Skip to main content
European Commission logo print header

ADAPTED SITUATION AWARENESS TOOLS AND TAILORED TRAINING SCENARIOS FOR INCREASING CAPABILITIES AND ENHANCING THE PROTECTION OF FIRST RESPONDERS

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne i połączone narzędzia zwiększają świadomość sytuacyjną w sytuacjach kryzysowych

Naukowcy finansowani przez UE przedstawili autonomiczne pojazdy naziemne i powietrzne, które mogą działać niezależnie lub wspólnie, aby wspierać współpracę między podmiotami reagującymi w sytuacjach kryzysowych i zwiększać świadomość sytuacyjną.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Służby ratunkowe coraz częściej stawiają czoła skutkom klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych spowodowanych przez człowieka ze względu na postępującą zmianę klimatu, szybką i nieplanowaną urbanizację, intensywne użytkowanie gruntów na obszarach zagrożonych, degradację ekosystemów i inne czynniki. Konieczne staje się zwiększanie odporności i niezawodności na wszystkich frontach, dzięki czemu służby będą w stanie przewidywać zagrożenia i reagować na nie wspólnie. Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt ASSISTANCE miał dwa główne cele – opracowanie rozwiązań technologicznych wspomagających służby ratunkowe na każdym etapie procesu reagowania kryzysowego, a także zapewnienie szkoleń dotyczących technologii rzeczywistości rozszerzonej, wirtualnej i mieszanej. „Platforma ASSISTANCE łączy w sobie innowacyjne technologie i narzędzia. Pozwala na gromadzenie danych z powietrza dzięki czujnikom zintegrowanym z bezzałogowymi pojazdami latającymi, a także z ziemi dzięki czujnikom przymocowanym do bezzałogowych pojazdów oraz noszonych przez strażaków, policjantów i ratowników medycznych biorących udział w akcji ratunkowej”, wyjaśnia koordynator projektu Federico Carvajal Rodrigo. Zespół projektu ASSISTANCE opracował również nowatorską platformę zapewniającą świadomość sytuacyjną, którą można dostosować do specyficznych potrzeb różnych służb ratunkowych. W odpowiedzi na sytuację kryzysową wszystkie służby biorące udział w akcji ratunkowej będą mogły szybko i sprawnie koordynować swoje działania dzięki danym pochodzącym z różnych czujników.

Integracja dronów i robotów w ramach jednej platformy świadomości sytuacyjnej

„Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi, w tym robotów i dronów, przekłada się na zwiększenie skuteczności działań służb ratunkowych i umożliwia ratowanie zdrowia i życia większej liczby ofiar w czasie klęsk żywiołowych i spowodowanych przez człowieka”, zauważa Carvajal Rodrigo. „W ramach prac nad projektem ASSISTANCE skupialiśmy się nie tylko na integracji materiałów wideo oraz danych telemetrycznych przesyłanych przez drony na naszej platformie świadomości sytuacyjnej. Opracowywaliśmy także nowe metody, które pozwolą na zwiększenie możliwości prowadzenia działań na miejscu katastrofy. Jednym z naszych rozwiązań było wykorzystanie roju dronów do zapewnienia lepszego zasięgu sieci na terenach charakteryzujących się słabym zasięgiem. Kolejnym było wykorzystanie dronów przechwytujących w celu neutralizacji wrogich dronów wykrytych podczas operacji ratunkowej”, dodaje. Rój dronów ze zintegrowanymi punktami dostępowymi sieci Wi-Fi został wdrożony z myślą o wykorzystaniu w scenariuszach związanych z działalnością terrorystyczną. W ramach scenariusza testowego jeden z dronów należących do roju zapewniał zasięg patrolowi policji, z kolei inny dron umożliwił śledzenie i ujęcie domniemanego terrorysty. Zintegrowane roboty będące częścią platformy świadomości sytuacyjnej zostały przetestowane pod kątem zdolności do wykonywania niebezpiecznych zadań, takich jak otwieranie potencjalnie niebezpiecznych plecaków. Innym zadaniem, do którego mogą posłużyć, jest przekazywanie cennych informacji służbom ratunkowym i dowódcom akcji ratunkowych.

Integracja czujników gazu i czujników ubieralnych

Zarówno drony, jak i roboty zostały wyposażone w czujniki gazu, dzięki czemu są w stanie przekazywać służbom informacje w czasie rzeczywistym na temat toksyczności w wybranych obszarach. Gdy wartości toksycznego gazu przekroczą określony limit, przedstawiciele służb otrzymują stosowną informację, aby rozpocząć szybką ewakuację danego obszaru. W celu dokładnego określania poziomu toksyczności, każdy pomiar jet opatrywany szeregiem metadanych obejmujących czas wykonania pomiaru i precyzyjne współrzędne, co pozwala na nanoszenie ich wyników na mapę i ich oznaczanie odpowiednimi kolorami. Oprócz obliczania i przewidywania rozproszenia chmur gazu lub toksycznych oparów platforma ASSISTANCE wyświetla optymalne trasy ewakuacji, które pozwalają na ominięcie potencjalnie zanieczyszczonych obszarów lub uszkodzonych elementów infrastruktury takich jak drogi lub mosty. Ponadto zespół zintegrował z platformą także czujniki przeznaczone do noszenia na ciele, które przekazują w czasie rzeczywistym informacje o lokalizacji przedstawicieli służb, a także ich tętnie oraz temperaturze ciała. Rozwiązanie pozwala także na przesyłanie strumieni wideo z kamer zamontowanych na ciałach ratowników. Zespół uwzględnił także dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa, który powiadamia ratowników o przekroczeniu wartości granicznych tętna lub temperatury ciała, dzięki czemu mogą natychmiast uzyskać pomoc lub wycofać się z akcji. „Naszym zdaniem platforma ASSISTANCE stanowi innowacyjne rozwiązanie zaspokajające obecne i przyszłe potrzeby służb ratunkowych, umożliwiające bardziej efektywną współpracę, poprawiające bezpieczeństwo i wspomagające gotowość do usuwania skutków dużych zdarzeń kryzysowych”, podsumowuje Carvajal Rodrigo.

Słowa kluczowe

ASSISTANCE, służby ratunkowe, dron, robot, zdarzenie kryzysowe, platforma świadomości sytuacyjnej, czujnik ubieralny, czujnik do noszenia na ciele

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania