Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Making our Workforce Fit for the Factory of the Future

Article Category

Article available in the following languages:

Wspólnie opracowane szkolenie dla pracowników fabryk jutra

Cyfryzacja zmienia oblicze większości sektorów – jej skutki odczuwa także przemysł wytwórczy i jego pracownicy, od których wymaga się nowych umiejętności. Aby pomóc przedsiębiorstwom i pracownikom zachować konkurencyjność, zespół projektu FIT4FoF opracował, we współpracy z innymi podmiotami, koncepcję szkoleń, która pozwala dostosować proces podnoszenia kwalifikacji pod kątem umiejętności potrzebnych w fabrykach jutra.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Technologie cyfrowe, takie jak internet rzeczy, sztuczna inteligencja, przetwarzanie brzegowe, przetwarzanie w chmurze, rzeczywistość wirtualna i koboty, przyczyniają się do upowszechnienia inteligentnej automatyzacji w przemyśle wytwórczym. W związku z tym wiele firm musi nie tylko pilnie zmodyfikować procesy, ale też przeprowadzić szkolenia przekwalifikowujące dla pracowników. Zespół wspieranego przez UE projektu FIT4FoF opracował koncepcję szkoleń przeznaczoną dla przemysłu wytwórczego, przygotowaną we współpracy z pracownikami tego sektora. „Opierając się na zgromadzonych przez nas danych na temat trendów technologicznych związanych z Przemysłem 4.0 i wynikających z nich potrzeb w zakresie umiejętności, opracowaliśmy narzędzie do analizy procesu podnoszenia kwalifikacji. Pozwala ono wskazać umiejętności, dzięki którym pracownicy będą w stanie korzystać z nowych technologii”, mówi Jacqueline Kehoe, koordynatorka projektu z uczelni Munster Technological University pełniącej rolę gospodarza projektu. Opublikowano już kilka prac naukowych na ten temat.

Dopasowanie do potrzeb fabryk jutra

Wiele badań i sprawozdań podkreśla istotną potrzebę podnoszenia kwalifikacji siły roboczej na całym świecie. W jednym ze sprawozdań – przygotowanym przez firmę McKinsey, która świadczy usługi doradztwa w zakresie zarządzania – szacuje się, że „od 75 do 375 milionów pracowników może być zmuszonych do przekwalifikowania się i uzyskania nowych umiejętności”. Jak mówi Kehoe: „Paulo Leitão z Instituto Politécnico de Bragança wspomniał, że przyszłościowe zawody, takie jak analityk dużych zbiorów danych czy specjalista ds. usług chmurowych, które są obecnie pilnie poszukiwane przez zakłady produkcyjne, nie istniały 15 lat temu, gdy czwarta rewolucja przemysłowa jeszcze się nie rozpoczęła”. W oparciu o badania, analizę danych zastanych i warsztaty z udziałem ekspertów branżowych i akademickich zespół projektu FIT4FoF ustalił najpierw, które trendy technologiczne mają największy wpływ na przemysł wytwórczy, by wskazać później wymagane umiejętności. W ten sposób powstała koncepcja szkoleń opracowana wspólnie z pracownikami. W pracach udział wzięli najważniejsi interesariusze reprezentujący różne działy biznesowe (na przykład kadry i finanse), pracownik produkcji dysponujący wiedzą o procesie wytwarzania oraz trener specjalizujący się w konkretnej technologii. W ramach projektu przeprowadzono wdrożenia pilotażowe w organizacjach, które różniły się rozmiarem i charakterem: zaawansowana produkcja części samochodowych w Hiszpanii, inteligentne produkty i wytwarzanie we Włoszech, inteligentna fabryka wyrobów medycznych w Irlandii oraz inteligentna produkcja urządzeń w Rumunii. W każdym z tych miejsc koncepcja została użyta do przygotowania i przeprowadzenia szkoleń dostosowanych do potrzeb danej organizacji. W procesie tym ocenie poddano kwestie, takie jak: przyczyny podnoszenia kwalifikacji (zwiększenie produkcyjności lub redukcja kosztów), najlepsza metoda określenia potrzebnych umiejętności, ustalanie programu szkolenia i jego przeprowadzenie. „W tej chwili porównujemy rezultaty naszego szkolenia z bardziej tradycyjnymi metodami, które nie biorą pod uwagę opinii uczestników”, dodaje Kehoe. Na potrzeby każdego wdrożenia zespół projektu FIT4FoF założył też wspólnotę praktyków, by ułatwić wymianę informacji o realizowanych zadaniach między pracownikami produkcyjnymi i biznesowymi. „Ta koncepcja szkoleń to wspaniałe osiągnięcie, dzięki któremu interesariusze będą mogli się spotkać, osobiście lub online, i w ciągu kilku godzin przygotować program szkolenia”, mówi Kehoe. „Udział pracowników w procesie planowania szkoleń przyniósł rezultaty, które przerosły oczekiwania pracodawców. Opinie dotyczące wyników użycia naszej koncepcji były bardzo pozytywne, a wszyscy partnerzy, którzy przeprowadzili wdrożenie pilotażowe, stwierdzili, że będą nadal z niej korzystać”.

Wspólna odpowiedzialność

Młodsi pracownicy są częścią pokolenia epoki cyfrowej, ale znaczna część siły roboczej musi nauczyć się korzystać z najnowszych technologii. Kehoe wzywa decydentów, by zadbali o zwiększenie świadomości i wiedzy na temat korzyści wynikających z transformacji cyfrowej. Z kolei pracodawców namawia do wzmocnienia roli pracowników w kształtowaniu programów rozwijających umiejętności. Zdaniem Kehoe działania te można uzupełnić, propagując w branży wymianę najlepszych praktyk w zakresie inicjatyw szkoleniowych, szczególnie w odniesieniu do krótkich i modułowych kursów. W związku z tym partnerzy projektu pracują obecnie nad uwzględnieniem w koncepcji kolejnych umiejętności oraz poszerzeniem jej w celu przygotowania mikrokwalifikacji.

Słowa kluczowe

FIT4FoF, umiejętności, zakłady produkcyjne, Przemysł 4.0, sztuczna inteligencja, przetwarzanie brzegowe, chmura, szkolenie, roboty, rzeczywistość wirtualna, transformacja cyfrowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania