Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development and demonstration of an automated, modular and environmentally friendly multi-functional platform for open sea farm installations of the Blue Growth Industry

Article Category

Article available in the following languages:

Energia odnawialna napędza innowacje w dziedzinie rolnictwa na otwartym morzu

Zaspokojenie rosnącego światowego zapotrzebowania na białko w sposób zrównoważony stanowi ogromne wyzwanie dla sektora rybołówstwa. Czy rozwiązaniem mogą być pływające platformy akwakultury morskiej zdolne do wytwarzania własnej energii odnawialnej?

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

W ostatnich latach miały miejsce obiecujące postępy w dziedzinie akwakultury. Niemniej jednak rozwój hodowli ryb morskich w wodach przybrzeżnych może stanowić wyzwanie. „Liczba odpowiednich do tego miejsc jest ograniczona, istnieją także obawy dotyczące zanieczyszczenia i zrównoważonego rozwoju”, mówi Fabrizio Lagasco, koordynator projektu The Blue Growth Farm (BGF) i kierownik projektu we włoskiej firmie RINA Consulting. „W wielu przypadkach dochodzą jeszcze kwestie regulacyjne i sprzeciw lokalnej społeczności”.

Wielofunkcyjna platforma morska

Zespół finansowanego ze środków UE projektu BGF chciał znaleźć rozwiązania tych problemów poprzez zaprojektowanie wielofunkcyjnej platformy akwakultury morskiej, na której połączono nowoczesną zautomatyzowaną produkcję ryb z wytwarzaniem energii odnawialnej z wiatru, fal i energii słonecznej. „W ostatnich latach pojawiało się wiele projektów dotyczących systemów hodowli ryb na morzu”, mówi Lagasco. „Do tej pory jednak żaden z nich nie został spopularyzowany ze względu na brak odporności na trudne warunki morskie, nieznaną i niesprawdzoną technologię, a także – co nie mniej ważne – koszty”. Wszystkie te kwestie zostały uwzględnione w projekcie BGF. Na początku zbudowano mniejsze prototypy platformy i przetestowano je w zbiornikach falowych, a następnie na morzu, by ocenić ich wydajność i stabilność. Wpływ odnawialnych źródeł energii na wydajność akwakultury oceniono również poprzez przeprowadzenie eksperymentalnego badania na rybach. Następnie zespół przystąpił do pełnej integracji systemów energii odnawialnej, w tym turbiny wiatrowej o mocy 10 MW, z finalnym projektem platformy morskiej hodowli ryb. Cała energia wytwarzana na pokładzie jest wykorzystywana do zasilania urządzeń, a także do ładowania hybrydowych łodzi serwisowych zasilanych akumulatorami. Nadmiar energii można nawet wysłać do sieci naziemnej za pomocą podwodnego kabla.

Wykazanie zdolności do żeglugi

Prototyp platformy wypłynął w morze na pływającym dźwigu, a następnie został ustawiony i zacumowany na morzu. Wykazano, że innowacyjne rozwiązanie w skali rzeczywistej jest w stanie wytrzymać fale o wysokości do 6 metrów i zapewnia spokojniejsze warunki rybom w wewnętrznych basenach akwakultury. System może być także obsługiwany zdalnie z lądu, gdy warunki morskie nie są odpowiednie, by dotrzeć do platformy. „Platforma w ostatecznej skali i integracja różnych technologii okazały się ważnym sukcesem”, mówi Lagasco. „Określiliśmy również konkretne potrzeby szkoleniowe związane z działalnością w ramach BGF, a także niezbędne działania konserwacyjne”. Zespół projektu zbadał również akceptację społeczną wielofunkcyjnych platform. Podczas warsztatów dla społeczności lokalnej zebrano cenne informacje na temat czynników, które wpływają na postrzeganie infrastruktury morskiej przez opinię publiczną. Jednym z kluczowych ustaleń było to, że tworzenie nowych miejsc pracy, jak i produkcja energii ze źródeł odnawialnych, zostały uznane za główne korzyści dla społeczności.

Obieranie kursu na równoważony rozwój

Pozytywne wyniki BGF powinny umożliwić zespołowi projektu przejście do rozwoju i komercjalizacji rozwiązania na pełną skalę, pod warunkiem, że potrzeby interesów zostaną zaspokojone. Lagasco zauważa, że infrastruktura BGF mogłaby być również wykorzystywana do obsługi ruchu morskiego oraz monitorowania zasobów oceanicznych. Inną potencjalną oszczędnością kosztów jest to, że algorytmy uczenia maszynowego i czujniki na platformie mogą ostrzegać operatorów o konieczności przeprowadzenia konserwacji. „Nasza wizja przemysłowa opiera się na możliwości zagwarantowania przez tę infrastrukturę rentownej rocznej produkcji ryb w sposób bezpieczny dla ludzi oraz środowiska przy jednoczesnym zminimalizowaniu zajętości morza”, wyjaśnia Lagasco. „Maksymalizacja produkcji i wykorzystania energii elektrycznej na miejscu gwarantuje również zerowy bilans energetyczny rozwiązania”. Zrównoważona eksploatacja zasobów otwartego morza może stać się długoterminowym dziedzictwem projektu. Działając na rzecz niezależności energetycznej i zrównoważenia środowiskowego Europy, projekt BGF może pomóc w rozwoju europejskiej akwakultury, jednocześnie przyczyniając się do realizacji celów neutralności klimatycznej UE.

Słowa kluczowe

The Blue Growth Farm, zrównoważony, rybołówstwo, akwakultura, odnawialny, energia, morski, przybrzeżny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania