Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Transforming Weather Water data into value-added Information services for sustainable Growth in Africa

Article Category

Article available in the following languages:

Korzyści z danych geoprzestrzennych dla Afryki Subsaharyjskiej

W Afryce Subsaharyjskiej brakuje dokładnych geoinformacji dotyczących pogody, wody i klimatu. Dzięki opracowaniu czujników instalowanych in situ naukowcy wspierani finansowo przez UE stworzyli narzędzia dostosowane do potrzeb rolników i innych zainteresowanych stron.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Afryka Subsaharyjska dysponuje wciąż zbyt małą liczbą sieci zbierających dane z obserwacji na miejscu. Może to ograniczyć rzetelność usług w dziedzinach takich jak prognozowanie pogody czy gospodarka wodna oraz negatywnie wpływać na kluczowe sektory, w tym rolnictwo. „Chociaż satelity stanowią potężne źródło informacji, nie zawsze zapewniają dokładne informacje, jeżeli nie są używane w połączeniu z wykonywanymi na ziemi pomiarami, na przykład przepływu rzek, opadów deszczu i wilgotności gleby”, wyjaśnia Nick van de Giesen z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii, koordynator projektu TWIGA. „W przypadku usług opartych na systemach informacji geograficznej, jak na przykład usługa wczesnego ostrzegania przed powodziami, potrzeba przynajmniej kilku stacji na ziemi, aby mieć pewność, że służby posiadają odpowiednie dane dotyczące warunków wyjściowych dla swoich prognoz”.

Geousługi dla społeczności lokalnych

Finansowany przez UE projekt TWIGA miał na celu wypełnienie tej luki technologicznej poprzez ułatwienie rozwoju usług opartych na danych geoprzestrzennych z myślą o społecznościach zamieszkujących Afrykę Subsaharyjską. Kluczowym celem było jak największe zaangażowanie lokalnych zainteresowanych podmiotów i osób, głównie tamtejszych rolników, a także zapewnienie, by dostosowane usługi mogły nadal służyć społecznościom po zakończeniu projektu. „Zaczęliśmy od długiej listy możliwych geousług i czujników instalowanych in situ”, mówi van de Giesen. „Oceniliśmy ich techniczną i rynkową wykonalność, a następnie staraliśmy się zintegrować najbardziej obiecujące technologie, łącząc je z danymi satelitarnymi i modelami komputerowymi”. Wśród innowacyjnych czujników są liczniki neutronów do pomiaru wilgotności gleby oraz bardzo proste liczniki kropel deszczu. „Droga od innowacyjnego pomysłu na nowy czujnik do stworzenia aplikacji, która się opłaca, zajmuje dużo czasu”, wyjaśnia van de Giesen. „Zatem im krótszy łańcuch, tym większa szansa na sukces”.

Platforma danych sensorycznych

Aby to osiągnąć, zespół projektowy przystąpił do budowy platformy TWIGA. Jest to główny element projektu, gromadzący dane z satelitów i czujników oraz udostępniający te informacje użytkownikom. Dostęp do platformy możliwy jest poprzez portal internetowy, a użytkownicy mogą tworzyć własne pulpity dostosowane do ich potrzeb. Zespół projektu stworzył również gotowe pulpity umożliwiające nowym użytkownikom łatwą interakcję z danymi bez konieczności posiadania szczegółowej wiedzy. Na podstawie tych prac powstał szereg usług dostosowanych do potrzeb użytkowników. Są one nadal wykorzystywane przez rolników i inne zainteresowane strony.

Komunikaty dotyczące upraw i ostrzeżenia powodziowe

Rolnicy mogą na przykład otrzymywać na swoje telefony komórkowe powiadomienia o tym, jak bardzo wilgotna jest ich gleba, co pomaga im zdecydować, kiedy potrzebne jest nawadnianie, a kiedy opryski na określone choroby. Ponadto drony mogą być wykorzystywane do nieinwazyjnej inspekcji pól z powietrza i informowania rolników o stanie upraw, umożliwiając im wykrywanie zmian, których nie da się łatwo zidentyfikować na ziemi. „Z dokładniejszych pomiarów zmiennych parametrów dotyczących wody i pogody mogą skorzystać również naukowcy, w tym specjaliści zajmujący się w praktyce usługami wykorzystującymi dane hydrologiczne i meteorologiczne w różnych krajach Afryki”, zaznacza van de Giesen. „Opracowaliśmy ważne usługi informacyjne, takie jak system wczesnego ostrzegania przed powodziami dla miasta Narok w południowo-zachodniej Kenii”. W innych krajach, między innymi w Republice Południowej Afryki, gdzie susza jest powszechnie występującym zjawiskiem, wiedza na temat dostępności wody jest kluczowa dla podmiotów zarządzających zasobami wodnymi, umożliwiając im przewidywanie wszelkich niedoborów. W przyszłości zespół projektu zamierza dalej rozwijać innowacyjne rozwiązania wprowadzone w ramach projektu TWIGA. „System informacji o zbiornikach wodnych, który został opracowany dla RPA, zostanie rozszerzony na inne kraje afrykańskie, takie jak Ghana”, dodaje van de Giesen.

Słowa kluczowe

TWIGA, dane geoprzestrzenne, geoinformacja, informacja geograficzna, czujniki, rolnicy, pogoda, klimat, rolnictwo, Afryka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania