European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Coordinated Use of miniaturized Robotic equipment and advanced Sensors for search and rescue OpeRations

Article Category

Article available in the following languages:

Zaawansowane technologie wspierają prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych

Współpracując ze służbami ratowniczymi w miejscach katastrof budowlanych, specjalnie wyposażone drony i roboty przyspieszają działania ratownicze i zwiększają szansę na przeżycie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Po zawaleniu się budynku ratownicy mają zwykle mniej niż 72 godziny na zlokalizowanie ocalałych i wydobycie ich spod gruzów. Ograniczenie się do tak wąskiego przedziału czasowego maksymalizuje szanse na odnalezienie ich przy życiu. Ponadto służby ratownicze często muszą podejmować trudne decyzje, nie dysponując odpowiednimi informacjami. W ramach finansowanego przez UE i Japońską Agencję Nauki i Technologii projektu CURSOR postanowiono zająć się tymi zagadnieniami.

Zestaw narzędzi poszukiwawczo-ratowniczych

Naukowcy opracowali modułowe technologie, które w połączeniu ze sobą mogą szybko dostarczyć do urządzeń przenośnych używanych przez służby ratownicze wielu cennych informacji. Główne elementy zestawu narzędzi SaR obejmują różnorakie drony, miniaturowe roboty i specjalne czujniki. W skład floty dronów wchodzi statek-matka, rój dronów, dron radarowy i dron transportowy. Umieszczony na uwięzi statek-matka może przybliżać obszary w szerokim zakresie, zapewniając zespołowi ratowniczemu lepszą świadomość sytuacyjną. Mniejsze drony w roju wykorzystywane są do rejestrowania danych i tworzenia modeli przestrzennych. Dron radarowy wyposażony jest we wciągarkę do przenoszenia jednostki radarowej, głośnik do komunikacji z uwięzionymi ofiarami i lampy LED. Dron transportowy służy do dostarczania miniaturowych robotów, które wkraczają na miejsce akcji ratunkowej. W ramach projektu zaprojektowano autorskiego robota o nazwie SMURF (Soft Miniaturised Underground Robotic Finder). Porusza się autonomicznie na jednym kole i może penetrować mocno zagruzowane obszary. Roboty SMURF wyposażone są w nowatorską technologię o nazwie SNIFFER. Wykorzystując czułe białka wiążące zapachy w połączeniu z algorytmem szkolącym, technologia SNIFFER pozwala określić, czy uwięziony w gruzach człowiek żyje, czy nie. Roboty SMURF są również wyposażone w czujniki obrazu i dźwięku.

Służby ratownicze na czele działań

Projekt CURSOR reprezentuje międzynarodowe konsorcjum zorganizowane przez Niemiecką Federalną Agencję Pomocy Technicznej, użytkownika końcowego opracowanych usług. W skład konsorcjum weszły również cztery dodatkowe organizacje ratownicze. Głównym celem projektu była ścisła współpraca między służbami ratowniczymi a dostawcami rozwiązań. Opracowując zestaw narzędzi SaR we współpracy, zespół zadbał o możliwość szybkiego wdrożenia i łatwość użycia powstałych technologii modułowych. Jak mówi koordynatorka projektu, Tiina Ristmäe: „W ramach projektu CURSOR odnotowaliśmy bardzo silne i systematyczne zaangażowanie użytkowników końcowych, a cały zestaw narzędzi SaR jest bardzo obiecujący, ponieważ nasze zintegrowane rozwiązania zapewnią największe korzyści dla służb ratowniczych”. Nowatorskie technologie wypróbowano w ramach 15 testów laboratoryjnych lub terenowych, których zwieńczeniem była zakrojona na szeroką skalę próba terenowa. Po drodze zespołowi udało się połączyć osiągnięcia techniczne z informacjami zwrotnymi od służb ratowniczych, pomimo wyzwań narzuconych przez pandemię COVID-19. Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu wiele testów zostało przeprowadzonych przez zespoły w jednym kraju. Ristmäe tłumaczy: „Jeśli w skład konsorcjum nie wchodziły służby ratownicze z tego samego kraju, co partnerzy technologiczni, do pełnienia tej roli rekrutowaliśmy ratowników z zewnątrz. Testy te były filmowane, a w niektórych przypadkach nawet transmitowane w czasie rzeczywistym do członków konsorcjum projektu CURSOR”. Technologie opracowane w ramach projektu CURSOR można zastosować również w innych obszarach, takich jak ściganie przestępstw i inne sytuacje awaryjne, w których świadomość sytuacyjna ma kluczowe znaczenie. Jedno jest jednak pewne: zestaw narzędzi SaR to przełom w sektorze poszukiwawczo-ratowniczym. Filmy przedstawiające działanie technologii CURSOR można obejrzeć na kanale projektu w serwisie Youtube.

Słowa kluczowe

CURSOR, poszukiwawczo-ratowniczy, służby ratownicze, zestaw narzędzi SaR, drony, autonomiczny robot, SMURF

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania