Skip to main content
European Commission logo print header

Arctic Research Icebreaker Consortium: A strategy for meeting the needs for marine-based research in the Arctic

Article Category

Article available in the following languages:

Lepszy dostęp do lodołamaczy arktycznych dostarcza istotnych danych na temat klimatu

Lodołamacze odgrywają kluczową rolę w gromadzeniu danych potrzebnych do radzenia sobie ze zmianą klimatu w Arktyce i poza nią. Zespół projektu finansowanego przez Unię Europejską pomógł europejskim badaczom morskim uzyskać dostęp do takich statków, dzięki czemu mogli poznać ważne nowe informacje.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Niszczący wpływ zmiany klimatu na region arktyczny ma znaczenie dla nas wszystkich. Cofający się lód morski i cieplejsze temperatury mogą wywołać głębokie zmiany, takie jak zmodyfikowane wzorce pogodowe, w innych miejscach. „To, co dzieje się w Arktyce, ma wpływ na nas wszystkich: konieczne jest szybkie zgromadzenie danych z regionu arktycznego, jako że pozwolą nam one zrozumieć zasięg tych zmian i to, jak wpłyną one na naszą przyszłość”, mówi Verónica Willmott Puig, kierowniczka projektu ARICE. Finansowane ze środków Unii Europejskiej konsorcjum ARICE, koordynowane przez Instytut Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera, pomogło wypełnić tę lukę informacyjną poprzez poprawę dostępu naukowców do cennych aktywów: istniejącej floty polarnych statków badawczych. „Istnieje tylko garstka statków badawczych, które są w stanie przebijać się przez lód. Zaledwie kilka krajów wykorzystuje takie rozwiązania”, zauważa Willmott Puig.

Unikalne dane na potrzeby przełomowych badań nad klimatem

Dzięki ARICE europejscy naukowcy uzyskali ponadnarodowy dostęp do zestawu kluczowych europejskich i międzynarodowych lodołamaczy badawczych. Wybrano siedem wybitnych projektów badawczych na potrzeby rejsów realizowanych dzięki finansowaniu przez konsorcjum, co przyniosło niezwykłe rezultaty. Na przykład badacze z projektu DEARice dołączyli do ekspedycji MOSAiC, w ramach której niemiecki lodołamacz Polarstern dryfował przez rok po Oceanie Arktycznym. Zespół projektu DEARice gromadził unikalne dane na temat śniegu i lodu morskiego, które pomogą dopracować prognozy klimatyczne. Z kolei członkowie projektu GO-WEST zajęli się zbadaniem wpływu zmniejszenia się ilości lodu morskiego na dorsza polarnego podczas rejsu na pokładzie amerykańskiego lodołamacza Sikuliaq. Jeśli chodzi o inne osiągnięcia, naukowcy z powodzeniem przetestowali nowatorską sieć trałową pod lodem. Badacze z kilku innych projektów finansowanych przez konsorcjum ARICE weszli na pokład szwedzkiego lodołamacza Oden, aby przyczynić się do rozwoju prac nad projektem Synoptic Arctic Survey. W ramach tej inicjatywy zebrano dane empiryczne z Oceanu Arktycznego w celu stworzenia podstawy do śledzenia zmian klimatu i ich skutków.

Rejsy turystyczne jako brama do badań

Zespół projektu ARICE wprowadził również ciągły dialog pomiędzy środowiskiem naukowym a przemysłowym. Działania sieciowe realizowane w ramach programu „Ships and Platforms of Opportunities Programme” (Statki i platformy możliwości) miały na celu budowanie wzajemnego zaufania i rozwijanie współpracy w wielu dziedzinach. Obejmują one priorytety badawcze dla nauki i przemysłu działającego w tym obszarze, gromadzenie danych, rozwiązania technologiczne, bezpieczeństwo oraz prognozowanie stanu lodu morskiego i pogody. Kluczowym efektem tych działań jest stała współpraca z francuską firmą wycieczkową Ponant, która obsługuje turystyczny lodołamacz wyposażony w laboratoria i najnowocześniejszy sprzęt badawczy. Podczas każdego ze swoich polarnych rejsów Ponant oferuje możliwość bezpłatnego zabrania na pokład do czterech naukowców, którzy będą gromadzić dane. „Podczas takich rejsów można zbierać bardzo cenne dane uzupełniające te informacje, które uzyskano za pośrednictwem lodołamaczy przeznaczonych do prowadzenia badań naukowych. Jednym z powodów jest to, że te same transekty powtarzają się kilkakrotnie w sezonie i rok po roku, co jest kluczowe dla celów monitoringu”, wyjaśnia Willmott Puig.

Dostęp online do wirtualnych lodołamaczy

Konsorcjum ARICE opracowało również zestaw cyfrowych narzędzi. Dodatkowo jego platforma wirtualnego lodołamacza 3D umożliwia interaktywny dostęp online do tras, wyposażenia i urządzeń statku, pomagając badaczom w przygotowaniu się do rejsu, a także oferując informacje dla szerszej publiczności zainteresowanej eksploracją Arktyki. Narzędzia danych stworzone w ramach projektu obejmują przeglądarkę map, katalog metadanych i wykaz raportów z rejsów polarnych. Dzięki wszystkim tym rozwiązaniom zgromadzone dane będzie można przekazać do dalszej analizy i badań.

Słowa kluczowe

ARICE, lodołamacze badawcze, statki badawcze, badania morskie, dostęp ponadnarodowy, Ocean Arktyczny, zmiana klimatu, gromadzenie danych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania