Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

New electrical energy storage device towards sustainable mobility

Article Category

Article available in the following languages:

Pionierskie rozwiązanie alternatywne dla stuletniej technologii akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Zrównoważone superkondensatory typu „plug-and-play” mogą zrewolucjonizować przemysł ciężarowy, przynosząc korzyści operatorom flot, zdrowiu ludzkiemu i środowisku.

Energia icon Energia

Ciężarówki przewożą prawie 80 % ładunków transportowanych drogą lądową w Unii Europejskiej. Prawie wszystkie są zasilane olejem napędowym i wyposażone w dwa akumulatory kwasowo-ołowiowe (zasilające oświetlenie oraz zapłon). Akumulatory te zapewniają moc szczytową konieczną do uruchomienia silnika, ale mają stosunkowo niską pojemność energetyczną i krótkie cykle eksploatacji. Pomimo niezliczonych problemów środowiskowych i finansowych związanych ze stosowaniem akumulatorów kwasowo-ołowiowych zostały one zaakceptowane jako zło konieczne wobec braku odpowiedniej alternatywy. Portugalski start-up C2C-NewCap (nazwa prawna: CHARGE2C-NEWCAP) zmienia to dzięki GO-START, ekologicznemu modułowi superkondensatora, który może również przyczynić się do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ołowiu. Zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu HYCAP wspierał wdrożenie pilotażowych linii produkcyjnych, rozwój łańcucha dostaw oraz wprowadzenie na rynek pierwszej wersji komercyjnej.

Moduły superkondensatorów GO-START: niezrównane rozwiązanie

Baterie kwasowo-ołowiowe są wykorzystywane od ponad stu lat, mimo że ołów jest obecnie zakazany w paliwach, farbach, rurach wodnych i materiałach lutowniczych oraz uznawany przez Europejską Agencję Chemikaliów za szkodliwy dla płodności, nienarodzonych dzieci, narządów i życia wodnego. Obrońcy tego rozwiązania powołują się na możliwość zaawansowanego recyklingu, jednak większość procesów recyklingowych przeprowadzana jest przez nieuregulowanych operatorów, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, co ma poważne konsekwencje dla ludności i środowiska. Niekiedy wykorzystuje się superkondensatory do rozruchu silnika, ale wymagają one przeprowadzenia skomplikowanych i kosztownych adaptacji samochodów ciężarowych. Dodatkowo akumulatory kwasowo-ołowiowe zasilające oświetlenie oraz zapłon są nadal używane we wszystkich innych systemach zależnych od akumulatorów. Według koordynatora projektu André Mão de Ferro z C2C-NewCap, „C2C-NewCap opracował superkondensator do łatwego montażu, usuwając w ten sposób bariery montażowe. Nasze kompleksowe rozwiązanie obejmuje akumulator głębokiego cyklu o dłuższej żywotności niż standardowe akumulatory zasilające oświetlenie oraz zapłon. Umożliwia ono też zasilanie akcesoriów elektrycznych pojazdu. Choć jest droższy niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, jego zakup zwraca się już w pierwszym roku użytkowania i może obniżyć koszty operacyjne nawet o 112 000 EUR w całym okresie eksploatacji pojazdu”. Wynika to z faktu, że akumulatory kwasowo-ołowiowe muszą być wymieniane co 3–18 miesięcy, a ich zawodność w miarę starzenia się może skutkować awarią rozruchu silnika, przestojami i znaczną utratą przychodów. „Dostarczamy również aplikację mobilną umożliwiającą klientom śledzenie zużycia energii elektrycznej”, dodaje Mão de Ferro. Będzie to miało istotny wpływ na emisje i koszty. Kierowcy często pozostawiają silnik na biegu jałowym, gdy odpoczywają lub śpią, aby mieć pewność, że będą mogli ruszyć, gdy będą gotowi, powoduje to jednak do 11 % więcej emisji CO2 i około 7 000 EUR wydatków na paliwo rocznie. Aplikacja HYCAP pokazuje kierowcom, ile energii pozostało w akumulatorze, dzięki czemu mogą wyłączyć silnik i spać spokojnie.

Klienci mówili, start-up C2C-NewCap słuchał: niezawodna konstrukcja plug-and-play

C2C-NewCap przekształcił ograniczenia związane z pandemią COVID-19 w okazję do poznania rynku portugalskiego. „Dowiedzieliśmy się z pierwszej ręki, czego potrzebują nasi klienci, co mają wspólnego właściciele flot ciężarówek w UE i jakie cechy musi mieć produkt, by został zaakceptowany, co znacznie poprawia dopasowanie do rynku. Konstrukcja typu plug-and-play i niezawodność kompleksowego rozwiązania zostały opracowane po zastoju spowodowanym pandemią. Nasz certyfikowany produkt pomaga teraz ciężarówkom dostarczać towary w całej UE”, wyjaśnia Mão de Ferro. „To, co zaczyna się w laboratorium, może mieć ogromny wpływ na społeczeństwo i środowisko, przy niezbędnym skupieniu i finansowaniu. Mamy teraz alternatywę dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych w branży transportowej, gotową do wdrożenia na dużą skalę”, podsumowuje Mão de Ferro. C2C-NewCap testuje również pierwszą bezołowiową alternatywę dla pojazdów ciężkich, torując drogę dla nowych przepisów dotyczących ołowiu. Co więcej, projekt HYCAP przyczynił się do rozwoju europejskiego ekosystemu zaawansowanych technologii magazynowania energii, podtrzymując rozwój i produkcję w UE.

Słowa kluczowe

HYCAP, ołów, akumulatory kwasowo-ołowiowe, superkondensator, plug-and-play, samochody ciężarowe, branża transportowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania