European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Social network tools and procedures for developing entrepreneurial skills in PhD programmes

Article Category

Article available in the following languages:

Wprowadzanie edukacji w zakresie przedsiębiorczości do programów doktoranckich

Projekt finansowany przez Unię Europejską demonstruje innowacyjne metodologie szkoleniowe online w celu stymulowania nabywania umiejętności przedsiębiorczych przez doktorantów.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przedsiębiorczość jest często uznawana za główną siłę napędową wzrostu gospodarczego i innowacji. Sytuację tę podkreśla Plan działania Przedsiębiorczość 2020 opracowany przez Komisję Europejską, wzywający do zwiększenia liczby przedsiębiorców w gospodarkach UE. Aby osiągnąć ten cel, Plan działania określa edukację i szkolenia jako jeden z trzech filarów ułatwiających przedsiębiorczość. Podkreśla również znaczącą rolę, jaką odgrywają uniwersytety w zachęcaniu do działań przedsiębiorczych. Wsparciem dla Planu działania jest finansowany przez Unię projekt prodPhD. Jego celem było wdrożenie innowacyjnych metodologii opartych na sieciach społecznościowych do nauczania i uczenia się przedsiębiorczości na studiach doktoranckich. „Multidyscyplinarne metody nauczania umożliwią wprowadzenie edukacji w zakresie przedsiębiorczości do każdego programu studiów doktoranckich i zapewnią studentom wiedzę, umiejętności i motywację do angażowania się w działania przedsiębiorcze”, zauważa Cecilia Soriano, koordynatorka projektu. Kluczem do sukcesu projektu jest jego współpraca z czterema prowadzonymi projektami ERASMUS+ i Innowacyjna Sieć Szkoleniowa Maria Skłodowska-Curie, w których uczestniczy 20 instytucji szkolnictwa wyższego z dziewięciu państw członkowskich UE oraz ponad 25 firm i ośrodków badawczych. Zaangażowane w tę inicjatywę są też cztery projekty realizowane w ramach programu „Horyzont 2020” oraz 16 innych europejskich stowarzyszeń i organizacji, które tworzą ekspercką radę doradczą.

Tworzenie środowiska szkoleniowego online

Projekt dostarczył i zademonstrował poprzez różne działania pilotażowe metodologię szkoleniową opartą na sieciach społecznościowych. „Obejmuje ona wszystkie niezbędne wytyczne dotyczące nauczania, konkretne materiały do praktycznego szkolenia w zakresie przedsiębiorczości, jak również wymagane środowisko szkoleniowe online prodPhD, które integruje niestandardową pracę zespołową z rozwiązaniami sieci społecznościowych”, wyjaśnia Soriano. Podejście oparte na uczeniu się przez działanie zachęca do aktywnego angażowania się w pracę nad dostępnymi materiałami, wymiany doświadczeń, kompetencji i podejść. „Najważniejszym rezultatem prodPhD jest Środowisko szkoleniowe online, które opracowaliśmy i uruchomiliśmy w ramach pilotażowej demonstracji z doktorantami”, potwierdza Soriano. Środowisko szkoleniowe online wykorzystuje narzędzia społecznościowe dostępne na platformie Scipedia, takie jak grupy dyskusyjne, tablica komunikacyjna, wewnętrzne wiadomości i fora dyskusyjne, zapewniając środki do tworzenia wirtualnej społeczności. Platforma Scipedia jest naukowym i technicznym wydawcą online oraz profesjonalną siecią społecznościową. Zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami doktorantów, poznanymi poprzez ankiety i wywiady prowadzone w ramach projektu, w środowisku szkoleniowym online wdrożono moduł szkoleniowy Przedsiębiorczość dla gospodarki cyfrowej. Zapewnia on uczniom kluczowe koncepcje dotyczące gospodarki cyfrowej. Moduł składa się z czterech rozdziałów, które obejmują treści teoretyczne prezentowane poprzez filmy, dokumenty i materiały referencyjne, a także quizy i działania praktyczne. Elementy te służą pogłębieniu wiedzy uczestników.

Rozwój edukacji w zakresie przedsiębiorczości

Praca nad projektem pomoże zapewnić doktorantom wiedzę, umiejętności i motywację do angażowania się w działania przedsiębiorcze. „Przedsiębiorczość jest kompetencją wymaganą przez dzisiejszy rynek pracy nowoczesnych gospodarek napędzanych innowacjami, a zatem kompetencją, którą wszyscy młodzi ludzie powinni nabyć i rozwijać”, podsumowuje Soriano. Jeśli chodzi o kolejne kroki, partnerzy projektu prodPhD zamierzają podzielić się wynikami prac z innymi instytucjami szkolnictwa wyższego zaangażowanymi w kształcenie doktorantów, które chcą promować przedsiębiorczość. „Będziemy również prowadzić dialog z organami akredytacyjnymi, decydentami i innymi kluczowymi interesariuszami, aby położyć podwaliny pod włączenie produktów prodPhD do głównego nurtu i dostosować je do kluczowych inicjatyw UE, wraz z innymi działaniami”, potwierdza Soriano. Zespół projektu prodPhD będzie również nadal hostować środowisko szkoleniowe online ProdPhD na platformie Scipedia.com.

Słowa kluczowe

prodPhD, przedsiębiorczość, środowisko szkoleniowe online, program doktorancki, szkolnictwo wyższe, uczenie się przez działanie, gospodarka cyfrowa, rozwiązania społecznościowe, kompetencje

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania