European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

REnewable Low TEmperature District

Article Category

Article available in the following languages:

Ekologiczne ogrzewanie miejskie dzięki technologii niskotemperaturowej

Sieci ciepłownicze są wysoce wydajne, ale można by obniżyć ich emisyjność. Pionierskie technologie, opracowane dzięki finansowaniu ze środków UE, umożliwią zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego w ciepłowniach.

Energia icon Energia

W miejsckich sieciach ciepłowniczych wytwarzane w centralnej lokalizacji ciepło jest doprowadzane do domów, mieszkań i lokali użytkowych na danym obszarze. Dystrybucja odbywa się poprzez system izolowanych rur. Ciepłownie miejskie bywają bardzo wydajne, zwłaszcza gdy zakłady produkują jednocześnie energię cieplną i elektryczną. Pracują także niezawodnie przez dziesiątki lat.

Zmniejszanie zależności od paliw kopalnych

W efekcie rośnie zainteresowanie włączeniem sieci ciepłowniczych do procesu transformacji ekologicznej w Europie i wykorzystaniem ich wydajności do zmniejszenia emisji przy produkcji energii cieplnej. W sieciach ciepłowniczych można by w większym stopniu wykorzystywać odnawialne i odpadowe źródła ciepła, zmniejszając tym samym zależność od paliw kopalnych. „Obecne emisje systemów ciepłowniczych nie są jednak zerowe”, zauważa Antonio Garrido Marijuan, badacz projektu RELaTED pracujący w centrum badawczo-rozwojowym Tecnalia w Hiszpanii. „W 2017 roku jedynie 18,1 % całkowitej energii cieplnej na świecie zostało wyprodukowane z energii odnawialnej. Pochodziła ona głównie z biomasy, mniejszy udział miały energia słoneczna, termiczna i geotermalna”. Jednym z wyzwań jest to, że sieci ciepłownicze są złożonymi systemami dystrybuującymi ciepło na duże obszary. A ciągłość dostaw i zaspokajanie zapotrzebowania na ogrzewanie są bardzo istotne. Dlatego zarówno zarządzający sieciami, jak i konsumenci, wykazują umiarkowany entuzjazm względem przejścia na niskoemisyjne źródła energii.

Energia w projektach pilotażowych

Celem finansowanego ze środków UE projektu RELaTED było zaproponowanie i opracowanie nowatorskich rozwiązań technicznych w tym zakresie. Zostały one następnie przetestowane w warunkach pilotażowych. Najistotniejszą kwestią było przejście sieci ciepłowniczych na ogrzewanie wody do ultraniskich temperatur (ang. ultra-low temperature, ULT). „Należy obniżyć temperaturę roboczą w sieciach ciepłowniczych, aby móc włączyć do systemów przemysłowe źródła ciepła niskiej klasy i zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii”, wyjaśnia Garrido Marijuan. Omówiono różne możliwości technologiczne oraz przeszkody związane z osiągnięciem tego celu. „Poruszyliśmy kwestie wyzwań związanych z ogrzewaniem wody użytkowej i zapewnianiem odpowiedniego poziomu komfortu cieplnego. Do opłacalnych technologii należą nowe technologie podstacji, pomp ciepła oraz zintegrowanych systemów solarno-termicznych”. Zintegrowane rozwiązania ULT wdrożono następnie w czterech miastach różniących się warunkami klimatycznymi, gęstością zaludnienia i infrastrukturami. Projekty pilotażowe uruchomiono w dużej sieci ciepłowniczej w Serbii, nowej inwestycji miejskiej w Danii, działającej sieci ciepłowniczej w Estonii oraz korporacyjnej sieci ciepłowniczej w Hiszpanii.

Oszczędność energii i mniejsze straty ciepła

W ramach prac udało się wykazać możliwość wdrożenia sieci ciepłowniczych ULT nowej generacji. W pilotażowych projektach demonstracyjnych bezpośrednie oszczędności energii wynikające z ograniczenia strat cieplnych wyniosły łącznie 570 MWh/rok, z czego oszczędności rzędu 10 GWh/rok wynikały z zagospodarowania ciepła odpadowego. Udział w projekcie RELaTED umożliwił również kilku partnerom przemysłowym dopracowanie swoich produktów, a technologie, nad którymi pracują, są już prawie gotowe do wprowadzenia na rynek. Badacze mają nadzieję, że pilotażowe rozwiązania zostaną wdrożone w innych miastach. Jak twierdzi Garrido Marijuan, głównym beneficjentem projektu będzie społeczeństwo. „W sieciach ciepłowniczych zużywane jest 40 % całkowitej europejskiej energii, a teraz będziemy mogli ogrzewać miasta z użyciem systemów bezemisyjnych”, mówi badacz. „Należy jednak podjąć dalsze działania na rzecz popularyzacji tej koncepcji i wdrożenia rozwiązań we wszystkich sieciach ciepłowniczych starego typu, co pozwoli na masowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego”.

Słowa kluczowe

RELaTED, zmniejszanie emisji, ogrzewanie, paliwa kopalne, sieć ciepłownicza, energia, odnawialna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania