European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Od odpadów tekstylnych po modę: droga, którą przebywają włókna

Nowa technologia ma sprawić, że nasze ubrania będą bardziej zrównoważone.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Przemysł włókienniczy i odzieżowy należą do najszybciej rozwijających się na świecie i odpowiadają za rozwój znaczącej części globalnej gospodarki. Według danych dostępnych w serwisie Statista, w samym 2021 roku w samej Unii Europejskiej istniało 143 000 firm produkujących tekstylia i odzież. Co więcej, Wspólnota jest domem dla niektórych spośród czołowych detalistów i najbardziej lukratywnych marek. Cała ta działalność wiąże się jednak z istotnym negatywnym wpływem na środowisko. Europejska Agencja Środowiska donosi, że produkcja tekstyliów powoduje emisję 15–35 ton ekwiwalentu CO2 na każdą wyprodukowaną tonę tkanin. Co więcej, zwiększona konsumpcja odzieży, która wzrosła aż o 40 % od 1996 roku, przyczyniła się do skrócenia okresu eksploatacji ubrań, w wyniku czego przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej wyrzuca blisko 11 kilogramów odzieży rocznie. W ramach finansowanego przez UE projektu New Cotton opracowano innowacyjne rozwiązanie, oparte na autorskiej technologii, które pozwoli zmienić te statystyki. Innowacja ta ma wprowadzić zasadę obiegu zamkniętego do przemysłu tekstylnego, przekształcając odpady tekstylne w wysokiej jakości włókna przypominające bawełnę.

Nowa odzież z recyklingu

Od 2025 roku recykling odpadów tekstylnych będzie w UE obowiązkowy. Koordynator projektu, firma Infinited Fiber Company z Finlandii, przedstawiła swoją opatentowaną technologię przekształcania gotowych do wyrzucenia tekstyliów we włókna najwyższej jakości, które można wykorzystać do produkcji odzieży dla całej branży modowej: od odzieży ulicznej po modę na wybiegach. Firma stworzyła włókno tekstylne Infinna™, naukowo znane jako włókno karbaminianu celulozy, które w wyglądzie i dotyku bardzo przypomina bawełnę. Nowe włókno nie zawiera dwusiarczku węgla i może być mieszane z innymi rodzajami materiałów, takimi jak elastan i poliester, w celu wytworzenia różnych rodzajów tkanin. Technologia ta umożliwia przetwarzanie odpadów tekstylnych z różnych włókien oraz innych surowców odpadowych na bazie celulozy, a tym samym tworzenie nowych włókien i tekstyliów. Ten model obiegu zamkniętego stanowi wszechstronne, skalowalne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Ekosystem odzieży o obiegu zamkniętym na świeczniku

W dniu 7 października 2022 roku zespół projektu New Cotton otworzył własną instalację w amsterdamskim muzeum Fashion for Good. W instalacji zaprezentowano pierwszą odzież wyprodukowaną z wykorzystaniem nowej technologii włókien Infinna. W prezentacji udział wzięły renomowane firmy odzieżowe adidas i H&M Group. W komunikacie prasowym czytamy: „Nowa kolekcja wiskozowej odzieży sportowej unisex adidas by Stella McCartney oraz utylitarna kurtka i spodnie z H&M Group są zatem nie tylko pięknymi elementami odzieży stworzonymi przy użyciu nowego wysokiej jakości włókna Infinna™ wyprodukowanego z tekstyliów przekazanych przez konsumentów po zakończeniu ich użytkowania; są wręcz demonstracją potencjału ekosystemu odzieżowego o obiegu zamkniętym i podkreślają [sic] zdolność przemysłu do przejścia z liniowego modelu produkcji do modelu opartego na obiegu zamkniętym”. W przyszłości zespół projektu New Cotton (Demonstration and launch of high performance, biodegradable, regenerated New Cotton textiles to consumer markets through an innovative, circular supply chain using Infinited Fiber technology) będzie pracować nad gromadzeniem danych i udostępnianiem ich całej branży, mając na celu inspirowanie i zachęcanie do wprowadzania ekologicznych rozwiązań opartych na obiegu zamkniętym. Firma Infinited Fiber Company przetestowała już i zatwierdziła swoją technologię, gotową obecnie do udostępnienia na zasadzie licencji. Więcej informacji: strona projektu New Cotton

Słowa kluczowe

New Cotton, tekstylia, przemysł tekstylny, obieg zamknięty, odpady tekstylne, technologia włókien

Powiązane artykuły