Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Federation for FIRE Plus

Article Category

Article available in the following languages:

Największa na świecie grupa eksperymentalnych obiektów internetowych

Nowe technologie, które przyczynią się do stworzenia internetu przyszłości, muszą być testowane w rzeczywistych warunkach. Dzięki temu finansowanemu przez UE projektowi stało się to szybkie i łatwe.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Telegraf był niezwykłym osiągnięciem technologicznym, a wdrożenie tego wynalazku na szeroką skalę pozwoliło zapomnieć o kurierach konnych i gołębiach pocztowych – komunikacja stała się szybka, a granice przestały istnieć. Wiele lat później to internet zrewolucjonizował świat komunikacji i globalnej współpracy. Rozwój internetu wymaga wdrażania nowych technologii, jednak w pierwszej kolejności należy zweryfikować ich działanie w praktyce. W związku z tym pojawia się potrzeba przeprowadzania badań oraz innowacji opartych na tych doświadczeniach. Potrzebę tę zaspokaja Strategic Experimental Infrastructure for Future Internet Research & Experimentation, czyli strategiczna infrastruktura doświadczalna dla przyszłych badań i eksperymentów internetowych, w skrócie FIRE+. Dzięki zrozumieniu wszystkich zalet połączenia infrastruktur badawczych w celu umożliwienia przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów w kontrolowanych warunkach kolejnym krokiem było stworzenie federacji ponad podziałami, obejmującej szeroki zakres technologii. „Praktyczne badania i doświadczenia nabierają obecnie wyjątkowego znaczenia”, twierdzi Peter Van Daele, kierownik projektu. „Celem naszego projektu było obniżenie progu wejścia dla małych i średnich przedsiębiorstw, wszelkiego rodzaju organizacji badawczych i dużych firm przemysłowych oraz udostępnienie stanowisk testowych w obszarze internetu nowej generacji w Europie. Połączyliśmy wszystkie te stanowiska testowe i otworzyliśmy do nich dostęp”. Naukowcy i innowatorzy z całej Europy zostali zaproszeni do przetestowania swoich pomysłów i rozwiązań w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych dzięki ogólnodostępnemu portalowi stanowisk testowych Fed4FIRE+ Testbeds Portal. Dzięki zaoferowaniu szerokiej gamy stanowisk testowych obejmujących różne dziedziny technologii, w tym obliczenia w chmurze, sieci bezprzewodowe i przewodowe, sieci czujników czy sieci definiowane programowo, zespół umożliwił łatwiejsze opracowywanie doświadczeń. Jedną z zalet stanowisk testowych Fed4FIRE+ jest fakt, że są dostępne całkowicie niekomercyjnie i pozwalają na całkowicie zdalny dostęp.

Eksperymentowanie z „prawdziwym” internetem

Począwszy od 2012 roku i projektu Fed4FIRE, zespół zajmował się budową i uruchamianiem największej grupy obiektów eksperymentalnych dotyczących internetu nowej generacji w Europie, a także nawiązywaniem współpracy z innymi platformami testowymi na całym świecie. Z oferty stanowisk testowych skorzystały dotychczas różne podmioty – od firmy opracowującej interaktywną aplikację dla turystów, przez operatorów autobusów i autokarów wprowadzających nowe oprogramowanie do planowania, po firmy rolnicze testujące wykorzystanie danych satelitarnych. Ta różnorodność była miłym zaskoczeniem dla Van Daele, który jest stałym członkiem z ramienia Międzyuczelnianego Centrum Mikroelektroniki (IMEC) na Wydziale Technologii Informacyjnych (INTEC) Uniwersytetu w Gandawie. „Gdy patrzę na dane dotyczące podmiotów korzystających z naszych stanowisk testowych, dochodzę do wniosku, że nigdy nie wyobrażałem sobie tak szerokiego obszaru zastosowań”, stwierdził. „Sam jestem inżynierem elektrykiem – myślałem, że większość będzie zajmowała się komunikacją i zbliżonymi obszarami. Tak w rzeczywistości jest, jednak dużym zaskoczeniem jest dla mnie niezwykle szeroka gama rozwiązań, których rozwój jest możliwy dzięki naszym stanowiskom testowym”. Dzięki informacjom zwrotnym zbieranym od użytkowników badacze ustalili, że dostępność stanowisk testowych Fed4FIRE+ jest cennym wsparciem dla europejskich innowatorów i badaczy weryfikujących nowatorskie rozwiązania w wielu dziedzinach. Spoglądając wstecz na pięć lat sukcesów, Van Daele wymienia trwałość projektu jako jedno z głównych osiągnięć. „Zamierzamy kontynuować pracę”, powiedział. „Nasz projekt trwa nadal pomimo zakończenia unijnego projektu w ramach inicjatywy «Horyzont 2020» w czerwcu 2022 roku”. Trwałość projektu jest kluczowym celem, aby zapewnić federacji dalsze szybkie i łatwe udostępnianie stanowisk testowych użytkownikom ze środowisk badawczych i akademickich. Kolejnym jej przejawem jest realizowany przez ESFRI projekt o nazwie SLICES (Scientific Large-scale Infrastructure for Computing/Communication Experimental Studies), który będzie spuścizną projektu Fed4FIRE+.

Słowa kluczowe

Fed4FIRE+, internet, stanowiska testowe, obiekty badawcze, federacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania