European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Micro Market Experience

Article Category

Article available in the following languages:

Zakupy przez całą dobę tuż za rogiem

W pełni zautomatyzowane mikromarkety mogą pozwolić na szybsze i bezpieczniejsze robienie zakupów w pobliżu miejsc zamieszkania i pracy – wszystko dzięki nowatorskiej koncepcji sklepów, w których produkty można po prostu zabrać z półki i wyjść.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wracasz z pracy i przypominasz sobie, że musisz jeszcze zrobić zakupy na obiad? A może chcesz szybko kupić pamiątkę w sklepie bezcłowym przed wejściem na pokład samolotu? Lub masz ochotę na lokalne specjały, by wspierać miejscowych producentów i zadbać o środowisko? Dzięki nowym rodzajom sklepów będziesz w stanie zrobić to szybciej i sprawniej niż kiedykolwiek w historii. W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu MiMEX powstał nowatorski system, który zbliża sprzedawców detalicznych i klientów. Nowoczesne technologie wykorzystane w ramach rozwiązania pozwalają im na budowanie mikromarketów oferujących szybkie i sprawne zakupy, które nie wymagają zatrudniania dużej liczby pracowników obsługi. „Dzięki czujnikom i kamerom, na których opiera się rozwiązanie MiMEX, możemy wykrywać ruch klientów w sklepie lub punkcie sprzedaży”, wyjaśnia Cristiano Carlevaro, koordynator projektu MiMEX i dyrektor zarządzający spółki Spindox Labs, będącej gospodarzem projektu.

Szybkie zakupy bez czekania w kolejce

Jak wyglądają mikromarkety i jak działają w praktyce? To sklepy o powierzchni od 30 do 80 metrów kwadratowych, znajdujące się w jednym lub kilku kontenerach wyposażonych w półki i naszpikowanych inteligentną technologią. Przed wejściem do sklepu klient potwierdza swoją tożsamość za pomocą specjalnej aplikacji. Po wejściu do sklepu wybiera produkty z półek, podobnie jak w każdym innym sklepie samoobsługowym. Wybrane produkty są automatycznie dodawane do cyfrowego koszyka dzięki czujnikom i kamerom wspieranym przez algorytmy sztucznej inteligencji. W strefie kas klient może zapłacić za zakupy za pośrednictwem aplikacji, bez konieczności kontaktu z kasjerem. Automatyczny system umożliwia nie tylko szybkie i łatwe zakupy, ale także lepsze zarządzanie stanami towarów dzięki czujnikom na półkach, ochronę przed kradzieżą dzięki potwierdzaniu tożsamości klientów, a także optymalizację i automatyzację sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i chłodzeniem. Jak dodaje Carlevaro, nowatorska koncepcja jest szczególnie skuteczna w przypadku kontekstów, w których ważna jest bliskość: „Mały kontener MiMEX może zostać w prosty sposób umieszczony w miejscach, w których gromadzą się ludzie. W ciągu dnia są to najczęściej różne miejsca, zatem nasza koncepcja umożliwia docieranie do klientów tam, gdzie akurat przebywają o dowolnej porze dnia i nocy”. Mikromarkety mogą zostać wykorzystane jako sklepy typu pop-up do testowania nowych koncepcji, miejsca sprzedaży lokalnych produktów, sklepy bezcłowe na lotniskach lub sklepiki na trasach dojazdów do miejsc pracy.

Bezpieczne zakupy

Jedną z najważniejszych zalet systemu jest możliwość zapewnienia pełnego bezpieczeństwa zakupów w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19. System umożliwia automatyczną kontrolę aspektów takich jak dystans społeczny, noszenie maseczki ochronnej lub dezynfekowanie rąk. Zebrane dane są następnie przetwarzane z poszanowaniem wymogów i praw dotyczących prywatności. Jak wyjaśnia Carlevaro: „Wszystkie dane są gromadzone, przechowywane i przetwarzane zgodnie z RODO, stosujemy także wymagane techniki przechowywania i anonimizacji. Podobnie jak w przypadku każdej innej usługi, użytkownicy są proszeni o zaakceptowanie warunków świadczenia usług i są informowani o przetwarzaniu oraz sposobach wykorzystania ich danych”.

Wkrótce na rynku

W ramach projektu MiMEX powstały sklepy testowe na kampusie Uniwersytetu w Maladze, na terenie siedziby Fundacji Bruno Kesslera we włoskim Trydencie oraz w centrum handlowym znajdującym się w budynku Trump Towers w Stambule. Dwa ostatnie sklepy nadal działają, a samo rozwiązanie będzie wkrótce gotowe do wprowadzenia na rynek. „Użytkownicy byli pod wrażeniem systemu i podzielili się z nami swoimi opiniami, które wykorzystaliśmy w celu jego dalszego doskonalenia. Realizacje pilotażowe umożliwiły nam również zaprezentowanie systemu potencjalnym klientom z sektora sprzedaży detalicznej”, zauważa Carlevaro. „Z niektórymi z nich prowadzimy obecnie rozmowy na temat potencjalnej współpracy biznesowej”.

Słowa kluczowe

MiMEX, koncept sklepu, mikromarket, czujniki wykorzystujące algorytmy SI, system automatyczny, COVID-19

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania