Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Company-Community Collaboration for Open Source Development of products and services

Article Category

Article available in the following languages:

Przeniesienie filozofii otwartego źródła z oprogramowania na sprzęt

Firmy mogą obniżyć koszty rozwoju i szybciej wprowadzać produkty na rynek dzięki narzędziom do wspólnego projektowania i produkcji opracowanym w ramach finansowanego przez UE projektu OPEN!NEXT.

Podczas gdy wspólne tworzenie oprogramowania online stworzyło gospodarkę wartą miliardy euro, rozszerzenie tego modelu biznesowego na sprzęt okazało się trudniejsze. Niemniej jednak rosnąca popularność wirtualnego projektowania, cyfrowej produkcji i wspólnych zaawansowanych technologicznie przestrzeni do tworzenia, uczenia się i dzielenia (tak zwanych makerspaces) stwarza nowe możliwości w tej dziedzinie. „Koncepcja Open-source Hardware OSH(odnośnik otworzy się w nowym oknie) ukształtowała się na początku XXI wieku wraz ze wspólnym rozwojem technologii takich jak drukarki 3D”, wyjaśnia koordynator projektu OPEN!NEXT(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Company-Community Collaboration for Open Source Development of products and services) Robert Mies z Berlińskiego Instytutu Technologicznego(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w Niemczech. „Obecnie wiele firm, zwłaszcza z branży elektronicznej, dzieli się projektami sprzętu i angażuje klientów w ten proces. Jednak model ten nie został tak naprawdę włączony do głównego nurtu, a wiele firm nie wie o możliwościach związanych z OSH”, mówi.

Model Open-source Hardware, który ma sens

Projekt OPEN!NEXT miał na celu rozwiązanie tego problemu poprzez zachęcanie i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) do angażowania się we współpracę między firmami i społecznościami. Udało się tego dokonać poprzez rozwój i testowanie infrastruktury teleinformatycznej i narzędzi cyfrowych, aby umożliwić płynną współpracę inżynieryjną. „Przede wszystkim chcieliśmy pomóc firmom zrozumieć sens OSH”, dodaje Mies. „Wszystko to może być nieco przytłaczające na początku, dlatego opracowaliśmy zestaw narzędzi modelu biznesowego, aby pomóc firmom zidentyfikować wartości OSH”. Dla organizacji, które się zgłosiły, zespół opracował również szablony dokumentacji, które umożliwiają inżynierom i projektantom ponowne wykorzystanie wspólnych projektów OSH w ustrukturyzowany sposób. „Szybko dostrzegliśmy problem polegający na tym, że chociaż ludzie chcą dzielić się projektami i współpracować, tak naprawdę nie wiedzą, jak się za to zabrać”, mówi Mies. „Stworzyliśmy więc bibliotekę OSH o nazwie LOSH(odnośnik otworzy się w nowym oknie), którą użytkownicy mogą odwiedzać, by dzielić się projektami”. Zespół projektu OPEN!NEXT pracował również nad rozwiązaniami cyfrowymi(odnośnik otworzy się w nowym oknie), aby ułatwić wspólną produkcję, takimi jak kojarzenie oparte na umiejętnościach, a także narzędziami do nawigacji i korzystania z repozytoriów online. Celem było zapewnienie podstaw dla projektów OSH do prowadzenia badań, prowadzenia dokumentacji oraz prowadzenia działań produkcyjnych i budowania społeczności.

Testy oferty online i zestawów narzędzi

Narzędzia zostały zaprojektowane w oparciu o potrzeby sześciu projektów pilotażowych prowadzonych przez MŚP w Amsterdamie, Berlinie, Kopenhadze i Wiedniu. W ramach tych projektów pilotażowych pracowano nad rzeczywistymi przypadkami, takimi jak opracowywanie dodatków typu open source do samochodów elektrycznych z ogniwami słonecznymi, tworzenie monitora jakości powietrza(odnośnik otworzy się w nowym oknie), który można zamontować na rowerze, oraz współprojektowanie nowych sposobów minimalizacji odpadów drzewnych z produkcji mebli. Doświadczenia i informacje zwrotne z tych projektów pomogły zespołowi OPEN!NEXT w dalszym definiowaniu i rozwijaniu cyfrowych rozwiązań OSH. Kluczowe znaczenie miało zaangażowanie 12 MŚP, które zostały wybrane w drodze zaproszenia do współpracy.

Wykorzystanie projektów Open-source Hardware

Sukces demonstracji zilustrował innowacyjny potencjał tego cyfrowego podejścia do OSH. Internetowe repozytorium i zestawy narzędzi opracowane w ramach projektu są teraz bezpłatnie dostępne w LOSH dla firm zainteresowanych rozwojem OSH. „Narzędzia te mogą być wykorzystywane w prawie wszystkich przypadkach projektowania typu business-to-consumer (B2C)”, przekonuje Mies. „Jedną z niespodzianek było to, że MŚP i makerspace okazały się naturalnym połączeniem. Myślę, że jest to coś, co powinno być przedmiotem dalszych badań”. Innym ciekawym aspektem projektu było zaangażowanie i entuzjazm ze strony artystów. „Uważamy, że domena OSH może być wzbogacająca dla sektora kreatywnego”, zauważa Mies. W ramach projektu OPEN!NEXT udało się zachęcić do współpracy w zakresie projektowania i produkcji oraz lepiej wykorzystać istniejące projekty OSH. W dłuższej perspektywie ten sposób współpracy może pomóc MŚP w obniżeniu kosztów rozwoju, poprawie wydajności operacyjnej i włączeniu klientów w pętlę projektowania bardziej zorientowanego na użytkownika.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania

Moja broszura 0 0