European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Children Online: Research and Evidence - A knowledge base on children and youth in the digital world

Article Category

Article available in the following languages:

Wgląd w istniejące badania i dane na temat doświadczeń dzieci w internecie

Zespół finansowanego ze środków UE projektu zgromadził wyniki europejskich badań i materiały poświęcone dzieciom i młodzieży w erze cyfrowej w formie prostego w obsłudze repozytorium internetowego.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Według organizacji międzynarodowej UNICEF co pół sekundy dziecko po raz pierwszy korzysta z Internetu, a tendencja pozostaje wzrostowa. Choć sieć ma wiele zalet i oferuje dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i rozrywkowej, nie jest pozbawiona zagrożeń. Aby zrozumieć wyzwania związane z technologią cyfrową, badacze przeprowadzili dotychczas wiele badań skupionych na młodych użytkownikach sieci oraz mediach internetowych, jednak charakteryzują się one dużą różnorodnością i sprzecznością wielu wniosków. Aby rozwiązać ten problem, w ramach finansowanego ze środków UE projektu CO:RE powstała dostosowana do bieżących potrzeb ogólnoeuropejska platforma wiedzy – baza wiedzy CO:RE (CO:RE Knowledge Base), gromadzą informacje na temat zachowania dzieci i młodzieży w internecie, ich interakcjach online oraz zagrożeniach, jakie mogą napotkać. „Naszym celem było stworzenie i wdrożenie punktu kompleksowej obsługi dla badaczy, a także podmiotów edukacyjnych i decydentów, aby mogli czerpać informacje i dowody empiryczne dotyczące dzieci i młodzieży w erze cyfrowej”, wyjaśnia Claudia Lampert, koordynatorka projektu. Projekt CO:RE pracował nad łączeniem badań naukowych i praktyki, ułatwiając dostęp do wyników badań poświęconych młodzieży i korzystaniu przez nich z internetu, między innymi poprzez motywowanie badaczy do udziału w budowaniu i poszerzaniu bazy wyników badań. „Chcemy również zapewnić, że badania będą zrozumiałe i będzie możliwe wykorzystanie ich wyników do opracowywania praktycznych rozwiązań. Dodatkowo chcemy zidentyfikować luki i potrzeby badawcze oraz udostępnić decydentom wyniki badań empirycznych, robiąc to wszystko w sprawny i zrównoważony sposób”, dodaje Lampert.

Platforma bazy wiedzy CO:RE

CO:RE to kompleksowa baza wiedzy, która ma na celu zaspokojenie potrzeb różnych grup interesariuszy. „Przy projektowaniu platformy internetowej ważne było dla nas zapewnienie różnych opcji dostępu różnym grupom użytkowników, w tym badaczom i naukowcom na wczesnym etapie kariery, nauczycielom oraz decydentom i ich doradcom, aby mogli przeglądać bazę wiedzy CO:RE w poszukiwaniu treści, które mogą być dla nich szczególnie interesujące”, zauważa Lampert. Dostęp do treści można uzyskać poprzez wybór odpowiedniej grupy docelowej, poszczególnych elementów, takich jak baza wyników (Evidence Base), a także różnych zestawów narzędzi lub tematów, na przykład za pośrednictwem sekcji „Najnowsze wiadomości” (Latest News). W bazie wyników CO:RE i na stronie katalogu danych (Data Directory) znajduje się ponad 1 800 skatalogowanych publikacji i ponad 1 300 badań opublikowanych w Europie od 2014 roku. „Najważniejsze wnioski zostały przetłumaczone na język angielski. W ten sposób wyniki badań i ewentualne zalecenia dotyczące działań stają się dostępne i użyteczne dla badaczy i decydentów. Co więcej, baza wiedzy CO:RE oferuje także inne zasoby, w tym zestawy narzędzi dotyczące teorii, metody oraz, dla podmiotów edukacyjnych, wytyczne dotyczące etyki badań naukowych i katalog polityk”, informuje Lampert. Ponadto dostępne są krótkie opracowania i posty poświęcone różnym zagadnieniom, takim jak zagrożenia w sieci, umiejętności cyfrowe i dobrostan użytkowników. „Wszystkie te materiały stanowią dobry punkt wyjścia do dalszych badań i dyskusji na temat dzieci i korzystania z internetu”, dodaje Lampert.

Solidne, wysokiej jakości wytyczne dla dzieci oparte na danych

Po położeniu podwalin wysiłki podejmowane w ramach projektu koncentrują się na motywowaniu interesariuszy do korzystania z platformy i jej funkcji oraz do wnoszenia wkładu w jej rozwój, na przykład przez przesyłanie opinii lub pytań dotyczących bieżących kwestii. „Jesteśmy przekonani, że baza wiedzy CO:RE jest znaczącym krokiem naprzód w dostarczaniu solidnych, wysokiej jakości i opartych na dowodach wytycznych dla dzieci dorastających w społeczeństwach cyfrowych”, podsumowuje Lampert.

Słowa kluczowe

CO:RE, dzieci, platforma bazy wiedzy, internet, młodzież

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania