European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

modUlaR and flexible solutions for urBAN-sIzed Zero-Emissions last-mile Delivery and services vehicles

Article Category

Article available in the following languages:

Rzut oka na pojazdy przyszłości transportu miejskiego ostatniej mili

Dostawa „ostatniej mili” czyli na ostatnim odcinku drogi do odbiorcy, odgrywa ważną rolę w miastach. Finansowany ze środków UE projekt oferuje rozwiązania na rzecz zrównoważonej, bezemisyjnej i dostosowanej do potrzeb logistyki miejskiej.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Skuteczną odpowiedzią na wymagania gospodarki na żądanie w połączeniu z potrzebą przyjaznego do życia i dostępnego środowiska miejskiego okazała się być zelektryfikowana logistyka. Celem finansowanego ze środków UE projektu URBANIZED jest przygotowanie miast na wyzwania przyszłości dzięki zrównoważonym dostawom ostatniej mili poprzez rozwiązanie kompromisów między „uniwersalnością” a „personalizacją” w koncepcji adaptowalnych i modułowych w pełni elektrycznych lekkich pojazdów użytkowych.

Rozwiązania w zakresie elektromobilności oparte na integracji, modułowości i łączności

„Uważamy innowacje projektu URBANIZED za kluczowe technologie wspomagające przejście na przyjazną dla środowiska, bezpieczną i zajmującą mniej miejsca logistykę miejską”, mówi koordynator projektu Salvador Ruiz. Oryginalność projektu URBANIZED opiera się na trzech różnych aspektach: układzie napędowym, nadwoziu i rozwiązaniach do zarządzania flotą. Po pierwsze, w ramach projektu opracowywana jest nowatorska platforma elektrycznego układu napędowego, która jest zarówno skalowalna, jak i modułowa, a do tego opracowana z uwzględnieniem odpowiedniego rozmiaru komponentów. Część pracy można znaleźć w artykule zespołu pt. „Electric Drivetrain Optimization for 48V Urban Vehicles”. Co więcej, dzięki łatwości adaptacji wymiennych wielofunkcyjnych modułowych nadwozi ładunkowych rozwiązania URBANIZED są zgodne ze zmiennym zapotrzebowaniem w branży logistyki. Choć nie jest to jeszcze ostateczna wersja, prototyp pojazdu jest już gotowy, a zespół upewnia się, że nadaje się on do zamierzonego zastosowania. Podwójna modułowość, dzięki podzielonym na przedziały i wymiennym, wielofunkcyjnym nadwoziom ładunkowym, zapewnia łatwość użytkowania i elastyczność potrzebną do odkrywania innowacyjnych działań logistycznych. Element ten umożliwia łatwy przewóz towarów zgodnie z koncepcją internetu fizycznego, nowe rozwiązania w zakresie konsolidacji towarów w paczkomatach i nowe miejskie węzły logistyczne, przy jednoczesnym zmniejszeniu ponadgabarytowych flot, które obsługują zmienne zapotrzebowanie różnych strumieni logistycznych. Dodatkowo, ulepszony elektryczny układ napędowy i konstrukcja przedniej kabiny zwiększają efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pojazdu. Wreszcie, zintegrowany wielopoziomowy system zarządzania energią optymalizuje wzajemne połączenia pojazdów w chmurze, aby zmaksymalizować oszczędności energii, komfort pasażerów i czas podróży pojazdu w realizacji zadań, w przypadku których czas ma kluczowe znaczenie. Więcej informacji na temat tej funkcji znajduje się w raporcie z projektu na temat wielowarstwowej architektury systemu zarządzania energią i interfejsów.

Konstruktywna współpraca logistyków miejskich i przemysłu motoryzacyjnego

Aby osiągnąć znaczące wyniki, konieczne było ustanowienie silnej synergii między dostawcami usług z zakresu logistyki miejskiej a partnerami z branży motoryzacyjnej. Podczas realizacji projektu URBANIZED zespół zarządzający celowo stworzył konsorcjum, które silnie reprezentuje oba światy, starając się je połączyć. „Partnerzy z branży motoryzacyjnej musieli dowiedzieć się więcej na temat małych miejskich pojazdów elektrycznych, które różnią się od ich typowych pojazdów elektrycznych, czyli samochodów osobowych. I na odwrót, rynek małych pojazdów elektrycznych jest wciąż wschodzącym rynkiem w sektorze logistyki miejskiej, co wymaga od zorientowanych na logistykę partnerów uwzględnienia kontekstu ekonomicznego znaczących podmiotów na rynku motoryzacyjnym”, wyjaśnia Salvador Ruiz. „Cieszymy się, że udało się pokonać to wyzwanie i doprowadziło ono do owocnych spostrzeżeń między partnerami”. Rozwiązanie URBANIZED jest obecnie na etapie testowania i walidacji, a celem zespołu jest uzyskanie w pełni przetestowanego egzemplarza demonstracyjnego nadającego się do pracy w środowisku miejskim do drugiej połowy 2023 roku. Zespół zamierza dalej zgłębiać współpracę między organizacjami partnerskimi, aby zmaksymalizować wpływ projektu. Równocześnie konsorcjum zbada możliwości powielenia i wykorzystania wyników, aby przynieść korzyści różnym strumieniom logistyki miejskiej. Zespół podzieli się w nadchodzącym roku wieloma wynikami. Wszystkie aktualizacje będą publikowane na stronie projektu w portalu LinkedIn.

Słowa kluczowe

URBANIZED, logistyka miejska, pojazdy elektryczne, układ napędowy, nadwozia ładunkowe, zarządzanie energią, inteligentna mobilność, dostawy ostatniej mili

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania