European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Production Method for Ironless Electric Motors

Article Category

Article available in the following languages:

Masowa produkcja lekkich, energooszczędnych silników elektrycznych

Zastosowanie nowoczesnej linii produkcyjnej do drukowania włókien pozwala na wytwarzanie lekkich bezżelazowych silników elektrycznych dla dronów na dużą skalę i przy niższych kosztach.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Bezzałogowe pojazdy autonomiczne (UAV), czyli drony, są przyszłością transportu i logistyki. Jednak jeśli dzisiaj nie zadbamy o dostęp do odpowiednich komponentów, w przyszłości ich rozwój zostanie zahamowany. Jednym z takich elementów są silniki elektryczne. „Konwencjonalne silniki elektryczne z żelaznym rdzeniem są obecnie stosowane w milionach urządzeń”, mówi Knut Nielsen, współzałożyciel Alva Industries, firmy specjalizującej się w technologii silników elektrycznych nowej generacji. „Chociaż silniki te są tanie w produkcji i mogą być produkowane w dużych ilościach, są również ciężkie, co może ograniczać osiągi dronów”. Dzięki wsparciu finansowanego przez UE projektu PROMINEL, firma Alva rozwinęła produkcję tzw. bezżelaznych silników elektrycznych, lżejszych, oferujących taką samą moc co ich odpowiedniki z żelaznym rdzeniem.

Wytrzymałość metalu przy znacznie mniejszej masie

Zainteresowanie rynku bezżelaznymi silnikami elektrycznymi jest ograniczone ze względu na wysokie koszty ich produkcji. „Projekt PROMINEL skupił się na opracowaniu nowej technologii produkcyjnej do wytwarzania naszych lekkich, energooszczędnych silników elektrycznych na dużą skalę”, wyjaśnia Nielsen. Firma Alva Industries wykorzystała fundusze unijne do realizacji prac badawczo-rozwojowych, co ostatecznie pozwoliło jej stworzyć prototypową linię produkcyjną do drukowania włókien. „Zastosowanie drukowania z włókna stanowi przełom w dziedzinie produkcji”, twierdzi Nielsen. „Pozwala nam ono osiągnąć właściwości wytrzymałościowe metalu przy dużo mniejszej masie – i kosztach”. Prototypowa linia pozwoliła na zademonstrowanie możliwości zastosowania nowej technologii na skalę przemysłową. Na podstawie tej demonstracji firma wdrożyła w swoim zakładzie produkcyjnym w Norwegii kompletną, supernowoczesną linię produkcyjną z własnymi maszynami produkcyjnymi.

Przyszłość zaczyna się dziś

Jak twierdzi Nielsen, projekt pozwolił start-upowi ograniczyć ryzyko techniczne związane ze zwiększeniem skali technologii produkcji. Umożliwił też dostęp do kapitału i pozwolił na dostarczenie pierwszych komercyjnych produktów do klientów. „Udało nam się stworzyć naprawdę dobrą technologię”, mówi Nielsen. „Nie mogę się doczekać, aż zacznie działać w środowisku operacyjnym tutaj, w naszym zakładzie, gdzie właśnie zaczynamy dostarczać pierwsze partie systemów napędowych UAV naszym klientom”. Zespół Alva planuje zwiększenie skali produkcji i wzrost wydajności, chcąc wytworzyć niszę na konkurencyjnym rynku silników UAV. Firma aktywnie poszukuje również kilku innych sektorów, w których jej technologia produkcji i produkty będą konkurencyjne i pozwolą na generowanie wartości. Na razie jednak Nielsen twierdzi, że firma pozostaje skoncentrowana na tworzeniu najlepszych produktów i rozwiązań do systemów napędowych UAV. „Proces produkcyjny, który opracowaliśmy w ramach projektu PROMINEL, zasadniczo zmieni sposób wytwarzania bezżelaznych silników elektrycznych, przyczyniając się do wykorzystania UAV w transporcie i logistyce już dziś”.

Słowa kluczowe

PROMINEL, technologia, silniki elektryczne, drukowanie włókien, bezżelazne silniki elektryczne, drony, bezzałogowe pojazdy autonomiczne, UAV, produkcja, systemy napędowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania