Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

European Literature and the “First East Asian War” of 1592-1598 (EURO-IMJIN)

Article Category

Article available in the following languages:

Dowiedzieć się więcej o burzliwych wydarzeniach XVI wieku w Azji Wschodniej

W finansowanym przez Unię Europejską projekcie połączono zachodnie i wschodnie źródła historyczne, aby rzucić nowe światło na wojnę, która miała kolosalny wpływ na szerszy region Azji Wschodniej w XVI wieku.

Połączenie iberyjskich i wschodnioazjatyckich źródeł pierwotnych pozwala uzyskać świeże spojrzenie na historię XVI-wiecznej Azji Wschodniej, jednak niewielu badaczy specjalizuje się w obu dziedzinach. Dzięki wsparciu ze środków działania „Maria Skłodowska-Curie” zespół projektu EURO-IMJIN znalazł, dokonał transkrypcji, przetłumaczył i przeanalizował wcześniej niezbadane europejskie relacje z wojny japońsko-koreańskiej z lat 1592–1598, znanej również jako wojna Imjin. Z tych nowo dostępnych źródeł mogą korzystać historycy Azji Wschodniej i literatury iberyjskiej. Wojna Imjin jest uznawana za największy konflikt XVI wieku. Składały się na nią dwie inwazje rozpoczęte przez japońskiego hegemona Hideyoshi Toyotomi (1537–1598) w 1592 i 1597 roku. Pokonane armie japońskie wycofały się w roku 1598, co oznaczało koniec sześcioletniego konfliktu, w którym wzięło udział 500 000 żołnierzy z Japonii, Korei i Chin, a także niezliczona liczba koreańskich cywilów. Wojna ta wywarła kolosalny wpływ na szerszy region Azji Wschodniej.

Zagłębienie się w archiwa historyczne i łączenie wiedzy europejskiej z azjatycką

Zespół projektu bada, w jaki sposób najważniejsze wydarzenia wojenne były opisywane z europejskiej, chrześcijańskiej perspektywy. „Po znalezieniu rękopisów w różnych archiwach skopiowałem je i dokonałem ich transkrypcji, uwspółcześniając dawne słownictwo, aby ułatwić nam ich przeczytanie i przetłumaczenie na język angielski”, wyjaśnia główny badacz projektu Giuseppe Marino. „W przypadkach, w których występowały różnice między kopiami danego rękopisu przechowywanymi w różnych archiwach, stworzyłem stemma codicum”. Zespół EURO-IMJIN ściśle współpracował z zespołem chińskich, japońskich i koreańskich historyków pracujących nad realizowanym przy wsparciu ERBN i programu HORYZONT 2020 na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie projektem Aftermath of the East Asian War of 1592-1598, aby źródła te mogły być dostępne i przydatne dla ekspertów w dziedzinie historii Azji Wschodniej. Elementem projektu były także publikacje, artykuły konferencyjne i inne działania informacyjne.

Badania historyczne jako pomost między Wschodem a Zachodem

Przed rozpoczęciem badań Marino zbadał różne archiwa i wiedział, że będzie dysponował wystarczająco dużą ilością materiału, by móc zrealizować projekt. Jednak w trakcie jego realizacji znalazł znacznie więcej źródeł, niż się spodziewał, w postaci zbioru nieznanych wcześniej pism europejskich. „Obszerność tych nowo odkrytych źródeł świadczących o zainteresowaniu Europejczyków wojną Imjin rodzi wiele interesujących pytań, którymi warto zająć się w przyszłych badaniach”, uważa Marino. „Jaki jest faktyczny wpływ tych źródeł na piśmiennictwo europejskie? Czy istnieją jeszcze inne źródła dotyczące wojny Imjin? Czy dzięki tym doniesieniom Europejczycy mogli pojąć skalę konfliktu?”. W ten sposób projekt EURO-IMJIN stał się zalążkiem dalszych prac badawczych i otworzył nowe horyzonty szerokiemu środowisku naukowemu.

Słowa kluczowe

EURO-IMJIN, wojna Imjin, Azja Wschodnia, badania historyczne, XVI wiek, badania archiwalne, badania rękopisów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania