Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Prace nad lepszą metodą monitorowania nieswoistego zapalenia jelit

Otwarto piąty ośrodek badawczy, który przyłączy się do prac nad nieinwazyjną metodą monitorowania nieswoistego zapalenia jelit (NZJ), prowadzonych w ramach finansowanego przez UE projektu EUPHORIA.

Zdrowie icon Zdrowie

NZJ, czyli grupa chorób wywołujących przewlekły stan zapalny w jelitach, charakteryzuje się naprzemiennym zaostrzaniem się objawów i remisją. Chociaż obecnie nie ma na nie lekarstwa, prawidłowe leczenie może złagodzić objawy choroby i poprawić jakość życia pacjenta. Prawdopodobieństwo niepowodzenia terapii jest relatywnie wysokie, dlatego lekarze muszą ściśle monitorować aktywność zapalną w jelicie przez cały czas trwania leczenia. I w tym właśnie tkwi problem. Diagnozowanie i monitorowanie NZJ wymagają użycia inwazyjnej i nieprzyjemnej metody zwanej endoskopią, która polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta kamery umieszczonej w długiej, cienkiej rurce. Charakter tej metody sprawia, że jest ona niekomfortowa zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Z tego też powodu ci pierwsi często zwlekają z wykonaniem badania, opóźniając rozpoczęcie koniecznego leczenia.

Lepsza alternatywna dla obecnych rozwiązań

Nowa metoda obrazowania diagnostycznego, wielospektralna tomografia optoakustyczna (ang. multispectral optoacoustic tomography, MSOT), stanowi alternatywę dla endoskopii, umożliwiając monitorowanie NZJ w łatwy, szybki i przede wszystkim nieinwazyjny sposób. Łączące lasery i ultradźwięki rozwiązanie poprawia możliwości w zakresie diagnozowania NZJ. MSOT polega na emitowaniu wiązek światła laserowego o różnej częstotliwości, które przenikają przez skórę, oraz ustaleniu, jak różne tkanki i stany zapalne reagują na różne długości fali. Ultrasonograficzne i optoakustyczne obrazy powstałe podczas badania umożliwiają ocenę zapalenia jelita. Zespół finansowanego przez UE projektu EUPHORIA prowadzi badanie, aby określić zdolność MSOT do skutecznej oceny aktywności choroby u pacjentów z NZJ. Międzynarodowe, wieloośrodkowe badanie kliniczne ma na celu zweryfikowanie skuteczności diagnostycznej systemu obrazowania medycznego MSOT Acuity Echo, który opracowała koordynująca projekt EUPHORIA niemiecka firma iThera Medical. Do niedawna istniały cztery ośrodki badawcze: dwa w Niemczech (w szpitalach uniwersyteckich w Erlangen i Jenie) i dwa we Włoszech (w Szpitalu Badawczym Humanitas i poliklinice Tor Vergata). Ostatnio otwarto piąty ośrodek – w mediolańskim szpitalu San Raffaele.

Więcej ośrodków, lepsze dane

Otwarcie dodatkowych ośrodków badawczych pozwala na rekrutację dodatkowych pacjentów z różnych krajów, co pomaga badaczom uzyskać więcej danych od zróżnicowanych grup. Poprawia to wiarygodność danych dotyczących technologii MSOT. Ponadto, jak poinformowano w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie „CISION PRWeb”, firma iThera Medical „wykorzysta opinie uzyskane od różnych pacjentów i grup badawczych, aby ukierunkować rozwój technologii MSOT tak, by skorzystali na niej zarówno lekarze, jak i pacjenci”. „Bardzo cieszymy się z otwarcia ośrodka badawczego w naszym szpitalu i mamy nadzieję, że będziemy mieć duży wkład w kliniczną walidację technologii MSOT do nieinwazyjnej diagnostyki NZJ”, mówi dr Mariangela Allocca ze szpitala San Raffaele, cytowana w tym samym komunikacie prasowym. Dr Allocca jest jednym z najlepszych lekarzy na oddziale gastroenterologii i endoskopii przewodu pokarmowego w szpitalu San Raffaele i główną badaczką w ośrodku badawczym projektu EUPHORIA w Mediolanie. Dzięki temu badaniu zespół projektu EUPHORIA (Enhancing Ultrasound and PHOtoacoustics for Recognition of Intestinal Abnormalities) jest coraz bliżej wprowadzenia swojego rozwiązania na rynek. Więcej informacji: strona projektu EUPHORIA

Słowa kluczowe

EUPHORIA, jelito, nieswoiste zapalenie jelit, NZJ, wielospektralna tomografia optoakustyczna, MSOT

Powiązane artykuły