Skip to main content

PROTECTIVE INNOVATIONS OF NEW EQUIPMENT FOR ENHANCED RIDER SAFETY

Article Category

Article available in the folowing languages:

Bezpieczniejsza jazda motocyklem dzięki nowemu wyposażeniu

Zastosowanie ulepszonych środków ochrony indywidualnej oraz systemów pokładowych może ograniczyć liczbę zgonów i poważnych urazów motocyklistów nawet o jedną czwartą.

Transport i mobilność

Nawet przy wszystkich zaawansowanych opcjach udostępnionych na rynku od ostatniej dekady każdego roku w Europie dochodzi do ponad 4 000 wypadków, w których giną motocykliści. To jasne, że sytuacja ta wymaga interwencji. Zajmie się tym zespół finansowanego ze środków UE projektu PIONEERS. „Ulepszając środki ochrony indywidualnej i wbudowane systemy motocykli, możemy do 2025 r. ograniczyć liczbę zgonów i poważnych urazów motocyklistów o 25 %”, stwierdza Enric Soriano, badacz w koordynującej projekt firmie Applus+ IDIADA będącej liderem w sektorze testowania, inspekcji i certyfikacji. Aby lepiej zrozumieć charakter wypadków motocyklowych, badacze rozpoczęli od przeprowadzenia kompleksowego badania w różnych krajach europejskich. Według Soriano prace te zaowocowały interesującymi ustaleniami. „Odkryliśmy, że większość wypadków śmiertelnych miała miejsce, gdy skutery jechały z małą prędkością lub gdy motocykle jechały z dużą prędkością”. wyjaśnia. W ramach badania przeanalizowano również, w jaki sposób wypadki wpływają na strój motocyklisty, sam motocykl oraz na kierowcę. Przeprowadzono dogłębną analizę uszkodzeń kasków oraz wskazano, które części ciała był najbardziej narażone na poważne urazy.

Ulepszone wyposażenie ochronne

Informacje uzyskane w badaniu zostały zagregowane i wykorzystane do opracowania nowych rozwiązań zabezpieczających, w tym innowacyjnych środków ochrony indywidualnej. „Naszym głównym celem była poprawa bezpieczeństwa motocyklistów poprzez zapewnienie zintegrowanego podejścia do ochrony motocyklistów. Skupiliśmy się głównie na noszonej przez nich odzieży”, dodaje Soriano. W ramach prac zaprojektowano na przykład ulepszone buty motocyklowe, które lepiej chronią przed uderzeniem oraz przed nadmiernym skrętem kostki, czyli dwoma urazami bardzo często występującymi u motocyklistów. W konstrukcji buta wykorzystano szczególne elementy absorbujące siłę uderzenia, a także strukturę wewnętrznej obejmy podobną do konstrukcji stosowanych obecnie w profesjonalnych butach wyścigowych. „Taki but lepiej chroni motocyklistę, a przy tym jest na tyle lekki, praktyczny i wygodny, że stanowi doskonałe rozwiązanie do codziennego użytku”, zauważa Soriano. Kolejnym kluczowym rezultatem projektu było opracowanie kurtki motocyklowej z wbudowanymi poduszkami powietrznymi. W momencie uderzenia wypełniają się one powietrzem, by chronić klatkę piersiową motocyklisty. Dodatkowo twórcy projektu pracowali nad ulepszeniem kasku motocyklowego. „Obecnie stosowane standardy dla kasków motocyklowych zoptymalizowano tak, by zapobiegać ryzyku pęknięcia czaszki”, zauważa Soriano. „Nasz kask dodatkowo zawiera oddychającą wyściółkę, która chroni mózg przed uciskiem spowodowanym wypadkiem”. Twórcy projektu ulepszyli też sam motocykl, montując na nim wzmocnione osłony nóg dla maksymalnej ochrony tej narażonej części ciała, a także boczne poduszki powietrzne dla jazdy z prędkością do 50 km/h. Wszystkie opracowane rozwiązania zostały w pełni przetestowane; dowiedziono, że zapewniają lepszą ochronę miłośnikom jednośladów.

Gotowe do użycia

Według Soriano środki ochrony indywidualnej i rozwiązania opracowane w ramach projektu PIONEERS zostały już powszechnie zaakceptowane przez sektor motocyklowy, w tym przez niektórych wiodących producentów motocykli i producentów odzieży. „Kolejnym krokiem jest rozwój naszych rozwiązań, od prototypu po produkt gotowy do wprowadzenia na rynek, aby wywrzeć realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów”. Obecnie badacze pracują nad dalszym rozwojem metod testowych, które stworzono w toku projektu i które można wykorzystać do testowania dodatkowych środków zwiększających bezpieczeństwo.

Słowa kluczowe

PIONEERS, motocykliści, motocykl, wypadki motocyklowe, środki ochrony indywidualnej, kask motocyklowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania