwutlenku węgla, dwutlenek węgla, CO2, wychwytywanie dwutlenku węgla, zmiana klimatu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania