Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Detecting Document frauD and iDentity on the fly

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne narzędzia usprawniają kontrolę tożsamości na przejściach granicznych

Zaawansowana technologia analizy dokumentów i biometrycznej weryfikacji tożsamości w ruchu pozwala na opracowanie szybszych i bezpieczniejszych procesów wydawania dokumentów, podróżowania i kontroli granicznej.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wykorzystując zaawansowane technologie, przestępcy mogą fabrykować dokumenty podróży o wyglądzie bardzo zbliżonym do autentycznych, a także fałszować ich treść, na przykład dane osobowe i historię podróży, aby nielegalnie przekraczać granice. Aby można było wykrywać te coraz bardziej wyrafinowane fałszerstwa w punktach kontroli granicznej, trzeba stale rozwijać narzędzia i metody stosowane przez straż graniczną.

Automatyczne wykrywanie oszustw w dokumentach źródłowych

Wydawanie dokumentów tożsamości i dokumentów podróży, takich jak paszporty, jest pierwszym krokiem w obiegu takich dokumentów. Są one wydawane przez odpowiednie władze na podstawie dokumentów źródłowych, takich jak akty urodzenia lub inne dokumenty, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości osoby. Poprzez manipulację dokumentami źródłowymi można by stworzyć fałszywe tożsamości, wydając dokumenty tożsamości lub paszporty z nieprawdziwymi danymi. W ramach finansowanego przez UE projektu D4FLY opracowano narzędzia do automatycznej analizy dokumentów źródłowych, pomagające ekspertom wykrywać manipulacje i zapobiegać wydawaniu dokumentów zawierających fałszywe tożsamości, które mogłyby później zostać wykorzystane do nielegalnego przekraczania granic. „Naszym celem było poszerzenie możliwości służb granicznych w zakresie przeciwdziałania nowym zagrożeniom związanym z weryfikacją dokumentów i tożsamości (na przykład podrobione dokumenty lub skorygowane twarze) w całym obiegu dokumentów tożsamości na zautomatyzowanych oraz tradycyjnych przejściach granicznych oraz w procesie wydawania autentycznych dokumentów”, tłumaczy koordynator projektu Armin Reuter. Zespół D4FLY zbadał nowe technologie w celu usprawnienia procesu weryfikacji dokumentów i tożsamości, przyczyniając się do poprawy płynności ruchu granicznego.

Technologia sztucznej inteligencji pomaga w weryfikacji autentyczności dokumentów

Wykorzystując ostatnie osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji, badacze opracowali narzędzia, które automatycznie wykrywają anomalie w dokumentach podróży. Na przykład opracowana przez zespół D4FLY aplikacja umożliwia strażnikowi granicznemu analizę zabezpieczeń w paszportach. Dzięki zastosowaniu technologii blockchain możliwe jest także odczytywanie i tworzenie danych dotyczących wcześniejszych kontroli paszportu. Łącząc technologię sztucznej inteligencji i optyczne rozpoznawanie znaków, aplikacja wykrywa pieczątki, sprawdza ich autentyczność, odczytuje treść (np. daty wjazdu i wyjazdu) i ustala przebieg podróży posiadacza dokumentu. „Nasze nowe narzędzie skraca czas kontroli. Celnicy nie muszą już własnoręcznie przeglądać i oceniać pieczątek w paszportach, aby ustalić kraje odwiedzone przez podróżnego, czas trwania podróży i kolejność odwiedzanych miejsc”, wskazuje Reuter.

Weryfikacja tożsamości z użyciem smartfona

Drugi przypadek użycia dotyczył łatwej w użyciu aplikacji na smartfony, umożliwiającej weryfikację tożsamości pasażerów bez konieczności opuszczania przez nich autobusu. Aplikacja wykorzystuje rozproszony system tożsamości cyfrowej zarówno do przechowywania, jak i pobierania danych. „Podróżni muszą się wcześniej zarejestrować w specjalnych kioskach, gdzie ich paszporty są odczytywane i gdzie wykonywane jest zdjęcie. System rejestracji przesyła dane na smartfony uprawnionych strażników granicznych. Kiedy autobus dojeżdża na granicę, celnicy po prostu przechodzą przez autobus i za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony weryfikują tożsamość pasażerów, porównując zdjęcie wykonane w tym momencie z zapisanym obrazem”, wyjaśnia Reuter. W aplikacji wyświetlane są również dodatkowe informacje, takie jak dane zarejestrowanego paszportu.

Korytarze biometryczne do weryfikacji tożsamości w ruchu

Na potrzeby kontroli granicznych na lotniskach lub w terminalach rejsowych, na które falami przybywa wielu pasażerów, zespół D4FLY opracował prototyp korytarza biometrycznej weryfikacji tożsamości, umożliwiający sprawdzanie tożsamości w ruchu. W rozwiązaniu połączono technologie biometryczne, takie jak rozpoznawanie obrazu twarzy 3D, weryfikacja tęczówki oka oraz analiza typu sylwetki na podstawie zdjęć całego ciała wykonanych podczas przechodzenia podróżnych przez korytarz. Informacje przechwycone w korytarzu są porównywane z zapisanymi danymi odniesienia. W przypadku ich zgodności podróżni nie muszą się nawet zatrzymywać. Ten oparty na multimodalnej biometrii system pomaga znacząco skrócić kolejki na lotniskach i w portach. Podróżni, którzy zostaną poddani temu procesowi weryfikacji, muszą dobrowolnie zarejestrować się w prototypowym kiosku samoobsługowym D4FLY. Opracowano również technologie wykrywania naruszeń zabezpieczeń biometrycznych, aby zapobiec zapisywaniu fałszywych tożsamości. Projekt D4FLY przyczynił się do poprawy skuteczności weryfikacji tożsamości na przejściach granicznych. Partnerzy projektu współpracowali z użytkownikami końcowymi, gromadząc przydatne informacje zwrotne dotyczące aspektów społecznych w celu zatwierdzenia proponowanych technologii i lepszego uwzględnienia ich potrzeb.

Słowa kluczowe

D4FLY, granica, dokument, blockchain, weryfikacja tożsamości, biometria, przejścia graniczne, optyczne rozpoznawanie znaków

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania