European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Cyber security 4.0: protecting the Industrial Internet Of Things

Article Category

Article available in the following languages:

Ramy cyberbezpieczeństwa 4.0 chronią Przemysł 4.0

Transformacja cyfrowa przynosi ogromne możliwości kluczowym gałęziom przemysłu europejskiego, ale niesie ze sobą również zwiększone ryzyko cyberataków. Ujednolicone ramy cyberbezpieczeństwa zapewniają ochronę przed tymi zagrożeniami dzięki zabezpieczonej komunikacji, wykrywaniu zagrożeń i zagwarantowaniu prywatności.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

W ramach finansowanego przez UE projektu C4IIoT powstały nowatorskie i ujednolicone ramy cyberbezpieczeństwa dla przemysłowego internetu rzeczy (IIoT). Służą one do przewidywania, wykrywania i łagodzenia złośliwych i nietypowych zachowań, jak również do ostrzegania użytkowników końcowych. W pracach połączono cyberbezpieczeństwo i ochronę, uczenie maszynowe (głębokie), systemy brzegowe i chmury obliczeniowe, blockchain i technologie dużych zbiorów danych w celu ochrony ewoluujących aplikacji i procesów IIoT. Zespół wykorzystał najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i wyciekami danych. Ramy oferują wiele poziomów modeli wykrywania anomalii opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, a zaawansowany mechanizm ograniczania zagrożeń generuje optymalne reakcje na wykryte zagrożenia w maksymalnie krótkim czasie. „Inną funkcją wyróżniającą nasze podejście jest elastyczne narzędzie do wykrywania anomalii, które w sposób adaptacyjny uruchamia różne moduły sztucznej inteligencji na różnych elementach całej infrastruktury cyberfizycznej”, mówi koordynator projektu Sotiris Ioannidis. W ten sposób otrzymujemy optymalny kompromis między dokładnością a czasem reakcji, w zależności od bieżących wymagań. Ioannidis dodaje przy tym: „Idziemy o krok dalej i stosujemy metody prywatności różnicowej, dzięki czemu nawet gdy system padnie ofiarą włamania, integralność i prywatność dostawcy danych pozostaje niezagrożona”.

Realne korzyści z zastosowania – i produkcji – rozwiązania

Ioannidis tłumaczy: „Nasze urządzenia IIoT są montowane na kontenerach i przemieszczają się na ciężarówkach wzdłuż prawdziwych tras logistycznych Centro Ricerche Fiat/Stellantis w Europie, stale przesyłając odpowiednie dane (np. dotyczące przyspieszenia, prędkości, statusu urządzenia) do naszego systemu, gdzie są monitorowane pod kątem ewentualnych usterek, włamań lub uszkodzeń”. Wybór właśnie tych przypadków użycia był motywowany transformacją cyfrową. „Ta koncepcja jest dziś niezwykle ważna i zakłada zrewolucjonizowanie przemysłu oraz dostosowanie go do nowej koncepcji połączonego Przemysłu 4.0”, stwierdza. Rozwiązanie C4IIoT przyniosło kilka korzyści w kontekście wdrożeń i demonstracji. Zostały one szczegółowo opisane w sprawozdaniu dotyczącym oceny i analizy wpływu projektu i obejmują obniżone koszty produkcji oraz poprawę wydajności sprzętu. Ioannidis wskazuje ponadto, że „rozwiązanie C4IIoT pozwoliło zapobiec stratom w zakresie własności intelektualnej dzięki ciągłemu monitorowaniu, zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia cybernetyczne występujące zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i operacjach logistycznych”.

Wprowadzenie na rynek

Jako projekt realizowany w ramach działania na rzecz innowacji inicjatywa C4IIoT musiała mieć konkretny wpływ na rynek. „Projekt może potencjalnie pozwolić na stworzenie w przyszłości obiecującego rynku oraz nowatorskich produktów i usług”, wyjaśnia Ioannidis. Wśród licznych przykładów można wymienić synergię z rozwiązaniami IBM i Infineon oraz stworzenie urządzeń wąskopasmowego IoT do monitorowania łańcucha dostaw. Więcej informacji można znaleźć w końcowym raporcie dotyczącym modelu biznesowego i długoterminowego zrównoważonego rozwoju projektu.

Trwały wpływ

Prace realizowane w projekcie znalazły kontynuację w powiązanych inicjatywach programu „Horyzont 2020”. Na przykład niektóre z technologii zostały włączone do rynku innowacji w ramach projektu MARKET4.0 a inne są wykorzystywane do monitorowania tras logistycznych w projekcie CYRENE. W projekcie przeprowadzono też szeroko zakrojone działania informacyjne i promocyjne. Wśród publikacji, jakie ukazały się w czasopismach, można wymienić artykuł dotyczący prac wykonanych we współpracy z projektami programu „Horyzont 2020”: CONCORDIA, CyberSANE, I-BIDAAS i SPIDER. W ostatnim roku realizacji projektu zorganizowano dzień informacyjny oraz specjalną Szkołę Wiosenną 2022.

Słowa kluczowe

C4IIoT, IoT, cyberbezpieczeństwo, Przemysł 4.0, wykrywanie anomalii, cyfryzacja, internet rzeczy, łańcuch dostaw

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania