Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Point-of-care device based on KETs for diagnosis of food allergies

Article Category

Article available in the following languages:

Diagnozowanie alergii pokarmowych w miejscu opieki nad pacjentem

Właściwe zdiagnozowanie alergii pokarmowej to żmudny proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Innowacyjny test opracowany przez zespół projektu AllerScreening pozwala oznaczać przeciwciała przeciwko wielu alergenom pokarmowym jednocześnie.

Zdrowie icon Zdrowie

Zwykła żywność, taka jak owoce, jajka czy orzechy, wywołuje reakcje alergiczne u milionów ludzi na całym świecie. Alergia pokarmowa występuje, gdy układ odpornościowy reaguje na nieszkodliwą substancję tak, jakby stanowiła ona zagrożenie, poprzez wytwarzanie przeciwciał IgE na powierzchni komórek efektorowych – mastocytów i bazofilów. Przy kolejnym kontakcie z danym pokarmem alergen jest rozpoznawany przez IgE, a następnie uwalniane są substancje chemiczne, np. histamina, co powoduje objawy takie jak obrzęk warg i duszność. Objawy zwykle pojawiają się od 30 minut (objawy wczesne) do 24 godzin (reakcje opóźnione) po spożyciu pokarmu i mogą mieć różne nasilenie.

Nowe narzędzie diagnostyczne dla alergii pokarmowych

Biorąc pod uwagę, że rozpowszechnienie alergii pokarmowych rośnie bardzo szybko zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, istnieje zapotrzebowanie na szybkie i dokładne metody diagnostyczne. Aby sprostać temu wyzwaniu, w ramach finansowanego ze środków UE projektu AllerScreening opracowano nowe narzędzie do diagnostyki alergii pokarmowych, które mierzy stężenie rozpuszczalnych IgE we krwi pacjentów. Projekt AllerScreening połączył pięć zespołów klinicystów z dużym doświadczeniem w dziedzinie alergii pokarmowych i rozwijania nowych technologii diagnostycznych. Celem badaczy było promowanie stosowania metody wykrywania optycznego w rutynowych badaniach do użytku klinicznego. Platforma AllerScreening wykorzystuje czytnik optyczny do wykrywania wiązania IgE z surowicy pacjenta z określonymi alergenami obecnymi w dołkach jednorazowego zestawu testowego. Jedną z głównych zalet systemu AllerScreening, w porównaniu z obecnie używanymi metodami wykrywania alergii, jest jego zdolność do multipleksowania. „W przeciwieństwie do konwencjonalnych testów skórnych, test AllerScreening może wykryć przeciwciała przeciwko ponad 20 różnym białkom obecnym w 12 różnych pokarmach”, wyjaśnia badaczka María Garrido Arandia, która była zaangażowana w projekt. Ułatwia to diagnozowanie pacjentów z niecharakterystycznym wywiadem.

Zalety testu diagnostycznego AllerScreening

Walidacyjne badania kliniczne wykazały, że test AllerScreening charakteryzuje się czułością około 40 %, a jego swoistość to prawie 90 %. Wartości dla alergenów jaj i orzeszków ziemnych są jeszcze wyższe, co sprawia, że test jest konkurencyjny względem innych rozwiązań dostępnych na rynku. Możliwość doboru alergenów wykorzystanych w teście AllerScreening pozwala na dostosowanie testu do zaleceń lekarza. Celem jest zaoferowanie możliwości wyboru panelu alergenów na podstawie wywiadu od pacjenta. Test AllerScreening można dostosować do geograficznych różnic w występowaniu alergii pokarmowych poprzez odpowiedni dobór badanych alergenów. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie go w różnych regionach Europy, a także w innych częściach świata. Ponadto jego niska cena i łatwość użytkowania sprawiają, że może on być wykorzystywany także w systemach opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się. Co ważne, zastosowanie testu na początkowym etapie diagnostyki alergii pokarmowych pozytywnie wpłynie na dalsze postępowanie kliniczne. Dzięki temu rozwiązaniu koszty opieki zdrowotnej są niższe, a wysoka dokładność wyników zapewnia poprawę jakości życia pacjentów, ponieważ wiedzą, jakich rodzajów żywności powinni unikać. „Przewidujemy, że AllerScreening nie tylko przyczyni się do wczesnego wykrywania alergii pokarmowych w punktach podstawowej opieki zdrowotnej, ale także umożliwi prowadzenie kolejnych badań immunologicznych nietolerancji pokarmowych”, podkreśla Garrido Arandia. Uważa się, że ścisłe monitorowanie zmian w zakresie nietolerancji żywności ułatwi pacjentom dbanie o siebie.

Słowa kluczowe

AllerScreening, alergen, alergia pokarmowa, IgE, test diagnostyczny, testy alergiczne, miejsce opieki, immunoglobulina

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania