European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczeństwo na morzu

Ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską w 2011 roku Dzień Marynarza przypada na 25 czerwca. W tym odcinku przyglądamy się temu, jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona, inteligentne kamizelki ratunkowe i drony wykrywające ciepło zwiększają bezpieczeństwo życia na morzu dla pasażerów i załogi.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Energia, światowe dostawy zboża, towary konsumpcyjne i wiele więcej: statki transportują 90 % światowych towarów. Cytując sekretarza generalnego ONZ António Guterresa: „Bez statków oraz pracujących na nich kobiet i mężczyzn gospodarki stanęłyby w miejscu, a ludzie – głodowaliby”. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2020 roku do domu nie mogło powrócić około 400 000 marynarzy; wielu z nich utknęło na pokładzie, ponieważ pandemia wymusiła nałożenie zakazów podróżowania. Marynarze, niezbędni dla przepływu towarów, od których wszyscy jesteśmy zależni, często pracują w niebezpiecznych warunkach,a pandemia ujawniła, jak bardzo są oni podatni na ograniczenia społeczne. Aby uczcić Dzień Marynarza, w tym odcinku przyjrzymy się, w jaki sposób finansowanie badań zwiększa bezpieczeństwo życia na morzu zarówno dla pasażerów, jak i pracowników. Franz Evegren jest dyrektorem Działu Transportu Ognioodpornego w Szwedzkich Instytutach Badawczych. Franz, który koordynował projekt LASH FIRE, skupia się na sposobach zmniejszenia liczby pożarów na pokładach promów samochodowych typu ro-ro. Luis Sanchez-Heres również pracuje w Szwedzkich Instytutach Badawczych. W ramach swojego projektu PREPARE Ships badał efekt wykorzystania możliwości sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do przewidywania przyszłej lokalizacji statków, co potencjalnie może odmienić rynek pojazdów autonomicznych. Lazaros Karagiannidis skupia się na tym, w jaki sposób inteligentne aplikacje i urządzenia do noszenia na ciele mogą przyspieszyć ewakuację ze statków i zwiększyć jej bezpieczeństwo. Lazaros pracuje na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach i był koordynatorem projektu SafePASS.

Czekamy na Twoje opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, bezpieczeństwo, morze, pożar, lokalizacja, ewakuacja, morski