European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Automating professional TV production for sports

Article Category

Article available in the following languages:

Nowy sposób oglądania wydarzeń na żywo

Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu wprowadza na rynek kompleksowe rozwiązanie na potrzeby telewizji internetowej, które umożliwia użytkownikom łatwe nagrywanie, produkcję i nadawanie wydarzeń.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Blisko 95 % spośród wszystkich wydarzeń sportowych i kulturalnych nigdy nie trafia na ekrany telewizorów i komputerów potencjalnych widzów. Przyczyną tego stanu rzeczy są przede wszystkim wysokie koszty produkcji. „W świecie sportu kwestia transmisji rozgrywek poszczególnych lig robi naprawdę wielką różnicę. Gdy mecze są transmitowane, wiąże się to z przychodami ze względu na zaangażowanie sponsorów i reklamodawców. Bez transmisji nie ma takich możliwości. Mamy tu do czynienia ze swoistym paragrafem 22 – ze względu na przewidywaną z góry niską oglądalność nikt nie podejmuje się produkcji poszczególnych wydarzeń, co skutkuje niską oglądalnością i brakiem rentowności”, wyjaśnia Antonio Rodriguez Del Corral, koordynator projektu i dyrektor generalny cinfo, hiszpańskiej firmy będącej liderem w dziedzinie automatycznych technologii produkcji transmisji. Ta problematyka zainteresowała zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu TiiVii. „Naszym głównym celem było opracowanie nowego modelu biznesowego dla nieprofesjonalnych rozgrywek sportowych”, tłumaczy Rodriguez Del Corral. W wyniku przeprowadzonych prac zespół przedstawił rozwiązanie „tiivii” – przystępną cenowo i łatwą w użyciu w pełni zautomatyzowaną profesjonalną platformę telewizyjną, która pozwala każdemu klubowi sportowemu, a także każdej lidze lub federacji na tworzenie swoich skalowalnych kanałów telewizyjnych transmitujących treści na żywo i na żądanie. Najlepszym aspektem nowego rozwiązania jest fakt, że może być ono również wykorzystane do automatycznej i zdalnej produkcji wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. „Nasze oprogramowanie pozwala również na zmniejszenie kosztów produkcji wydarzeń nawet o 90 %”, dodaje Rodriguez Del Corral.

Realizacja wizji automatyzacji profesjonalnej produkcji telewizyjnej

„Realizacja naszej wizji wymaga czegoś więcej niż wyłącznie nagrania wydarzenia. Podstawowa produkcja polegająca na przesuwaniu jednej kamery z boku na bok jest tania, jednak efektem jest nudna transmisja, która nie przyciągnie uwagi widzów ani nie sprawi, że sponsorzy zainteresują się danym wydarzeniem”, wyjaśnia Rodriguez Del Corral. Z tego powodu zespół projektu skupiał się na opracowaniu profesjonalnie wyglądających produkcji obejmujących optyczne przybliżanie i oddalanie obrazu, zmiany ujęć, wywiady oraz zaawansowane oprawy graficzne. Stworzone przez zespół rozwiązanie wykorzystuje kamery działające w rozdzielczościach HD, 4K i 8K, może także obejmować zrobotyzowane kamery, telefony komórkowe lub kamery przenośne wykorzystujące technologię 5G. W celu integracji rozwiązań 5G system tiivii został z powodzeniem wdrożony w sieciach brzegowych 5G dwóch dużych europejskich operatorów telekomunikacyjnych. „Jednym z naszych celów była automatyzacja działania dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. To jeden z najważniejszych rezultatów projektu – silnik oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie wykonywać jednocześnie wiele różnych zadań”, podkreśla Rodriguez Del Corral. Współczesne produkcje są realizowane przez operatorów kamer koordynowanych przez producenta. „Nasz zespół opracował zatem algorytmy SI pełniące rolę operatora kamery oraz producenta, które współpracują ze sobą w celu realizacji zadania. Dodatkowo nasze rozwiązanie umożliwia zaangażowanie ludzi w cały proces, co pozwala na tworzenie produkcji audiowizualnych z najwyższej półki”, dodaje Rodriguez Del Corral.

Droga do produkcji na najwyższym poziomie

Zespół oczekuje, że młodzi ludzie nauczą się wykorzystywać ich system i dzięki współpracy ze sztuczną inteligencją staną się mistrzami produkcji. „Wśród naszych klientów możemy wymienić organizacje, którym udało się zwiększyć liczbę widzów od zera to wielu tysięcy. Oczekujemy, że w najbliższych latach tysiące lig sportowych zaczną wykorzystywać produkcje audiowizualne oraz że pomogą lokalnym przedsiębiorstwom w promocji”, informuje Rodriguez Del Corral. Takie działania są zgodne z celami UE w zakresie zwiększenia innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu roku dzięki rozwiązaniu tiivii zostało zrealizowanych aż 1 000 wydarzeń. „Od października 2022 roku dzięki naszemu rozwiązaniu powstaje aż 250 wydarzeń miesięcznie. Co więcej, oczekujemy także, że wraz ze wzrostem sprzedaży w 2023 roku uda nam się osiągnąć liczbę 5 000 wydarzeń rocznie. Lista naszych klientów jest naprawdę niezwykle zróżnicowana – od trzecioligowych austriackich klubów piłki ręcznej po czołowych przedstawicieli hiszpańskiej pierwszej ligi LaLiga”, podsumowuje Rodriguez Del Corral.

Słowa kluczowe

TiiVii, sport, sztuczna inteligencja, wydarzenia edukacyjne i kulturalne , 5G, zautomatyzowana profesjonalna platforma telewizyjna, produkcja telewizyjna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania