Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A SUSTAINABLE PROTECTION AGAINST WESTERN CORN ROOTWORM

Article Category

Article available in the following languages:

Sztuczne feromony ochronią europejską kukurydzę przed szkodnikami

Stonka kukurydziana atakuje blisko 40 % europejskich upraw kukurydzy, powodując duże szkody w plonach i straty finansowe. Nowe, naturalne rozwiązanie mogłoby zmienić tę sytuację.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Stonka kukurydziana to inwazyjny chrząszcz, który zagraża europejskim polom kukurydzy. Złożone przez niego jaja pozostają w glebie przez zimę. Następnie wykluwają się z nich larwy żerujące na korzeniach kukurydzy, powodujące przewracanie się roślin. Gdy larwy dorastają, mogą również wpływać negatywnie na proces zapylania, co również skutkuje mniejszymi plonami. Szacuje się, że na 15 milionów hektarów kukurydzy uprawianej obecnie w Unii Europejskiej blisko 40 % zostało zaatakowanych przez stonkę, co powoduję utratę plonów na poziomie średnio 20 %. Straty finansowe wynikające z tej sytuacji mogą wynieść kilka miliardów euro rocznie. Jako że toksyczne pestycydy neonikotynoidowe są obecnie zakazane w całej Unii, brakuje skutecznych środków ochrony przed szkodnikami. W związku z tym twórcy finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu CORNPROTECT pracowali nad ulepszeniem i komercjalizacją nowego rozwiązania: naturalnego, nietoksycznego, nieszkodzącego innym organizmom w środowisku. „Nasze rozwiązanie zwalcza wybrane szkodniki, zakłócając ich okres godowy zamiast uśmiercania ich”, wyjaśnia Franz Reitbauer, założyciel i dyrektor generalny firmy Lithos Crop Protect. Feromony używane zwykle przez samice do przyciągnięcia samców są równo rozprowadzane w uprawach, w sposób mylący dla samców i w znacznym stopniu ograniczający reprodukcję tych osobników. Tę opatentowaną technologię opracowała biotechnologiczna firma Lithos z siedzibą w Austrii. W ramach projektu CORNPROTECT technologię dopracowano i ulepszono, zaś zespół zaczął proces zarejestrowania jej jako europejskiego produktu ochrony roślin. Badacze poszukali też partnerów do spraw dystrybucji, którzy pomogliby w ostatnim etapie działań: zaoferowaniu produktu konsumentom w Europie i Ameryce Północnej. Zespół z powodzeniem ukończył wszystkie potrzebne badania naukowe wymagane dla substancji czynnej. Obecnie trwa proces uzyskania oceny UE.

Wykorzystanie żeńskich feromonów

Opracowana technologia wykorzystuje małe mineralne nośniki wyprodukowane z naturalnego materiału wulkanicznego, który wiąże się z feromonami, a następnie powoli je uwalnia, tworząc długotrwałą chmurę ochronną. Produkt można z łatwością rozpylić nad dużymi terenami upraw, wykorzystując w tym celu chociażby drony lub ciągniki. Wykazano, że technologia jest wydajna, łatwa w użyciu i niedroga. Oferuje przy tym nowy rodzaj ochrony przed szkodnikami, odpowiedni dla rolnictwa tradycyjnego bądź organicznego. Poprzez samo zakłócenie reprodukcji, bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, rozwiązanie to tworzy barierę ochronną, która nie szkodzi ani samym szkodnikom, ani żadnym innym organizmom w otoczeniu. A nie są to jedyne zastosowania tej technologii. W trakcie realizacji projektu pierwsze prace mające potwierdzić słuszność jego założeń przeprowadzono w celu wykorzystania technologii przeciwko innym szkodnikom.

Produkcja na dużą skalę umożliwia wkroczenie na rynek

Zespół podpisał umowy z partnerami do spraw dystrybucji w Europie i w Stanach Zjednoczonych, zwiększył skalę produkcji oraz zarejestrował ochronę patentową dla swojej technologii. Badacze przeprowadzili też działania marketingowe, jednak w ograniczonym zakresie, z uwagi na pandemię COVID-19. Zespół projektu CORNPROTECT spodziewa się uzyskać zgodę na stosowanie swojej substancji czynnej do 2024 roku, kiedy to produkt zostanie wprowadzony do obrotu w państwach członkowskich UE w limitowanej edycji. Pełne wkroczenie na rynki w UE i Stanach Zjednoczonych przewidziane jest na rok 2027. Reitbauer mówi, że przyspieszenie procesu rejestracji produktów naturalnych mogłoby pomóc szybciej zrealizować cele określone w unijnym Zielonym Ładzie. „W pełni biologiczne i całkowicie nieszkodliwe metody ochrony roślin, takie jak nasza, muszą przechodzić takie same długie procesy rejestracji jak chemiczne pestycydy”, stwierdza i dodaje przy tym: „Szybszy proces rejestracji naturalnych rozwiązań to coś, czego pilnie potrzebujemy”.

Słowa kluczowe

CORNPROTECT, stonka, szkodnik, inwazyjny, kukurydza, chronić, feromony, reprodukcja, zakłócać

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania