European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Social Manufacturing Framework for Streamlined Multi-stakeholder Open Innovation Missions in Consumer Goods Sectors

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczna platforma wspierająca współtworzenie w produkcji

Społecznościowa platforma produkcyjna iPRODUCE z powodzeniem integruje cyfrowe i ludzkie podejście do otwartych innowacji, tworząc nowe możliwości rozwoju produktów nastawionego na użytkowników.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Idea demokratyzacji innowacji jest coraz bardziej popularna w środowisku przemysłowym. Angażując różnych interesariuszy i użytkowników końcowych w procesy produkcyjne, producenci tworzą bardziej skuteczne komercyjnie, ukierunkowane rozwiązania. Produkty opracowane w ramach takiej współpracy mogą mieć większy wpływ na obywateli i być bardziej przydatne dla firm i przemysłu. Jednak takie współtworzenie często wymaga udostępniania poufnych informacji, a kwestie takie jak zdrowie i bezpieczeństwo oraz brak wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych ograniczyły zakres, w jakim użytkownicy końcowi mogą wnosić użyteczny wkład.

Jednoczenie wytwórców i konsumentów

Aby sprostać tym wyzwaniom, projekt www.iproduce-project.eu (iPRODUCE) (A Social Manufacturing Framework for Streamlined Multi-stakeholder Open Innovation Missions in Consumer Goods Sectors) miał na celu połączenie producentów i konsumentów na poziomie lokalnym. W tym celu zespół projektu opracował otwartą platformę cyfrową, wspieraną przez niestandardowe narzędzia, aby ułatwić interakcję i współpracę w bezpiecznym środowisku. Ta platforma cyfrowa, zwana OpIS, została wdrożona w obiektach demonstracyjnych produkcji opartej na współpracy (ang. collaborative Manufacturing Demonstration Facilities, cMDF) w Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Każdy cMDF reprezentował określony sektor przemysłu, w tym meblarski, motoryzacyjny, medyczny, elektroniczny i mikroelektroniczny. Ekosystemy cMDF składały się ze stowarzyszeń zrzeszających MŚP, MŚP z obszaru produkcji i dziedzin specjalistycznych, a także warsztatów produkcji cyfrowej na małą skalę (tak zwanych fablabs), wspólnych zaawansowanych technologicznie przestrzeni do tworzenia, uczenia się i dzielenia (tak zwanych makerspaces) oraz innych zainteresowanych stron. „Oprócz platformy udostępniliśmy użytkownikom zestaw narzędzi umożliwiających im stosowanie metodologii współtworzenia”, wyjaśnia koordynator projektu Manuel Sánchez z instytutu technologicznego AIDIMME w Hiszpanii. „Obejmowały one zestaw narzędzi do rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, aby ułatwić współpracę i wspólną świadomość na etapie projektowania produktu”. Inne narzędzia obejmowały platformę szkoleniową cMDF, pakiet do analizy i wizualizacji danych oraz narzędzie do analizy wideo. Pozwala to użytkownikom na zbieranie zestawów filmów do automatycznej analizy, transkrypcji i wymiany między wieloma zdalnymi użytkownikami.

Udana społeczna sieć produkcyjna

Pozytywne doświadczenia pokazały, w jaki sposób ramy produkcji społecznej, takie jak OpIS, mogą skutecznie integrować zarówno cyfrowe, jak i ludzkie/społeczne podejście do otwartych innowacji. Platforma umożliwiła MŚP, społecznościom twórców i konsumentom korzystanie ze zbiorowej wiedzy, zdobywając wgląd i wsparcie dla procesów produkcyjnych. We włoskim cMDF uczestnicy opracowali system nawadniania z obsługą internetu rzeczy dla roślin domowych. „Efektem końcowym jest otwarta przestrzeń cyfrowa z zestawem innowacyjnych narzędzi, które mogą ułatwić współtworzenie”, mówi Sánchez. „Pomysł polega na tym, że rozwiązanie to zapewni zdolności operacyjne i umiejętności dla bardziej opłacalnych i zrównoważonych linii produkcyjnych w przyszłości”.

Zaspokajanie zmieniających się potrzeb konsumentów

Wyniki projektu iPRODUCE prawdopodobnie przyczynią się do ciągłego rozwoju i rosnącej popularności otwartych innowacji. „Obecnie konkurencja w sektorze dóbr konsumpcyjnych jest zacięta”, dodaje Sánchez. „Jednym z czynników sukcesu jest stopień, w jakim firmy mogą zaspokajać zmieniające się potrzeby konsumentów. Zaangażowanie użytkowników i konsumentów w bardziej proaktywny sposób jest jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu”. Idąc dalej, zespół projektu iPRODUCE ma na celu dalszą konsolidację cMDF jako lokalnych społeczności produkcji otwartych innowacji oraz sformalizowanie już funkcjonujących procedur operacyjnych tych sieci. Rozwój narzędzi i samej platformy będzie kontynuowany w ciągu najbliższych dwóch lat, aby uczynić OpIS jeszcze bardziej przyjaznym dla użytkownika.

Słowa kluczowe

iPRODUCE, cyfrowy, producenci, fablab, makerspaces, cMDF, internet rzeczy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania