European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

You can also reduce emissions

Article Category

Article available in the following languages:

Udoskonalone narzędzia pozwalają kierowcom ograniczać własne emisje

Zachowanie kierowców ma duży wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. W ramach jednego z projektów realizowanych dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej kierowcy otrzymali dostęp do narzędzi oraz wskazówek, dzięki którym mogli sami przyczynić się do zmian w tym zakresie.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Ruch samochodów na drogach generuje szereg różnych emisji – jest źródłem między innymi dwutlenku węgla, tlenków azotu, cząstek stałych i tlenku węgla, który trafia do naszej atmosfery wraz ze spalinami. W ostatnich kilku latach byliśmy świadkami zmniejszenia szkodliwych emisji generowanych przez transport w wyniku wprowadzenia badań emisji zanieczyszczeń w rzeczywistych warunkach jazdy – Real Driving Emissions, popularyzacji pojazdów elektrycznych oraz wykorzystania innych czystych technologii. Wiele osób nadal odczuwa jednak skutki nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, którego źródłem jest flota pojazdów, których wiek przekracza 20 lat. Zredukowanie do zera emisji generowanych przez lekkie pojazdy z silnikami spalinowymi zajmie wiele lat ze względu na długi okres eksploatacji pojazdów, które zostaną sprzedane do 2030 roku. Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt uCARe został zapoczątkowany w celu zmniejszenia łącznych emisji zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy wyposażone w silniki spalinowe poprzez udostępnienie kierowcom prostych i skutecznych narzędzi do zmniejszenia indywidualnych emisji. Zespół projektu wspierał również interesariuszy zainteresowanych jakością lokalnego powietrza w doborze odpowiednich strategii działań i interwencji przekładających się na pożądane zachowania użytkowników. „Naszym celem było zaoferowanie obiektywnych, atrakcyjnych i spersonalizowanych porad właścicielom i użytkownikom pojazdów na temat sposobów redukcji emisji. Chcieliśmy także uświadomić im, w jaki sposób ich zachowanie podczas jazdy może przełożyć się na poprawę jakości powietrza”, zauważa koordynator projektu Norbert Ligterink.

Rozszerzone mapy emisji rewolucjonizują jazdę

Partnerzy projektu przeprowadzili szeroko zakrojone badania dotyczące związku emisji z zachowaniem kierowców. Skutkiem tych badań była prosta kategoryzacja pojazdów oraz opracowanie specjalnych map emisji w oparciu o dokładny pomiar emisji zanieczyszczeń w różnych okolicznościach. Mapy umożliwiają monitorowanie w czasie rzeczywistym emisji generowanych przez najpopularniejsze samochody w Europie, a także opracowywanie prostych sprawozdań dotyczących całkowitych emisji podczas podróży, które oferują spersonalizowane porady prowadzące do zmiany nawyków związanych z prowadzeniem pojazdu. „W ramach prac skupiliśmy się na obu stronach równania – użytkowaniu pojazdu oraz mentalności kierowców. Opracowywanie sprawozdań na temat zachowania kierowców oraz pojazdów znajdujących się w tej kategorii emisyjności było nowością dla partnerów naszego projektu, którzy do tej pory skupiali się na analizie emisji całych flot w skali krajów”, wyjaśnia Ligterink. „W niektórych przypadkach brak danych potwierdzających powiązanie między kierowcą i konkretnym pojazdem zmusił nas do uciekania się do bardziej ogólnych podejść, mimo to dane i narzędzia opracowane w ramach projektu uCARe stanowią podstawę do kontynuacji badań oraz zapewnienia bardziej konkretnych podejść i porad opartych na rzeczywistych danych”.

Jak zadbać o ekologię i ograniczyć emisje na drodze?

Zespół projektu uCARe opublikował materiały edukacyjne informujące kierowców o tym, w jaki sposób mogą zmienić swój styl jazdy, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Uczestnicy opracowali także filmy instruktażowe i przewodniki przedstawiające proste badania, które można przeprowadzić we własnym domu. Przykłady obejmują test chusteczki, który pozwala stwierdzić, ile sadzy emitują pojazdy napędzane silnikiem wysokoprężnym, a także wykorzystanie prostego domowego czujnika dymu do badania emisji cząstek stałych.

Szybsze zmiany dzięki decyzjom opartym na danych

„Mój udział w projekcie dotyczył weryfikacji modeli emisji, które są powszechnie wykorzystywane w analizach emisji oraz jakości powietrza. Najnowsze badania w tej dziedzinie w zbyt dużym stopniu opierają się na badaniach laboratoryjnych, modelach i założeniach, które nie uwzględniają różnych czynników odpowiedzialnych za emisje generowane przez pojazdy. Miejmy nadzieję, że podejście oparte na danych wykorzystane w ramach projektu uCARe pozwoli nam odejść od «modeli eksperckich» i zastąpić je «modelami opartymi na danych» – duże zbiory danych bez próby kontrolnej muszą być zrozumiałe, aby było możliwe wyciągnięcie na ich podstawie jakichkolwiek rzetelnych wniosków bez błędów wynikających z modelowania”, podsumowuje Ligterink.

Słowa kluczowe

uCARe, jakość powietrza, zachowania kierowców, emisja zanieczyszczeń, cząstki stałe, mapy emisji, oparte na danych, dwutlenek węgla, tlenki azotu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania